Цікаво знати

Кожний четвертий хворіє на артеріальну гіпертензію

В Україні, і зокрема у Львівській області, стало традицією в травні проводити місячник обстеження артеріальної гіпертензії серед населення. Адже підвищення артеріального тиску – одне з найпоширеніших захворювань людей у сучасному світі. На артеріальну гіпертензію в Україні хворіє майже кожен четвертий громадянин. В останні роки поширилося захворювання людей працездатного віку.

 Терміном "артеріальна гіпертензія" прийнято називати стійке підвищення артеріального тиску 140/90 і вище в осіб, які не приймають антигіпертензивну терапію. Часто людина не відчуває ніякого дискомфорту, вважає себе здоровою, а при вимірюванні тиску визначається значне його підвищення.

Серед факторів, які сприяють цьому, виділяються такі:  вік – з часом стан судин погіршується і тому тиск підвищується; стать – в молодому і середньому віці частіше хворіють чоловіки; спадковість – наявність підвищеного тиску у батьків та близьких родичів підвищує ймовірність захворювання; ожиріння та надмірна вага; тютюнопаління – нікотин та компоненти диму підвищують артеріальний тиск, погіршують еластичність судин, порушують в'язкість крові. Прискорюють частоту сердечних скорочень; психо-соціальні фактори – стреси, особливо хронічні, сприяють підвищенню артеріального тиску; харчові фактори – деякі продукти, особливо в надмірній кількості, сприяють підвищенню артеріального тиску, зокрема, кухонна сіль, кава, міцний чай, алкоголь, смажені та копчені страви, здоби, солодощі, цукор, рафіновані продукти, консерванти, стабілізатори, ароматизатори. В осіб, які ведуть малорухомий спосіб життя, виникнення артеріального тиску на 20-25 відсотків вище, ніж у активних.

 Артеріальна гіпертензія часто передує виникненню та прогресуванню ішемічної хвороби, зокрем інфаркту міокарда та стенокардії, захворювань мозку (інсульту), очей, нирок.

 Зниження тиску дозволяє запобігти виникненню життєво небезпечних ускладнень, що в свою чергу покращує якість життя, знижує інвалідність та смертність, покращує працездатність.

 Здоровий спосіб життя – основа профілактики та лікування артеріального тиску. Адже за статистикою якість медичної допомоги визначає стан нашого здоров'я на 10%, а спосіб життя на 50. І дотримання рекомендацій щодо модифікації способу життя у багатьох випадках дозволяє зменшити кількість медикаментів або уникнути їх застосування. Для цього необхідно правильно та раціонально харчуватися, не переобтяжувати організм м'ясом, сиром, яйцями, рибою, жирами, рафінованими вуглеводами. Збагачувати їжу овочами, фруктами, листовою зеленню, цільнозерновими кашами та виробами з цільного зерна, бобовими, нерафінованою олією, трав'яними чаями (м'ята, меліса, глід, шипшина, навари з сухофруктів). Підвищення фізичної активності також покращує стан судин і знижує артеріальний тиск. Рекомендовані хода, плавання, гімнастика, вправи з легким обтяженням.

 При надмірній вазі краще зменшити масу тіла, адже кожен втрачений кілограм зменшує тиск на 1,3-1,6 мм/ст. Варто також відмовитись від куріння та алкоголю, обмежити вживання кухонної солі, уникати стресів та психоемоційного навантаження.

 Пам'ятайте, що медикаментозне лікування може призначити тільки лікар, який враховує всі особливості вашого організму.

 Олена ЯБКОВСЬКА,

 лікар-кардіолог Сокальської поліклініки.

Голос Сокальщини на GoogleNews