Знаємо якої великої біди завдає пожежа, що приносить в наш дім горе і розруху. Некерований вогонь за короткий час знищує матеріальні цінності, надбані протягом багатьох років, а в непоодиноких випадках забирає найцінніше – життя.
Особливо страшне це явище в лісі, коли в гарячому пеклі гине все красиве і живе. Прикладів, коли вирували пожежі в лісах на Землі, можна навести безліч. Дякуючи Богу та пильності лісівників, в нашому лісгоспі за останні роки не виникало вогняних катаклізмів, не було великих пожеж, а якщо траплялись загоряння в лісових масивах, то їх оперативно ліквідовували. Та краще, щоб і таке не траплялося ніколи.
Щороку, враховуючи високий ступінь пожежної небезпеки у лісах, працівники Державного підприємства «Радехівське лісомисливське господарство» виконують необхідний комплекс профілактичних заходів: у період коли весняне сонце висушує траву, лісову підстилку, у лісгоспі в стані підвищеної готовності перебувають усі сили й засоби пожежогасіння. Працівники державної лісової охорони ведуть роз’яснювальну роботу серед населення міст й сіл, особливо – школярів.
Причини лісових загорянь різні: гроза, викиди іскр з невідрегульованого двигуна, замикання електричних дротів і найголовніше – недбале поводження з вогнем людей. Згідно із статистикою, 90 відсотків лісових пожеж – справа рук людини, пустощів дітей.
Чимало лісових пожеж виникає під час проведення сільськогосподарських робіт, особливо коли, готуючись до них, випалюють суху траву. Горить вона вдень і вночі на незкошених торішніх сіножатях, палає стерня. Такі операції не тільки несуть загрозу, переходячи з поля в ліс, а й порушують структуру грунтів, чим втрачається їхня родючість, вигоряє коренева система всього трав’яного покриву, і все це завдає непоправної шкоди тваринному світові – гинуть молоді виводки зайців, знищуються яйцекладки куріпок, жайворонків, інших птахів.
Отож нагадуємо, що в пожежонебезпечний період, який орієнтовно триває з 1 квітня по 30 жовтня, не дозволяється розкладати вогнища, випалювати суху траву на сільськогосподарських угіддях, курити за межами спеціально відведених для куріння місць, кидати незагашені сірники. На порушників пожежної безпеки складатимуть протоколи про порушення вимог лісового законодавства і накладатимуть штрафи, передбачені ст. 77 «Порушення правил пожежної безпеки в лісах» Кодексу України про адміністративні правопорушення в розмірі: на громадян від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб – від 3 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ігор ЮХИМЧУК, інженер охорони і захисту лісів ДП «Радехівське лісомисливське господарство.
Іван ПЕТРАШ, лісничий Сокальського лісництва ДП «Радехівське ЛМГ».