Чи він набагато заразніше? Найнебезпечніший? Чи діє проти нього вакцина? Ми зібрали все, що відомо на даний момент
В самому кінці минулого року глава Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Гебрейесус назвав «новим викликом» штами коронавіруса, зафіксовані восени 2020 року, і додав, що в 2021 році медичному співтовариству належить приділити значну увагу до їхніх досліджень. Нагадаємо, що через нового різновиду коронавіруса, зафіксованого в Великобританії в середині грудня минулого року, країна пішла на новий виток ізоляції, незабаром про новий штам повідомили інші країни Європи, а також Китай, Корея, Японія і деякі країни Африки.
Що за новий штам і чим він відрізняється від старого?
Як і більшість його «побратимів», коронавірус, що викликає інфекцію covid-19, постійно мутує. Деякі зміни проходять непомітно, проте деякі можу зробити його більш небезпечним або більш заразним. Як показала розшифровка аналізу нового штаму, опублікована в грудні, нова версія вірусу містить 17 важливих змін – і майже всі вони стосуються шиповидного білка – свого роду ключа, за допомогою якого вірус проникає всередину клітини. Дослідження, які проводилися в Кембріджському університеті під керівництвом професора Раві Гупта, підтвердили: в лабораторних дослідженнях нова мутація збільшує «заразність» коронавіруса майже вдвічі.
Також в рамках дослідження вчені припустили, що нова мутація може негативно вплинути на ефективність терапії covid-19 за допомогою переливання крові пацієнтів, вже перехворіли коронавірусів.
Вірус став більш заразним?
Точно не можна відповісти ні так, ні ні. З одного боку, тільки в листопаді чверть всіх виявлених нових випадків зараження коронавірусів була пов’язана з новим штамом, а в грудні його частка досягла 65%. Прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон заявив (посилаючись на заяву доктора Еріка Фольца з Імперського коледжу Лондона), що новий штам може бути на 70% більше заразний, ніж попередній. Але тих даних, які на сьогоднішній день є у відкритому доступі, зовсім недостатньо, щоб робити висновки про більш істотною «заразність» нового вірусу.
Багато експертів припускають, що нові штами стали більш поширеними тільки тому, що опинилися в потрібний час в потрібному місці: в центрі великого міста, де як раз скасували обмеження.
Вірус став більш небезпечним?
Найімовірніше, ня. Поки всі наявні дані підтверджують: у пацієнтів, які перенесли новий штам коронавіруса, хвороба протікала приблизно з тієї ж вагою, що і у пацієнтів зі «старою» версією. Принаймні поки вірус, здається, не є більш смертоносним, ніж попередній різновид, а також не впливає негативно на перебіг хвороби.
Чи буде діяти вакцина на цей вірус?
Хороша новина: принаймні, зараз всі три вакцини, зареєстровані в Європі, викликають імунну відповідь організму на новий штам.
Тривожна новина: якщо вірус буде мутувати і далі, може з’явитися версія, з якою наявні вакцини не зможуть впоратися. Як заявив професор Гупта (його слова наводить видання BBC.com), «цей вірус потенційно налаштований на те, щоб обійти захист, даний вакциною. Він уже зробив до цього ряд кроків ». Можливо, цей вірус зможе в підсумку «породити мутантів, здатних протистояти вакцині». Однак, як запевняє вчений, навіть в цьому випадку дослідники зможуть швидко видозмінити вже існуючі вакцини, щоб впоратися з вірусом. Фактично, це буде та ж битва вакцинації і нових штамів, яку ми спостерігаємо щороку під час епідемії грипу.