Цьогорічний вже традиційний Ярмарок кар’єри відбувся днями у Львівському палаці мистецтв. Серед його організаторів та активних учасників був і Національний університет «Львівська політехніка».
Цього разу учасникам Ярмарку – а це були здебільшого студенти – представили майже 1000 варіантів з працевлаштування понад 60 підприємств-працедавців. Укомплектувати свої штати кваліфікованими фахівцями мали намір, зокрема, львівські компанії: концерн «Хлібопром», Львівська кондитерська фабрика «Світоч», «Галич-Авто», ТзОВ «Холдинг емоцій «!FEST», торгова мережа «Барвінок», а також низка київських фірм – «Смарт Саппорт», «ОВБ Алфінац Україна».
Львівських політехніків особливо зацікавили пропозиції інженерних спеціальностей, які запропонували «Львівагромашинпроект», АТ «Галичфарм» « ПАТ «Львівобленерго» та інші.
У своєму привітанні до учасників Ярмарку ректор Львівської політехніки професор Юрій Бобало висловив сподівання, що цьогорічна зустріч студентів-випускників із працедавцями допоможе налагодити постійний і взаємокорисний діалог між ними, посприяє кращому ознайомленню молоді з кадровими вимогами, а також адаптації майбутніх фахівців до умов роботи сучасних підприємств. Йдеться також про їхнє можливе працевлаштування за принципом full-time або part-time, надання їм змоги стажуватися під час канікул та упродовж року.
Прикладом того, як Університет дбає про працевлаштування своїх вихованців, є, зокрема, той факт, що днями в Інституті комп’ютерних наук та інформаційних технологій Львівської політехніки відбулося урочисте відкриття вже другої навчальної лабораторії з інформаційних технологій. Допомогла її обладнати всесвітньовідома ІТ-компанія EPAM systems, котра долучилася три роки тому й до започаткування першої аналогічної лабораторії. Цінно те, що за час її існування тут пройшли навчання майже 200 студентів, з яких понад 100 зараховані нині на роботу в компанію.
Під час прес-конференції, що відбулася у рамках Ярмарку кар’єри, повідомлено, що сьогодні проблема молодіжного безробіття на Львівщині залишається гострою. Вона зумовлена насамперед складною економічною ситуацією, браком інвестиційних вливань у розвиток регіону. Так, для прикладу, впродовж дев’яти місяців цього року працедавці запропонували понад 38 тисяч вакансій, що майже на чверть менше, ніж торік.