Цікаво знати

Масове розмноження сарани загрожує врожаям в Україні

На території України, зокрема на Запоріжжі та Харківщині, спостерігається масове розмноження дуже небезпечного багатоїдного шкідника – сарани, що спричиняє шкоду сільськогосподарським культурам.

Довжина тіла цієї комахи коливається від 1 до 10 см, в залежності від виду, зазвичай зеленуватого або коричневого кольору, може мати плями. Має дві пари крил, передні – жорсткі, задні – більші та використовуються для польоту. Має великі очі та короткі вусики-антени (на відміну від коників, які мають довгі вусики, часом більші за розмір тіла коника).

Сарана час від часу може формувати величезні зграї та мігрувати на значні відстані, іноді формуючи зграї довжиною до 100 км та вагою 15 000 тонн. Коли особини сарани збираються у зграї, то стають агресивними і міняють колір свого тіла на червоний. Найбільш потенційно небезпечні серед саранових України стадні види – італійська сарана (прус), перелітна (азіатська) сарана, єгипетська сарана.

Шкідливість саранових обумовлена надзвичайно високою інтенсивністю живлення, здатністю до масового розмноження та перельотами деяких видів на великі відстані. Під час масової міграції ними може бути знищений весь посів в найкоротші терміни. Недобір урожаю може становити від 25% до 100%.

Масове розмноження сарани відмічається тільки у спекотні та засушливі періоди, що ми спостерігаємо цього року, майже по всій території України, особливо у східних областях. З метою попередження можливих втрат сільськогосподарських культур важливо своєчасно виявляти місця концентрації комах і вживати відповідних заходів.

Насамперед треба провести обстеження місць-резервацій саранових: неорні землі, узлісся, посіви багаторічних трав, пасовища та інші необроблювані землі. А потім – обстеження прилеглих посівів сільськогосподарських культур, особливо соняшнику, кукурудзи, баштанних, овочевих тощо.

Обстеження краще проводити після сходу сонця і до 9-ої години, або з 18-ої години і до заходу сонця, коли саранові в стані відносного спокою перебувають на вершинах рослин. Найбільш активні вони в теплі ясні дні і, навпаки, стають майже нерухомі у дощову, похмуру погоду і найхолодніші нічні та вранішні години.

Захисні обробки посівів інсектицидами проти саранових розпочинають за масової появи личинок першого віку у ранкові та вечірні години. Порогові рівні шкодочинності саранових: ЕПШ личинок нестадних кобилок 5-10, італійського пруса 2-5 екз/м.кв. Рекомендовані препарати проти саранових на люцерні(насіннєві посіви), соняшнику, цукрових буряках, яблуні, груші, житі, ячміню, пшениці : Моспілан (0,05-0,075л/га), Догма(0,2-0.3л/га), Сумітіон (0,8-1,5л/га), Фастак (0,15-0,2л/га) та інші.

Основну масу личинок стадних саранових слід ліквідувати до закінчення розвитку третього-четвертого віків. Хімічні заходи слід завершити до окрилення сарани. Нагадуємо, що захисні обробки проводять засобами захисту рослин згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», з дотриманням регламентів їх застосування.

Суб’єкти господарювання повинні завчасно (не менш ніж за дві доби) сповіщати населення, бджолярів та власників суміжних сільськогосподарських угідь про місця, строки і методи застосування пестицидів. Під час проведення захисних заходів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та керуватися Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».

Інформацію підготувала держфітоінспектор Управління фітосанітарної безпеки Світлана ВЕГА.