Можна сказати, що звичайний молоток має досконалу конструкцію – вона не змінилася за тисячі років використання цього інструменту. І, незважаючи на величезну кількість електроприладів і навіть роботів, застосовуваних у виробництві і будівництві, молотки до сих пір використовуються практично в будь-яких галузях народного господарства. Великий вибір таких інструментів представлений в інтернет-магазині https://trudovik.com.ua/shop/category/ruchnoj-instrument/slesarnyj-instrument/molotki.
Особливості конструкції і використання молотків
Молоток являє собою невеликий ударний інструмент з основною робочою частиною з металу або іншого матеріалу. Він застосовується для забивання цвяхів, вбивання клинів, з’єднання різних конструкцій, рихтування та виконання багатьох інших операцій. Для збільшення розмаху і зручності використання ударна частина молотка насаджується на ручку. Вона також може виготовлятися з різних матеріалів.
Незважаючи на простоту конструкції, зручність і ефективність використання молотка залежить від декількох особливостей інструменту, зокрема від його відповідності виконуваних завдань. Адже, наприклад, якщо ударна частина молотка виконана з гуми або дерева, то металевий цвях забити їм не вийде. Залежно від сфери застосування, розрізняють кілька видів молотків:
- Слюсарні: інструменти, які найчастіше використовуються в домашньому господарстві – їх можна знайти в наборі будь-якого майстра. Відмінна риса таких молотків – наявність двох металевих бойків. Рівним можна забивати цвяхи різного розміру, рівняти метал, а вузьким – розбивати бетон, штукатурку, плитку та ін.
- Столярні: один бойок такого металевого молотка має звичайну форму, а другий роздвоєну – «ластівчин хвіст». Інструментом можна виконувати будь-які роботи, що стосуються забивання цвяхів і інших кріплень, підгонки дерев’яних виробів та ін. Роздвоєна ж частина виконує функцію лапи – це дуже зручно, так як не доведеться тримати при собі додатковий інструмент.
Це найпоширеніші види молотків. Вони можуть мати різну масу і довжину ручок. Додаткові опції у вигляді намагнічених бойків або отворів для закріплення цвяхів спрощують проведення будівельних та ремонтних робіт.
Крім слюсарних та столярних, також є молотки мулярів (один з металевих бойків виготовлений у вигляді загостреною кирки), плиточників (невеликі за вагою інструменти з розжареної ударною частиною), покрівельників (зі сталі або полімерів), гипсокартонщиков, зварювальників та інших фахівців. Киянки – це різновид молотків, ударна частина яких виготовлена з гуми, полімерів або дерева. Використовуються для рихтування, укладання тротуарної плитки, підгонки деталей і інших робіт. Молоти – інструменти зі значною масою і великою ударною силою.
Вибираємо молотки для різних видів робіт
Щоб молоток виконував свої функції, при покупці необхідно звернути увагу на такі особливості:
- Виробник: від цього залежить надійність і, отже, довговічність інструменту. Молоток – це силовий інструмент, тому при роботі на нього припадають значні навантаження. Ударна частина з неякісного металу може деформуватися або зовсім злетіти з рукоятки під час роботи.
- Призначення: особливості конструкції обумовлюються сферою застосування інструменту. Для побутового використання найкраще купувати слюсарні та столярні молотки, які відрізняються універсальністю.
- Вага: маса ударної частини може бути від 50 грамів і до декількох кілограмів. В даному випадку теж варто орієнтуватися на характер виконуваних завдань. Якщо намічається делікатна робота, то масивним молотком можна тільки нашкодити.
- Матеріал ударної частини: у виробництві найчастіше використовується інструментальна загартована вуглецева сталь. Вона стійка до ударів і деформацій, що забезпечує тривалий термін служби інструменту. Для виготовлення молотків використовуються дерево, гума та інші пластичні сучасні матеріали. Їх склад може змінюватися в залежності від того, якими властивостями повинен володіти інструмент.
- Рукоять: найпоширеніший варіант – це дерев’яні ручки молотків. Вони можуть застосовуватися практично в будь-яких видах інструментів. Популярністю користуються молотки з Фібергласові рукоятками. Вони відрізняються невеликою вагою, хорошим зчепленням з рукою, міцністю, стійкістю до деформацій, впливу вологи, масел і інших речовин.
- Також для поліпшення експлуатаційних характеристик рукоятки виготовляються двокомпонентними або з гумовими. Для деяких видів робіт застосовуються суцільнолиті молотки, де рукоять і ударна частина представляють собою одне ціле.
Щоб інструмент служив довго, необхідно використовувати його за призначенням і забезпечити правильний догляд і сприятливі умови для зберігання.