Під час проведення широкомасштабної інформаційно-роз’яснювальної кампанії, за результатами обговорення законопроекту "Про ринок земель" з усіх регіонів України до Державного агентства земельних ресурсів України надійшло декілька тисяч пропозицій. Всі вони будуть враховані при доопрацюванні законодавчого акта.
В обговоренні взяли участь всі майбутні учасники ринку земель, це і власники паїв, і орендарі сільськогосподарських земель, фермери, сільгосптоваровиробники. Також пропозиції надходили від громадських організацій, експертів, науковців.
За результатами узагальнення фахівці Держземагентства виділили пропозиції щодо заборони продажу землі іноземцям, державному регулюванню, контролю за ринком землі. Також виділено пропозиції щодо обмеження площ земель у власності однієї особи до 100500 га, з цим погодились і народні депутати на останньому засіданні профільного комітету Верховної Ради України.
Держземагентство наводить приклад, що фермери Луганщини, Миколаївщини, Хмельниччини та науковці з Сум подали обгрунтовані пропозиції щодо надання орендарям або власникам сусідніх земельних ділянок переважного права на купівлю сільськогосподарських земель, в разі відмови від купівлі цих земель державою.
Пропозиції від власників паїв переважали в частині заборони зміни цільового призначення не лише ділянок, що набуваються у власність із земель державної та комунальної власності, а й для земельних ділянок, які переходять у власність інших осіб, тобто приватної власності. Такі пропозиції надійшли з Луганської, Київської, Запорізької областей.
Левова частка пропозицій стосовно вимог до покупців земельних ділянок сільськогосподарського призначення зводиться до встановлення більш жорстких вимог до покупця землі. Зокрема, прихильники земельної реформи з Прикарпаття та Луганської області пропонують надати право на купівлю цих земель громадянам, які мають громадянство України не менше 5 років, сільськогосподарську освіту, досвід роботи на землі та проживають на селі. А фермери з Миколаївщини пропонують продавати землю сільгосппризначення лише тим громадянам, які пропрацювали на землі 5 років і більше. Громади з Дніпропетровщини, Кіровоградщини, Чернігівщини наполягають на тому, щоб законодавець додав до цієї норми ще й вимогу стосовно того, що такі покупці землі мають право на її придбання, якщо вони господарюють на ній.
Стосовно консолідації земель сільськогосподарського призначення громадяни пропонують, в основному, виділити в окремий закон главу 4 проекту "Консолідація земель сільськогосподарського призначення".
– Формування єдиних інвестиційно привабливих масивів, зручних для обробки це нагальна потреба часу, адже в результаті розпаювання нині сільгоспугіддя нагадують шахівницю, що суттєво заважає налагодити ефективне товарне виробництво на селі, зазначає з цього приводу голова Держземагентства Сергій Тимченко.
Значна кількість пропозицій щодо земельної реформи стосується змін до інших законодавчих актів. Зокрема, йдеться про встановлення обов’язкових внесків до бюджетів сільських (селищних) рад на розвиток соціальної сфери та інфраструктури села у розмірі один відсоток від орендної плати, або від вартості проданої земельної ділянки, або від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Фермери з Донеччини ведуть мову про надання економічної підтримки сільськогосподарським товаровиробникам з боку держави, зокрема шляхом зменшення ставок за кредитними зобов’язаннями до максимальних вісім відсотків передбачити можливість отримання довгострокових (до 20 років) кредитів з відсотковою ставкою до п’яти відсотків річних для придбання земельних ділянок сільгоспвиробниками. З цього приводу керівник земельного відомства Сергій Тимченко неодноразово наголошував, що держава всіляко сприятиме створенню спеціалізованої фінансової устави для підтримки дрібного та середнього товаровиробника на селі. Вони отримають можливість брати кредити на пільгових умовах для придбання землі та розвитку господарства. Це допоможе, зокрема, фермерам, конкурувати з агрохолдингами.
Асоціації фермерів Богодухівського району Харківської області та Херсонської області пропонують безкоштовно передавати у власність фермерським господарствам землі, які перебувають у їхньому постійному користуванні для підтримки фермерства. Представники Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Полтавської області пропонують надати можливість кожному члену сімейного фермерського господарства безкоштовно отримати 50 га ріллі і 25 га сільськогосподарських угідь із земель запасу та невитребуваних паїв і передбачити механізми фінансової підтримки придбання фермерами землі. Представники органів місцевого самоврядування Одещини звернулися до розробників закону, законодавців з проханням не менше 30 відсотків державного мита при укладенні цивільноправових угод спрямовувати до місцевих бюджетів, наприклад, з метою наповнення місцевих бюджетів.
За результатами обговорень, що відбувались на території Львівської області землевпорядниками Львівщини було виділено та подано пропозиції до законопроекту "Про ринок земель". "Зокрема, найбільше людей турбує питання встановлення заборони продажу іноземцям сільськогосподарських земель у власність, обмеження площ таких земель до 100 га, обмеження кола осіб, що відносяться до членів сім`ї, а також пропозиції від громадськості щодо прирівняння прав на купівлю земель у власність особами з подвійним громадянством до іноземних громадян", прокоментував Ростислав Тхір, перший заступник начальника Держкомзему у Львівській області.
Пропозиції, висловлені до проекту Закону України "Про ринок земель" під час проведення широкомасштабної інформаційнороз’яснювальної кампанії, після узагальнення Держземагентством, обговорені з народними депутатами України в комітетах Верховної Ради і будуть внесені до Верховної Ради України при підготовці законопроекту до другого читання.
Степан ШЕВЧУК,
в. о. начальника управління Держкомзему у Сокальському районі.