Головна / Цікаво знати / Народний умілець Василь Герус, який займається соломоплетінням

Народний умілець Василь Герус, який займається соломоплетінням

У селі Волиця живе народний умілець Василь Герус, який займається соломоплетінням. Майстер навчився плести солом’яні обереги не так давно. Він 35 років працював агрономом у колгоспі. Часто любувався пшеничним колоссям, яке переливалося проти сонця на полі. І не міг намилуватися його красою. Якось п’ять років тому, дивлячись на золоте пшеничне колосся, в його голові промайнула думка, що колись у давнину наші прадіди робили з нього солом’яні обереги. Тож вирішив і собі спробувати. Чоловік перечитав чимало спеціальної літератури, журналів, щоб опанувати техніку плетіння оберегів. Адже тут існує ціла премудрість: оберіг плетуть спочатку з 12 колосин, що асоціюються з 12 місцями року, які потім тричі переплітають по три колоски, що значить трійця свята, згодом беруть по сім колосків, що означає дні тижня. Потім беруть десять колосків, що символізує десять заповідей Божих. Дідухи виготовляють з пшеничного колосся, де до нього можна вплітати колоски вівса чи льону.

Василь Герус із задоволенням не лише показує свої роботи, а й розповідає про техніку їх виготовлення, прагне передати свої знання та навички кожному – малому і великому.

Напередодні Нового року та Різдва Христового пан Василь організував акцію на підтримку бійців АТО. Його ініціативу підхопили директор ПАФ «Білий Стік» Олег Іванчина, вчителі Волицької школи – Марія Худа, Надія Стецюк, Наталія Гладиш, а також сільський бібліотекар Ярослава Галушка. Вони організували дітей, які чотири дні поспіль приходили в актовий зал ПАФ «Білий Стік» і разом з майстром робили солом’яні обереги. Допомагали їм й жителі села. Спільними зусиллями виготовили 80 дідухів, які урочисто освятив отець Іван Бігун, щоб з Божою ласкою вони потрапили в домівки до своїх господарів. Кожен з присутніх міг придбати оберіг додому.

На свято також завітали представники Червоноградської сотні, з якими пан Василь стояв на Майдані гідності. Вони пригадали, як рік тому в Києві в Жовтневому палаці Василь Герус давав майстерклас з плетіння таких солом’яних дідухів учасникам Майдану та киянам. Два таких обереги народний умілець з Волиці тоді урочисто вручив Євгену Нищуку та Руслані Лижичко. Сільський умілець разом з Волицьким сільським головою Надією Білик та учнями місцевої школи побували в ТзОВ «СОТЕКО», на «Бойні», в лікувальнооздоровчому комплексі «Ровесник». Вони розповіли про акцію та привітали колективи з Новим роком та Різдвяними святами. Присутні охоче розбирали дідухи та робили свої доброчинні пожертви. Організатори акції зібрали 6500 гривень, які передадуть воїнам в зону АТО.

Солом’яні обереги, які є символом доброго врожаю, злагоди в родині, достатку в домі, господарі на Святвечір занесли до хати та встановили на покуті. Відтак його присутність додала святкового настрою і затишку.

Надія СТЕЦЮК, вчитель Волицької школи.

 

 

Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша поштова адреса не опублікується. Необхідні поля позначено *

*

20 − 9 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

закрити

Ми виявили що ви користуєтеся Ad Blocker!

Для того щоб ми були незалежними потрібно так мало - відображати рекламу!