Цікаво знати

Насіння – від збирання до використання

Засіяти, обробити та зібрати зернові – це ще не все. Найбільш важким завданням виявляється зберегти  в зерносховищі чи складі вже зібрану продукцію. Адже під час зберігання можна втратити до 100% зерна.

Причиною можуть бути  шкідники, волога та неякісна  підготовка зерносховищ до зберігання. Шкідливі комірні комахи – це справжнє лихо для зерна, що зберігається. Найпоширенішими та найнебезпечнішими  шкідниками зерна та зернової продукції є: комірний та рисовий довгоносики, великий і малий хрущаки, гороховий і квасолевий зерноїди, зерновий шашіль, борошноїди.зернова міль, борошняний кліщ, вогнівки, хатня миша та пацюки. Вони знищують зерно і продукти з нього та  знижують  їх  якість. З  такого зерна не буде  якісного  борошна та доброго хліба.

. Зерносховища обстежуються двічі на рік: у травні, після звільнення їх від зерна і продуктів з нього, та в липні – перед прийманням та завантаженням зерна нового врожаю. Зерно, яке зберігається протягом тривалого періоду, необхідно обстежувати регулярно, контролюючи при цьому температуру, вологість та заселення шкідниками зерна у насипі.

Виявлення шкідників у зерні що зберігається у складах аграрних підприємств вимагає застосування профілактичних та  винищувальних заходів. Важливими  санітарно- профілактичними заходами вважаються: доведення до відповідних технічних і санітарних вимог зерносховищ ( склади,токи, прискладську територію, машини утримують в чистоті;

зерносховища повинні бути сухими, побіленими, з доброю вентиляцією, без щілин, на очищену поверхню підпілля насипають свіжогашене вапно шаром 1-2 см тощо), відходи від очищення зерна необхідно знезаражувати і використовувати на корм худобі ( після погодження з ветеринарним лікарем). Сміття і відходи, які не мають господарського значення. спалюють або закопують в яму на глибину 1м. Збирання врожаю за оптимальної вологості, ретельне очищення зерна від насіння бур*янів та інших домішок, просушування зерна до вологості 13%. зберігання зерна нового врожаю окремо від минулорічного. Підтримання в сховищах температури і вологості відповідно до технологічних вимог, інструкцій, пори року. Виявлення осередків шкідників, які потрібно першочергово  знищувати  за  допомогою  феромонних  чи  клейових  пасток.

Найрадикальнішим винищувальним заходом боротьби зі шкідниками зернових запасів продовжує залишатись хімічна дезінсекція зерна; волога, аерозольна та газова (фумігація).

Вологий та аерозольний способи боротьби з комірними шкідниками ефективні для обробки вільних складських приміщень і прилеглих територій. Для цього використовують фосфорорганічні  та  піретроїдні  інсектициди ( Актеллік, Арріво, Карате, Фастак, та інші).

Норма використання яких становить; за вологої обробки-0.2л/м.кв, за аерозольної- 20мл/м.кб. складської площі. З поміж хімічних заходів  газова фумігація є найефективнішою. Для її проведення застосовують газ бромистий етил, таблетки на основі фосфіду магнію ( Дегеш, Плейтс, Магтоксин), таблетки на основі фосфіду алюмінію (Алфос, Фоском, Фостоксин).

Роботи з превентивної та знезаражувальної хімічної обробки виконують виключно спеіалізовані підприємства, що мають відповідні державні ліцензії на проведення вказаних робіт. Фуммігацію дозволено здійснювати тільки спеціально навченим людям,  забезпеченим засобами індивідуального захисту і відповідним обладнанням,  бригадам у складі не менше трьох працюючих. При закінченні часу експозиції, передбаченого інструкцією для конкретного фуміганта, здійснюють дегазацію приміщення за допомогою активного чи пасивного провітрювання.

Провідний спеціаліст  відділу захисту  рослин, фітосанітарної  діагностики та прогнозування  Ганна  Масинець

Голос Сокальщини на GoogleNews