Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

НЕ НЕХТУЙТЕ ЗАВЧАСНИМ ОБСТЕЖЕННЯМ

Ще недавно онкологічний діагноз звучав як вирок. Сьогодні ж сучасна онкологія дозволяє виліковувати багато різних видів пухлин в 100 % випадків, але тільки за умови сучасних діагностики та лікування. Є види раку, які мають більш оптимістичні прогнози. Один з них – рак шийки матки, захворюваність якого в Україні переважає світові стандарти майже в два рази, але варто знати, що більше, ніж у 70% випадків, незалежно від стадії захворювання, рак шийки матки виліковний, а діагностування його на ранніх стадіях дозволяє повністю виліковувати пацієнток в 90 % випадків.

Шийка матки – це «ворота», які перешкоджають проникненню інфекцій в матку. Зовнішня поверхня шийки – єдина частина матки, яку ми можемо бачити при звичайному огляді в гінеколога. В нормі вона ніжнорожевого кольору, її поверхня гладка та покрита плоским епітелієм. Будьяка зміна клітин на шийці завжди має розглядатися лікарем з настороженістю. Рак шийки матки ніколи не розвивається в незміненому епітелії, йому завжди передують передпухлинні зміни – ерозія або дисплазії.

Від моменту простої ерозії до важкої дисплазії і далі раку шийки матки в середньому проходить не менше 57 років. Якщо за цей час жінка звертається до гінеколога, проходить обстеження та лікування, то навіть на стадії важкої дисплазії рак вдається попередити. Через те багато країн вводять обов’язкові програми скринінгу раку шийки матки. Ці програми дозволяють великій кількості жінок пройти обстеження на предмет захворювань шийки матки та діагностики як станів, що передують раку шийки матки, так і ранній діагностиці раку.

«Найбезневинніше» порушення стану епітелію шийки – ерозія. Існує кілька ступенів ерозії. Перша – проста ерозія, яка характеризується лише зміною клітин. У дівчат до 19 років так може протікати вікова гормональна перебудова. В цьому випадку лікар зазвичай просто спостерігає за ерозією або лікує найбільш безпечними методами. Друга ступінь називається «дисплазія шийки матки». Це той стан шийки матки, на який не можна махнути рукою і повернутися до нього через пів року, щоб почати лікування. Діяти треба терміново, тільки тоді можна бути впевненою, що ніяких онкологічних патологій у Вас не буде. Але найбільш небезпечними є ерозії, при яких виявляється вірус папіломи людини (ВПЛ).

Вважається, що головною причиною переходу ерозії в більш серйозне захворювання є не віруси, а саме цей так званий ВПЛ. А шанси заразитися ним при наявності навіть дуже простої ерозії значно збільшуються.

Ерозія себе ніяк не проявляє і в цьому її головна небезпека. Вона не болить, не свербить і самостійно побачити її неможливо, це може зробити тільки спеціаліст. Запущені форми ерозії бувають, як правило, тільки у тих жінок, які кілька років не відвідують гінеколога. Тому відвідувати спеціаліста рекомендується раз в 68 місяців, навіть при відсутності скарг.

Якщо лікар під час огляду бачить порушення стану епітелію шийки, він порадить пройти чотири обстеження ( т. з. скринінг).

Перше – цитологія шийки матки, яке дасть відповідь на запитання перейшла ерозія в дисплазію чи ні. Цитологія сьогодні робиться у всіх клініках і є обов’язковим аналізом при профілактичних оглядах.

Друге – огляд шийки матки з допомогою спеціального приладу – кольпоскопа. Такі апарати є в кожній жіночій консультації.

Третє обстеження – аналіз на виявлення вірусу папіломи людини, який є «лакмусовим папірцем» серйозних захворювань шийки матки. Аналіз на цей вірус сьогодні роблять практично в кожній лабораторії обласних міст України, забір якого можна проводити в районних жіночих консультаціях чи приватних клініках.

Четверте – аналіз виділень для визначення їх складу і необхідності їх лікувати. При виявленні важкої форми дисплазії лікар проводить біопсію, тобто відщипує кусочок тканини і відправляє її на гістологічне обстеження, де діагноз уточнюється на клітинному рівні. Зібравши воєдино результати всіх оглядів і обстеження, лікар вибирає метод лікування.

Тож, шановні жінки, не нехтуйте можливістю завчасного обстеження, тому що хворобу завжди легше попередити, ніж потім лікувати.

Юрій КРУГЛІЙ, лікаргінеколог медичного центру «Медісоно». 

Exit mobile version