Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Не займайтесь самолікуванням

Головне завдання сучасної медицини  збереження здоров’я, продовження тривалості життя населення і зниження смертності, особливо серед дітей. На його вирішення спрямовані профілактичні і лікувальні заходи, що є широкомасштабною державною програмою і включають: підвищення рівня життя населення, вирішення різних його соціальних проблем, покращення санітарного благоустрою населених пунктів, заходи, спрямовані на недопущення забруднення навколишнього середовища, запровадження в життя здорового способу життя, дотримання безпечних для здоров’я людей технологій у різних галузях виробництва, зокрема в харчовій. В системі охорони здоров’я  це розробка нових ефективних методів лікування різних захворювань і проведення належної санітарноосвітньої пропаганди серед населення.

Медики досягли в цьому непоганих результатів: підвищився відсоток вилікуваних хворих, знизився рівень переходу хвороб у хронічні, зменшилась смертність, особливо немовлят. Велике значення в лікуванні хворих має своєчасність звертання за медичною допомогою до лікарів. На жаль, чимало хворих приходять до лікарів вже із запущеними хворобами, з ускладненнями, бо займаються самолікуванням. В цьому їм допомагає широка реклама ліків в засобах масової інформації, поради знайомих тощо. Вживання ліків без консультації лікаря часто є невиправданим, не завжди правильним і замість користі наносить шкоду здоров’ю: хворі звикають до препаратів, особливо до антибіотиків, більше стає ускладнень, побічних реакцій. Така ситуація вимагає вжиття конкретних заходів. Пригадую, один чоловік не дотримувався правильного режиму харчування. Згодом йому почали докучати болі в животі. Від рекомендацій звернутися до лікаря і обстежитися категорично відмовлявся. Купував в аптеці і вживав ліки (ношпу, фестал, панкреатит та ін.), різкий біль гасив вживанням соди, алкоголю. Через деякий час при черговому приступі болю в животі "швидка" привезла його в хірургічне відділення лікарні, де йому прооперували перфоративну виразку шлунка. При вчасному зверненні до лікаря і лікуванні можна було обійтися без операції. Інший приклад. При огляді молодої жінки у неї виявили "гульку" на молочній залозі. Від рекомендованого хірургічного оперативного втручання вона відмовилась. Лікувалась сама: приймала настої трав, зверталась до знахарок тощо. Через деякий час пухлина була вже неоперабельною. Невдовзі жінка померла, залишивши двох малих дітей. І це при тому, що на ранніх стадіях рак грудей оперативно виліковують повністю. Завжди. Особливо небезпечно, коли батьки самостійно лікують дітей. І вдвічі, коли ці діти грудного віку. Затримка із звертанням за медичною допомогою у цьому випадку призводить до важких ускладнень, наносить велику, інколи непоправиму шкоду дитині. Якщо вчасно не надати кваліфіковану медичну допомогу при ГРВІ, то це часто призводить до пневмоній, затяжних бронхітів, отитів, пієлонефритів та ін. При шлунковокишкових розладах  до різкого зневоднення, токсикозу, а з цього стану виводити дітей дуже важко, інколи безуспішно. Для розвитку ускладнень у дітей грудного віку часом достатньо 12 доби.

Тож необхідно переглянути підхід до реклами медичних препаратів, заборонити продавати в аптеках деякі медикаменти, особливо антибіотики, без рецепта лікаря. Такий наказ Міністерство охорони здоров’я України декілька років тому видало, але, на жаль, він не ввійшов у практику.

Нині значно зросла мережа аптек, аптечних кіосків, в яких є великий асортимент фіто, хіміо, гомеопатичних препаратів, антибіотиків. Навіть медпрацівникові важко в них розібратися, на допомогу приходять спеціальна література, фармацевти, інструкції до медикаментів. Тож перед вживанням ліків необхідно проконсультуватися в лікаря. Вибрані самостійно ліки можуть наносити шкоду здоров’ю. Пам’ятайте, що міцне здоров’я  найцінніший скарб людини. Шкода, що це часто усвідомлюють лише тоді, коли його втрачають.

Петро МОСТОВИЙ, педіатр Белзької райлікарні.

Exit mobile version