Цікаво знати

Небезпечна хвороба – сказ. Що потрібно знати

Епізоотична ситуація зі сказу у районі є напружена. Так, впродовж 2019року на території району було зареєстровано 2 випадки захворювання на сказ собак. Від початку  2020 року вже  зареєстровано 2 випадки захворювання на  сказ у собак (в м.Яворові та с.Воля Старицька). Діагноз сказ у собак   підтверджено лабораторно.

Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. Ця хвороба входить у першу п’ятірку хвороб, спільних для людей і тварин. Захворювання на сказ, якщо його не попередити, у 100% закінчується летально.

Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри, потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.

Напружена епізоотична ситуація зі сказу створює постійну загрозу його виникнення у людей.

Інкубаційний період сказу триває зазвичай 1-3 місяці, але може бути від 1 тижня до більш одного року. Тривалість залежить від місця укусу (найбільш небезпечні укуси голови, шиї, обличчя, пальців рук), виду тварини, яка нанесла укус (найнебезпечніші укуси дикими тваринами) та вірулентності збудника сказу. Початковими симптомами сказу є висока температура і в багатьох випадках біль, поколювання або печіння  у місці рани. У хворих з`являється безсоння, страх, наростають явища збудження, виражена водобоязнь. Збудження змінюється паралічами, розладом функцій серця та дихання і хворий помирає.

У разі інфікування людини показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини.

Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків.

У тварин захворювання на сказ протікає по-різному. Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки – втрата відчуття страху. Дикі тварини  втрачають обережність і вдень з’являються в населених пунктах. Собаки, хворі на сказ спочатку стають пригнічені, в них поганий апетит, потім виявляється неспокій, собака гавкає без причини, може ковтати неїстівні предмети. Період збудження собаки  триває 3-4 дні, потім настають приступи судом та паралічів. Собаки гинуть на 6-8-й день захворювання.

Працівниками Яворівської районної державної лікарня ветеринарної медицини  щорічно проводяться профілактичні подвірні щеплення собак та котів.

Сподіваємось, що власники домашніх тварин із розумінням поставляться до цієї проблеми і всіляко сприятимуть працівникам ветеринарної служби у профілактиці такого небезпечного захворювання, як сказ.

Щоб запобігти захворюванню на сказ та смерті від цієї особливо небезпечної хвороби, необхідно:

  • Уникати контактів з безпритульними та дикими тваринами;
  • Якщо покусала або ослинила невідома тварина чи дика тварина, потрібно промити місце укусу струменем теплої води з милом, а потім краї рани обробити 70% розчином спирту або 5% спиртовим розчином йоду, накласти асептичну пов`язку та якомога щвидше звернутися до медичної установи для проведення антирабічного лікування.
  • За можливості ізолюйте домашню тварину, бродячу чи дику тварину — запам’ятайте або сфотографуйте.
  • Якщо Вас вкусила відома домашня тварина, для встановлення за нею ветеринарного спостереження, необхідно з`ясувати прізвище та адресу власника тварини.
  • Потрібно своєчасно робити щеплення домашнім тваринам.

Пам`ятайте! Якщо людина захворіла на сказ, врятувати її вже неможливо. Єдиний спосіб порятунку – своєчасна вакцинація, яка захистить Вас від захворювання та врятує Вам життя.

НІ В ЯКОМУ РАЗІ НЕ ВБИВАЙТЕ ТВАРИНУ!!!

Можливість спостереження за нею протягом 14 діб надасть змогу вирішити питання щодо необхідності проведення щеплення проти сказу особі, яка постраждала від укусу. 

 

Голос Сокальщини на GoogleNews