Цікаво знати

Нещодавно у читальному залі Центральної районної бібліотеки ім. Василя Бобинського відбулась фото-виставка

«…Немов ковток свіжого повітря» таку назву має фото-виставка, яку 4 березня відкрили у читальному залі Центральної районної бібліотеки ім. Василя Бобинського. З цієї нагоди тут зібралася громадськість міста. На виставці представлено портрети колишніх жертв нацизму з Білорусі, Росії і України, а під ними їхні розповіді.

Директор Сокальської районної централізованої бібліотечної системи Тетяна Лобода зазначила: «Це логічно, що виставка є в бібліотеці. Адже це місце зустрічі людей різних поколінь. Її експонати нагадують нам, що про минуле не можна забувати. Тим більше, коли воно зруйнувало тисячі доль українців, які стали жертвами нацизму». 

Ініціатором проведення виставки у Сокалі стала районна асоціація інвалідів, яка є виконавцем проекту «Психологічна і соціальна підтримка маломобільних і немобільних жертв нацизму, шляхом відвідувань їх волонтерами-студентами і молоддю з особливими потребами» у рамках програми «Місце зустрічі: діалог», за фінансової підтримки німецького фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє». Завдання Фонду – збереження пам’яті про злочини націоналсоціалізму і втілення в життя проектів, спрямованих на укріплення взаєморозуміння між народами.

Саме він виплачував компенсації українським остарбайтерам, які були на примусових роботах у Німеччині, а нині, через громадські організації, здійснює психологічну підтримку літніх людей, які постраждали від фашистської Німеччини.
«Оглядаючи експонати, ми можемо прочитати уривки спогадів жертв нацизму, дізнатися що довелося їм пережити. Наче, крізь десятиліття, люди намагаються достукатися до нас, і сказати, що війна не потрібна, бо несе біль втрати, розруху, забирає життя близьких людей… Вони пережили пекло, але зберегли в собі віру в доброту. Нині ті люди у літах і потребують уваги та допомоги сторонніх…», – сказала голова Сокальської районної асоціації інвалідів Оксана Кононова.

Депутат Сокальської міської ради Надія Багрій від імені своєї дев’яносторічної неньки, яка через хворобу не змогла прийти, подякувала організаторам програми за підтримку літніх людей, для яких дуже важливо відчувати увагу та турботу інших, та за організацію культурно-духовних заходів для старшого покління, які пережили страхіття війни. 

Заввідділом обслуговування Сокальської центральної районної бібліотеки Світлана Халупник зазначила, що Україна зазнала величезних втрат у роки ІІ Світової війни. Скільки всього пережили люди: приниження, табори, примусові роботи. В роки гітлерівської окупації Україна стала джерелом дармової робочої сили. Їх називали українські остарбайтери. Хлопців та дівчат вивозили на примусові роботи до Німеччини, де на них чекали біль, сум, жах, тяжка робота, каліцтво… Далеко на чужині ці люди марили Україною, хотіли повернутися у рідні краї. Наче крик душі бранця на чужині, розпач людини красномовно передано у поезіях «Чорне небо, жорстоко катує» та «Лети моя дума», які прочитали учениці 9 класу ЗШ №2 Юлія Шутяк та Ольга Космин.

– Сьогодні Україна стала жертвою воєнної агресії з боку Російської Федерації, – продовжила пані Світлана. – І знову на нашій багатостраждальній землі ллється кров, гинуть люди, залишаються сиротами діти, і знову наша мати-Україна оплакує своїх синів і дочок… Нині й Сокальщина оплакує своїх Героїв… І у матерів навіки залишилися у серцях незагоєні рани.

Журливого настрою присутнім додали пісня «Сивина», «Прилетіли дикі гуси», «Зажурена мама», яку виконали учасниці ансамблю «Надвечір’я» районного територіального центру. 

Опісля присутні оглянули виставку та ділились враженнями від побаченого. Люди старшого покоління зауважили, що вона є наче наказом для молоді: вірте в добро, творіть його і настане мир. Шануйте старше покоління, на долю якого випали важкі випробування. Адже без минулого нема майбутнього. 

Наостанку всі присутні виконали пісню «Молитва за Україну».

Жителі Сокальщини, які є колишніми в’язнями гетто чи концентраційних таборів, остарбайтерами, радянські військовополонені та інші, можуть звертатися в Сокальську районну асоціацію інвалідів. Тут будуть раді поспілкуватись із ними та, при можливості, надати підтримку! Звертатися за тел.: 73764, 096 8803929 або за адресою м. Сокаль, вул. Чайковського, 42 (щовівторка і щочетверга).

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews