Для деяких сімей державна соціальна допомога є основним джерелом існування. Система соціальних виплат спрямована на поліпшення матеріального забезпечення соціально вразливих верств населення.
Хочется зазначити, що отримувачі державної допомоги повинні усвідомлювати, що несуть свою частку відповідальності за раціональне використання державних коштів. Заявник та члени його сім’ї відповідають за достовірність наданої інформації, відомостей про доходи та майно, які вплинули або могли вплинути на встановлення права при призначенні соціальної допомоги та її розмір. Для призначення будь-якого виду допомоги заявник надає заяву відповідної форми, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, в якій своїм підписом дає згоду на збір інформації про сім'ю, доходи, власність та майно, що необхідна для отримання всіх видів соціальної допомоги, на які сім’я має право.
Контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та цільове використання державних коштів здійснює державний соціальний інспектор управління соціального захисту населення. Якщо в ході перевірки виявлено, що громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, які вплинули на встановлення права при призначенні соціальної допомоги, визначення її розміру, внаслідок чого було нараховано надмірну суму, виплата припиняється. Надмірно виплачені кошти підлягають відшкодуванню. У разі відмови повернення коштів у визначений термін, вони будуть стягнуті у судовому порядку.
За п’ять місяців 2013-ого під час проведених перевірок виявлено 52 випадки подання заявниками недостовірної інформації про їх доходи та майновий стан, внаслідок чого загальна сума надмірно виплачених державних коштів склала – 42207,04 грн. Станом на 1 червня 2013 р. надмірно виплачених коштів відшкодовано 24430,01 грн., не відшкодовано – 17777,03 грн.
Нагадуємо всім отримувачам державної соціальної допомоги, що у десятиденний термін вони повинні повідомити управління соціального захисту населення про:
– працевлаштування впродовж терміну призначення допомоги;
– зміни у складі сім'ї: укладення шлюбу, усиновлення дитини, влаштування дитини на повне державне утримання, смерті утриманця, тощо.
Анна БЕЛЬЗЕЦЬКА,
головний державний соціальний інспектор.