Цікаво знати

Об’єднавчі процеси – вимога життя…

У рамках Європейського тижня місцевої демократії відбувся «круглий стіл» на тему «Європейська інтеграція – перспективи України». Його організатори Сокальська районна рада, Сокальська райдержадміністрація, Асоціація сільських та селищної рад, районне управління юстиції. Участь у цьому заході взяли заступник голови районної ради Володимир Чуб, заступник голови РДА Лариса Фарин, начальник районного управління юстиції Андрій Олесько, голова Асоціації сільських та селищних рад Володимир Черечін, міський голова Сокаля Богдан Зарічний, голова РО партії «Удар» Юрій Лукашевський, представник партії «За Україну» Надія Мельник, заступник голови СРОВГО «Товариство українських офіцерів» Михайло Кручкевич, голова РО партії «Батьківщина» Олег Кожушко.

Вів зібрання заступник голови районної ради Володимир Чуб, котрий, зокрема, сказав:

– У центрі уваги цьогорічного Європейського тижня місцевої демократії є мотивація громадян до участі в процесах прийняття рішень на місцевому та регіональному рівнях. Організатори цих заходів, а це районна рада, РДА та районне управління юстиції, намагалися активізувати діяльність громадських організацій і політичних партій. У Сокальському районі зареєстровано 57 громадських організацій і понад 60 районних організацій політичних партій. Партійних осередків, громадських організацій на Сокальщині є багато, але тих, які б реально працювали і співпрацювали, допомагали громадам, владі, на жаль, мало. З погляду Європейського Союзу – це наш найбільший негатив. Бо громадянське суспільство у Європі побудоване так, що саме громадські організації мають великий вплив на владні структури і допомагають їм, вказують на проблеми і як їх вирішувати.

Андрій ОЛЕСЬКО, начальник районного управління юстиції:

– Правовою підставою відносин України і Європейського Союзу стала угода про партнерство і співробітництво, яку підписали у 1994 році і яка ратифікована у 1998-ому. Було започатковано активне співробітництво між Україною, місцевими громадами, радами і Європейським Союзом, яке стосувалося низки гуманітарних, політичних питань. У 2005 році ухвалили план дій «Україна-ЄС». А з 2007-ого – вже розпочалися переговори про укладання угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, яка, можливо, буде підписана у цьому році. Окрім підписання потрібно, щоб усі 28 країн, які входять до складу Європейського Союзу, її ратифікували.

Більш детально про Угоду розповів заступник голови районної ради Володимир Чуб, який підкреслив, що вона має дві складові: політичну і економічну інтеграцію, на останній доповідач зупинився більш докладно. І наостанок звернувся до присутніх, «висловити свої думки, як нам, особливо районній раді, працювати, щоб активізувати територіальну громаду Сокальського району».

Богдан ЗАРІЧНИЙ, міський голова м. Сокаль:

– Вважаю, що одна з найбільших бід України – це відсутність здорового громадянського суспільства. Переконаний, що доти не буде нормальної економіки і соціальної сфери, доки не буде нормального громадянського суспільства. Бо воно не допустить таких розмахів корупції як є в Україні, волюнтаристського прийняття бюджету, волюнтаристського витрачання грошей з нього. Не дозволить прийняття популістських законів, які потім негативно впливатимуть на загальний рівень життя людей. Якщо дивитись через призму міської ради, то я, як міський голова, не відчуваю, що люди розуміють, що вони є джерелом влади, що вони можуть впливати на процеси, що вони повинні брати активну участь у житті громади. Якщо буде підписано угоду про асоціацію з Європейським Сою-зом – це стане поштовхом до того, щоб розпочалися кардинальні зміни у країні. І коли Україна здійснить реформи, лише тоді зможе зайняти достойне місце в Європейському Союзі.

Юрій ЛУКАШЕВСЬКИЙ, голова РО партії «Удар»:

– На жаль, місцевої демократії у нас зараз немає. За останні три роки спостерігаємо централізацію влади в Україні, у місцевого самоврядування забирають повноваження. Знаємо, що готується земельна реформа, яка обмежить районну раду у вирішенні земельних питань. І це турбує. Як і ситуація з Києвом, де практично знищенo місцеве самоврядування. Без досвіду Польщі чи Грузії нам не обійтися. Власне, там зрозуміли і органам місцевого самоврядування надали повноваження, які дають змогу вирішувати важливі проблеми громадян на місці. Відповідно є квота довіри до органів місцевого самоврядування, є довіра до міських голів і депутатів. Хотів би знати, чи проводилась аналітична робота стосовно того, які можливості отримає Сокальський район, який є прикордонним, у зв`язку з майбутнім підписанням угоди про асоціацію. Бо вважаю, що для нашого регіону тут багато плюсів, які необхідно використати для розвитку Сокальщини.

Володимир ЧУБ, заступник голови районної ради:

– Ми вже працюємо у цьому напрямі. Дуже сподіваємось, що у першому кварталі наступного року відкриють митний перехід в Угринові: це не вікно, а двері у Європу. Більше того, працюємо над відкриттям пішохідних переходів. Наприклад, у Варяжі, де колись він був. Звертаємось до всіх структур, б`ємо у дзвони. Поки що ніхто на це не реагує. Пояснюємо, що для нашого району – це стимул для розвитку. Це поступ не лише в економіці, але й у культурній сфері. Можливо, якщо буде підписана угода про асоціацію, ситуація зміниться. Але керівники нашої держави повинні виконати ще одну умову Євросоюзу, яка стосується справи Юлії Тимошенко.

Олег КОЖУШКО, голова РО партії «Батьківщина»:

– Лідери європейських країн висловилися щодо ситуації навколо лідера опозиції Юлії Тимошенко. Європейський Союз не буде дивитися крізь пальці на виконання умов Брюсселя і навряд чи підпише угоду про асоціацію на Вільнюському саміті, якщо Юлія Тимошенко залишиться за гратами. Хоча президент Янукович всіляко викручується, веде мову про закон, який би дозволив Тимошенко вивезти у наручниках за кордон, а потім знову повернути у в`язницю. Такі дії ставлять під загрозу підписання угоди з Європейським Союзом. Щодо позиції партії «Батьківщина», то ми переконані, що у Януковича є безліч можливостей помилувати Юлію Тимошенко, як він зробив у випадку Юрія Луценка, коли, також за клопотанням Пета Кокса і Олександра Квасневського, йому ніщо не завадило поставити свій підпис під відповідним документом. І зараз подане клопотання Кокса–Квасневського підтримане 173 народними депутатами, а також з таким же проханням до Президента звернулися глави українських церков. А Євросоюз заявив чітко, що без звільнення Юлії Тимошенко підписання угоди про асоціацію не буде. Президент має всі підстави, щоб своїм указом звільнити Юлію Тимошенко. І це буде тією гарантією про підписання угоди на Вільнюському саміті.

Володимир ЧЕРЕЧІН, голова Асоціації сільських, селищної рад:

– Ми зібралися, щоб обговорити, як розвиватиметься демократія у нашій країні. У нас кожен повинен почати з себе, кожна людина, партія, громадська організація. Що кожен зробив, щоб в Україні ставало краще жити? Щоб досягнути підписання угоди про асоціацію, насамперед, потрібне об`єднання політичних сил. На мою думку, також нам необхідна реформа місцевого самоврядування, бо, які ми господарі? Маючи власні кошти, не можемо їх використати. Місцеве самоврядування є заручником центральної державної влади, яка контролює казначейство і наші кошти, які можна використати на ремонт доріг і соціальну сферу.

Підсумовуючи сказане усіма учасниками «круглого столу», Володимир Чуб зазначив:

– Громадські організації і політичні партії мають активізуватися, бо стаття Конституції України говорить, що єдиним носієм влади в Україні є народ. Але наш народ ще не відчув тої відповідальності і не взяв її на себе.

Громадянське суспільство не діє так, як би мало діяти. Районна рада хоче стати ініціатором, щоб якось мобілізувати партії і громадські організації, зареєстровані у Сокальському районному управлінні юстиції, для сприяння формуванню громадянського суспільства. Реформування місцевого самоврядування не означає збільшення територіальне, а має бути забезпечене матеріально-фінансовим ресурсом. Повинна бути децентралізація усіх сфер життя. На рівні регіональному маємо розуміти, що об`єднавчі процеси – нині вимога життя. Для того, щоб те, про що ми говорили, можна було напрацьовувати, нам треба започаткувати публічні дискусії-розмови, щоб люди і ті, хто нині при владі, бачили і відчували, що є хороша, позитивна, мудра, дипломатична позиція, обґрунтоване рішення. Під час цих дискусій варто обговорювати певні проблемні питання, напрацьовувати рішення, впливати на прийняття владних рішень, щоб їх не приймали за методом політичної доцільності, а за методом ефективності, раціонального використання коштів і праці на благо громади.

Оксана ПРОЦЬ.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews