Цікаво знати

Як дотики впливають на здоров’я?

Пам’ятаєте, як у дитинстві мама цілувала, де болить, щоб швидше пройшло? Вчені довели, що це дійсно працює!

Є безліч очевидних причин, по яких нам так приємні дотики, обійми і поцілунки тих, кого ми любимо — неважливо, в романтичному сенсі, в дружньому або в родинному. Але, виявилося, що і наука згодна: соціальні мур-мур-мур з рідними і близькими не тільки потрібні, але і важлива. Вони роблять дуже істотний вплив на наше здоров’я і самопочуття.

Самі того не розуміючи, ми вкладаємо в дотики і погладжування досить багато понять. Ми шукаємо розуміння і прийняття, хочемо висловити ніжність або радість. У різних народів по‑різному прийнято виражати почуття, але суть у всіх одна традицій одна — особлива близькість. Навіть у приматів, наших далеких родичів, можна помітити знайомі нам дотику: вони ніжно погладжують лапками тих, кого люблять, торкаються пальцями до осіб один одного і годиною цілуються!

В останні роки багато експертів почали бити тривогу: вони вважають, що ми перебуває у якомусь обнімотерапійній кризі.

Чому? Сьогодні дорослим людям торкатися один до одного стало не прийнято, невинні дотики між відомими людьми медіа негайно оголошують сексуалізованими, і навіть прості обійми між друзями трапляються все рідше рідше. Жінкам трохи простіше в світі дефіциту дотиків, а токсична маскулінність забороняє бідним чоловікам все, що ближче рукостискання або грубуватого поплескування по плечу. Існує навіть думка, що оборотна сторона токсичної маскулінності — вимога гіперсексуалізованої соціального поведінки — має потребу в людському контакті і близькості.

Безумовно, не варто чіпати інших людей без їх дозволу і згоди. Якщо ви недостатньо знайомі, це буде прямимо порушення чужих особистих кордонів, і нічого корисного в такому контакті не буде. Це відноситься і до дітей, які виявляються буквально задьоргані тими, хто бажає їх ласкаво потискати, не запитавши дозволу у самої дитини.

Вчені з Фінляндії помітили, що ступінь задоволення від дотику безпосередньо залежить від контексту.

Самі по собі обійми не надає позитивного ефекту на наші емоційний стан. І ми, звичайно, віримо фінам — вони відомі стриманістю в області соціальних взаємодій з незнайомцями. Розтопити серце північного жителя не так просто.

Але в той час, багато досліджень підтверджують важливість дотиків для передачі емоцій і зміцнення вже існуючих відносин.

Чому дотики так важливі?

У дослідженнях вчені неодноразово доводили, що немовлята (як людські, так і малюки-примати), яких виховують без дотиків, яких не обіймають і не гладять матері і родичі, виростають травмованими і позбавленими найважливіших соціальних навичок. Так званий госпітальний синдром призводить не тільки до фізичних порушень, але й до недостатнього розвитку вищої нервової діяльності.

Дотики несуть величезну кількість інформації

Їх можна назвати одночасно підказкою та каталізатором. Ми пропонуємо співчуття і симпатію, але на рівні мозку все складніше. Коли ви чіпаєте когось приємного (або отримуєте від них ласкавий дотик), мозок починає палахкотіти як новорічна ялинка — білі спалахують зони, що відповідають за формування складних думок, емоційних реакцій і фізіологічних відповідей.

На сканах мозку видно, що ніжний приємний дотик змушує активізуватися орбітофронтальну кору. Вона розташована за префронтальною корою і традиційно асоціюється з навчанням, прийняттям рішень, адекватними соціально-емоційними реакціями.

Деякі вчені йдуть далі і висувають сміливу теорію про те, що поцілунки романтичного характеру — один з основних параметрів, за якими ми вибираємо партнерів.

Фахівці вважають, що унікальний хімічний «коктейль», що знаходиться в слині кожної людини, може передати важливу інформацію нашому мозку, який за секунду виносить вердикт, наскільки ми поєднується у фізіологічному плані. Конкретних підстав ці припущення не мають, але сама концепція виглядає фантастично. Ви ще тільки цілуєтеся, а мозок, справжній суперкомп’ютер, вже все прорахував і склав план дострокової виплати спільної іпотеки.

Але відступимо поки від романтики. Дотики бувають самими різними, і годиною смороду покликані заспокоїти тих, кому зараз погано. Вони сигналізують, що ми поруч і співчуваємо (тобто, висловлюємо готовність розділити емоції і взяти частину тягаря почуттів на собі).

Дотики особливо важливі для дітей

Шведські вчені знайшли наукове обґрунтування того, що людство робило сотні тисяч, ще до того, як ми освоїли членороздільну мову. Вони підтвердили, що обіймати і гладити дітей, коли тим погано або страшно, допомагає малюкам заспокоїтися.

Дитина, яка не справляється з переживаннями, в момент обійми відчуває, що він не один. Йому є на кого покластися, великий сильний дорослий буде поруч, щоб захистити від напастей.

Маленькі діти не розуміють різниці між реальною загрозою і уявною, вони відчувають страх, пригніченість і реальну загрозу життю. Тому вкрай важливо дати зрозуміти дітям, що їх захистять від будь-яких небезпек і не залишать виживати в самоті.

Зрозуміло, далеко не завжди мова йде про справжнє виживання — тільки про силу емоційної реакції, яка з’являється у дитини. Діти легко і швидко заспокоюються в обіймах або стають невтішними, коли їх накриває почуттям тривоги.

Користь обіймів для здоров’я

Емоційна підтримка, безумовно, вкрай важлива. А що щодо прямої користі здоров’ю? Є в обіймах приховані бонуси?

Виявляється, є. Дослідження 2014 року довели, що тривалі обійми викликають позитивний відгук, захищають нас від респіраторних інфекцій.

А тим, хто все-таки захворів, емоційна підтримка від міцних обіймів дозволила швидше і ефективніше боротися з вірусом, вже проникли в організм. Правда, не дуже зрозуміло, як обніматися, щоб другий чоловік не заразився. Хіба що, в повному костюмі хімзахисту?

Статистика ясно вказує, що у відносинах, де партнери обіймаються і погладжують один одного (без сексуального підтексту), у жінок зазвичай менше проблем з тиском і нижче ризики для серцево-судинної системи. Виходить, обійми гарні для серденька не тільки в переносному, але і в самому прямому сенсі.

А поцілунки працюють на благо імунітету. Цілуючись в губи, ми передаємо до 80 мільйонів бактерій за 5-10 секунд. Звучить досить огидно, але це дуже-дуже корисно: обмін мікробіомами працює практично як вакцина. Цей процес знайомить нашу імунну систему з чужими, змушує наш захист працювати активніше і озброюватися проти нових патогенів у «мирних» умовах.

Болезаспокійливий ефект

Чиста правда: дотики допомагають зняти або послабити біль нам всім знайоме задоволення від масажу або почісування спинки. Але для отримання болезаспокійливого ефекту зовсім необов’язково записуватися на прийом до масажиста або приставати до близьких, щоб ті робили «рейки-рейки, шпали-шпали».

Виявляється, навіть звичайні дотики улюблених людей немов «відтягують» на себе частину болю, яку ми відчуваємо. Так, принаймні, це сприймає наш мозок. Після пологів — важкого стресу для організму — багато жінок відзначали, що їм ставало набагато легше, якщо під час пологів вони могли стискати руку партнера. Так, можливо, на долонях можуть залишатися синці, але це ніщо порівняно з відчуттями жінок, з яких витягують цілого новенького дитини.

Дотики можуть означати багато більше, ніж ми думали. Вони надають позитивний вплив на психіку, емоційний стан і навіть здоров’я — дуже просто і абсолютно безкоштовно. Обіймайтеся частіше!

Голос Сокальщини на GoogleNews