Цікаво знати

Громади на межі з Волинню

Сьогодні у проекті "Громада" познайомимо читачів із громадами на межі Львівської і Волинської областей, поговоримо про проблеми і здобутки сіл Скоморохи, Перетоки і Ромош.

Як ви гадаєте, десять кілометрів  це багато чи мало? Повірте, багато, коли ви їдете в напрямку Скоморох. Вам знадобиться як мінімум хвилин тридцять терпіння, а ще… порожній шлунок, якщо вас закачує. Дорога, а точніше, напрямок, до Скоморох та Перетік, м'яко кажучи, бажають кращого. Мою думку підтримала і Скоморохівський сільський голова Надія Гібляк: "Найбільша проблема наших сіл  вкрай знищена дорога державного значення "Червоноград-Перетоки", яка належить Службі автомобільних доріг області. Три роки поспіль влада звітує, що на цю дорогу виділили кошти, то 700 тис. грн, то 300 тис. грн., але поки що її зовсім не ремонтували".

Ми розпочали розмову із такої гострої проблеми, але не подумайте, що в Скоморохівській сільській раді усе так погано. Повірте, позитиву тут більше. Давайте по черзі ближче познайомимося із селами Скоморохівської сільської ради.

Довідка: село Перетоки, населення  862 особи, площа – 2,7 кв. км, дата заснування  1611 рік. 

За полями, за густими лісами, на межі з Волинню, розташоване село Перетоки. Провінційне, виважене, затишне. В селі є дитячий садок, школа, медпункт, церква, Народний дім,  двома словами, тут є все, що потрібно для звичайного сільського життя. Основні течії життя тут формуються навколо школи, мабуть, тому, що тут навчаються діти зі Скоморох, Перетік та Ромоша. До речі, результати учнівської роботи ми побачили ще по дорозі до Перетік  це розфарбовані у вишивані кольори місцеві автобусні зупинки. Це, за словами мешканців села, результат учнівської акції "Одягни зупинку у вишиванку", яку провели шестеро учениць Перетіцької школи під керівництвом Галини Іванойко. Таким чином досить цікаво було оновлено елементи благоустрою населенного пункту. Але найбільше оновлень за останні роки отримав місцевий дитячий садочок. Про це розповіла сільський голова Надія Гібляк: "В Перетоках садочок розташований у старому, ще довоєнному приміщенні. Воно потребує значного ремонту, уже чимало зробили батьки  замінили двері, зробили сходи, а також відремонтували кІмнати для груп. Долучилася і сільська рада  ми придбали для садочка пральну машинуавтомат, меблі, килим, двоярусні ліжка". Та попри Всі оновлення, громада вирішила, що доцільніше утворити навчальновиховний комплекс на базі місцевої школи та садка.

Серед інших проблем, на жаль, не опалюється місцевий медпункт, та значного ремонту потребують дороги. Водночас, приємно здивував факт, що у Перетіцькому народному домі встановили пандус для того, щоб культурні заходи могли відвідати і люди з особливими потребами. Також тут встановили нові вікна, і осередок культури змінив свій вигляд, тепер його не впізнати. 

Повертаючись із Перетік до Сокаля, першим на нашому шляху було невеличке провінційне село Ромош. 

Довідка: село Ромош, населення  113 осіб, площа – 0,24 кв. км.

В невеличкій провінційній громаді вимоги до комфорту невеликі  тут є магазин, Народний дім, централізоване водо та газопостачання. А навколо  ліси, поля, мальовничі краєвиди. А що ж іще треба для поміркованого життя? 

Довідка: село Скоморохи, населення  893 особи, площа – 1,55 кв. км, дата заснування  1411 рік. 

Далі ми попрямували у Скоморохи. Думаю, більшість читачів чули з історії про тринадцяту прикордонну заставу. Ця сторінка пам'яті є невід'ємною для Скоморох. Тішить громаду й те, що тут жили відомий господарник Іван Коробко, славетний математик Йосиф Штокало. Тут також є і сучасна гордість  народний танцювальинй колектив "Барвінок". Люди в Скоморохах ведуть активну аграрну і фермерську діяльність. Детальніше про це нам розповіла місцевий фермер Наталія Шамборовська: "Нині працювати фермером складно, тому що держава нічим не допомагає, мусимо розраховувати тільки на себе. Те, що заробляємо, вкладаємо в землю: як власні кошти, так і кредитні, позичені в друзів, але любимо працю на землі, ми нею живемо. Із збутом проблем немає, але на вирощену сільськогосподарську продукцію значно занижена ціна". Фермерську роботу пані Наталія Шамборовська успішно поєднує із суспільногромадською роботою. Вона  депутат Сокальської районної ради, постійно допомагає мешканцям своїх сіл: взимку фермерське господарство розгортає сніг, завжди намагається вирішити й інші проблемні питання.

У Скоморохах є початкова школа, дитячий садочок, величний храм, амбулаторія сімейної медицини, бібліотека, Народний дім. Село багате на різноманітні пам'ятні знаки, їх тут налічується аж вісім. В усіх трьох громадах  Скоморохах, Ромоші та Перетоках, потребує ремонту вуличне освітлення, і, звичайно, дороги. Словом, потрібні фінанси, фінанси місцеві, а не крихти із державного столу, а для цього  реформи. Хоча, місцеві мешканці не дуже вірять у реформи, точніше, не вірять, що це принесе хороший результат. Не викликало позитиву і наше запитання щодо об'єднання сільських рад. Ось яку думку з цього приводу має директор Скоморохівської початкової школи Леся Музичук: "Я не думаю, що це буде добре. Бо що менший колектив, то менше людей  легше працювати. А коли одна сільська рада буде мати багато сіл, то толку буде мало. Якщо старенькій бабусі потрібно буде у сільраді взяти довідку, то як вона має їхати туди через три села? Вважаю, що ці реформи наразі нереальні для втілення".

Поспілкувавшись із людьми та владою про глобальні загальнодержавні проблеми, дійшли висновку, що поки що громади Скоморохівської сільської ради не вірять у позитивний результат реформ та укрупнення кількох сільських рад. Напевно, це наслідок того, що хтось із реформаторів недопрацьовує, або ж люди уже просто не вірять державній владі у їхніх благих намірах. Зрештою, найкраще будьякі реформи демонструє їх результат. Тож, дай нам, Боже, терпіння і сили жити у перехідний період. 

Підготували Віктор Притулко та команда громадської організації "Об'єднання Самопоміч".

 

      

Голос Сокальщини на GoogleNews