Пожежами завдається величезна шкода господарствам, економікці, екології, майну і здоров'ю сотень тисяч людей. Чимало людей загинуло. Наслідки цієї вогняної трагедії будуть відчуватися ще багато років. До того ж, не має жодного сумніву, що в тій чи іншій мірі такі пожежі будуть повторюватися.
Тому всім нам варто знати і пам'ятати, що завжди головна причина пожеж – злочинна недбалість, а подекуди і умисел людей. Чимало лісових пожеж виникає під час проведення сільськогосподарських робіт, особливо, коли готуючись до них, випалюють суху траву. Горить вона вдень і вночі на нескошених торішніх сіножаттях, палає стерня. Такі операції не тільки несуть загрозу, переходячи з поля у ліс, а й порушують структуру грунтів, внаслідок цього втрачається їхня родючість, вигоряє коренева система всього трав'яного покриву, і все це завдає непоправної шкоди тваринному світові – гинуть молоді виводки зайців, знищуються яйцекладки куріпок, жайворонків, інших птахів.
Потрібно нагадати читачам (а тому, хто не знає – повідомити), що Верховна Рада України внесла зміни до деяких законів і цими змінами підвищила адміністративну і кримінальну відповідальність за правопорушення, пов'язані з підпалом рослинності. Так статтею 229-1 Кримінального кодексу України передбачено, що незаконні дії відносно поверхневого шару земель, якщо вони створили небезпеку для життя, здоров'я людей чи для довкілля, зокрема вчинені шляхом підпалу або спричинили загибель людей, масову загибель об'єктів тваринного чи рослинного світу або інші тяжкі наслідки, – караються обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією знарядь і засобів заволодіння. Матеріальна шкода вважається заподіяною у великому розмірі, якщо її розмір у сто або більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто більше 1700 грн.
Є і більш чітко і зрозуміло прописана стаття Кримінального кодексу, яка безпосередньо стосується підпалів об'єктів рослинного світу. Згідно зі статтею 245 КК, за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом – караються штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5100 до 8500 грн.), або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.
Григорій МОРОЗ,
інженер охорони та захисту лісу ДП "Жовківський лісгосп".