Цікаво знати

Відпочинок для дітей у літній період

Літо добре тим, що не "дружить" з уроками. Таким бажаним, довгоочікуваним відпочинком воно є для усіх школярів, запорукою міцного здоров'я та доброї успішності. Тому і саме питання, як організувати дозвілля в літній час, завжди стоїть дуже гостро та вирішується в інтересах дитини і фінансових можливостей батьків.

Традиційне бачення цієї одвічної проблеми – відправити малечу в табір. Щороку Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності бере активну участь в дитячому оздоровленні. Його фінансування є однією з тих соціальних послуг, що надаються застрахованим особам відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням". Обсяг коштів на реалізацію дитячого відпочинку та оздоровлення щороку затверджується правлінням обласного відділення Фонду. За словами директора Сокальського відділення цієї установи Оксани Гузіч, законом передбачені різні види допомоги, в т. ч. на санаторно-курортне лікування. А цього року Фонд соцстраху вперше почав працювати з програмою дитячого оздоровлення на базі повного та часткового фінансування вартості путівок. Асигнування державних коштів здійснюється в рамках реалізації засад відновлення здоров'я дітей, батьки яких застраховані Фондом, тобто є офіційно працюючими громадянами. В планах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності цьогоріч профінансувати 65 тисяч путівок в обсязі 90% їх вартості. Торік цей показник був утричі меншим для України – 22 тисячі.

Для Сокальщини кількість путівок, вартість яких батькам доведеться сплатити в розмірі 10%, визначається кількома показниками – фондом оплати праці та кількістю застрахованих осіб, що перебувають у робочих стосунках із роботодавцем і є платниками податків. На сьогодні їх у Сокальському районі налічується 14 тисяч осіб. Звісно, не всім випаде нагода відправити дитину у табір чи санаторій за такою схемою відшкодування, бо метода розрахунку передбачає одну путівку на 200 працюючих. Тому сокальські діти та їх батьки можуть розраховувати лише на 70 путівок, 90% вартості яких відшкодовуватиме Фонд соцстраху. Для решти охочих є можливість оздоровлення дітей за межами Львівщини, оплату якого здійснюють частково (харчування, лікування, культурне обслуговування). Терміни заїздів до здравниць і тривалість оздоровчих змін визначає кожний заклад самостійно, але за кошти Фонду фінансуються оздоровчі зміни тривалістю не менше, ніж 21 день.

Звичайно, у кожного табору є своя специфіка, тому батьки повинні визначитись, який заклад потрібний для дитини. Як повідомила пані Оксана Гузіч, цього року Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності співпрацюватиме з певними санаторіями у Львівській області, де дітей оздоровлюватимуть за повну вартість, серед них "Динамо" і "Політехнік" (смт. Славське), трускавецький "Світанок" і дрогобицька "Веселка", "Дружба" у Свіржі та "Світанок" у Трускавці з цілющою водичкою "Нафтуся" тощо. На місцевий, добре знаний усіма "Ровесник" у цьому неповному переліку дитячих закладів оздоровлення припадає левова частка заброньованих путівок. Ясна річ, батькам простіше відвідувати своїх чад на території Сокальського району, тому цьогоріч кількість замовлених Фондом путівок збільшилась до 50-ти. Минулого року їх було лише 12. Тож батькам, які отримають путівку у цей заклад через Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, доведеться сплатити лише 10 відсотків – в межах 250 грн. На жаль, фонд оплати праці Сокальщини на сьогодні має свою межу, яка не дозволяє профінансувати значно більше путівок.

Для охочих відпочити за межами Львівської області теж є чимало цікавих варіантів оздоровлення з частковим відшкодуванням коштів. В Україні за рахунок такої схеми планується профінансувати близько 180 тисяч путівок. У цьому переліку дитячих оздоровчих закладів вибирати є з чого – 19 пропозицій! Зокрема – ДОЦ "Чайка" у Лазурному і ДСОЦ "Маяк" у Євпаторії, ДОТ "Орльонок" у с. Приморське, що поблизу Феодосії, та ДОТ "Чайка", ТОК "Едельвейс" та ДОТ "Трембіта", що на Закарпатті, і ще багато інших прийнятних варіантів дитячого дозвілля. Відшкодування вартості цих путівок передбачає часткове фінансування за кошти Фонду соціального страхування в розмірі 42 гривні на один людино-день із розрахунку на оздоровчу зміну. Візьмемо, для прикладу, путівку в ДОТ "Орльонок" (с. Приморське) на 21 день, вартість якої складає 2 982 грн, з яких Фонд оплачує 882 грн, решта – батьківські гроші. Якщо сім'я живе і працює в сільській місцевості, вона має право скористатись Міністерською програмою агропромислового розвитку, яка виділяє 700 гривень на здешевлення дитячої путівки. Тому, підсумовуючи ці "аграрні" кошти та гроші Фонду соцстраху, можна дещо зекономити та вибрати оптимальний, недорогий варіант дитячого табору чи санаторію за межами Львівщини.

Також в рамках програми Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності передбачені оздоровчі путівки для мами і дитини, від 4-х до 18 років. Витрати на таку путівку відшкодовуються батьками в межах 15% вартості. За кошти Фонду соцстраху без супроводу батьків оздоровлювати можна дітей віком від 6-ти і до повноліття. В Міністерстві соціальної політики запевняють, що цьогорічні нововведення посприяють оздоровленню трьох мільйонів дітей, з яких 40% будуть суто оздоровлюватись. "Загалом показник охоплення дітей оздоровленням та відпочинком у 2013 році не може бути нижчим, ніж 70% усіх дітей шкільного віку", – запевнила у своєму нещодавньому виступі міністр соціальної політики, пані Наталія Королевська.

Зважаючи на непрості реалії сьогодення, самостійно відправити малечу у дитячий табір не кожній сім'ї по кишені. Середня вартість путівки нині сягає близько трьох тисяч гривень, тому чимало хто з працюючих покладає надії на державні дотації Фонду соцстраху. А чи так воно буде, покаже час. Думається мені, проблема з літнім дозвіллям для більшості батьків, де подіти дітей, ляже фінансовим тягарем саме на їхні плечі…

Ірина СЛАВЧАНИК. 

Голос Сокальщини на GoogleNews