Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Озима совка – розвиток, шкодочинність та заходи боротьби

Озима совка – не новий шкідник на наших полях. Найбільших збитків завдає на томатах, кукурудзі, зернобобових, соняшнику, цукрових буряках, озимих злаках. Може пошкоджувати сою, горох, кабачок, картоплю, овочеві. Відзначено пошкодження винограду та саджанців деревних порід. Взагалі гусінь фітофага може живитися на 50-120 видах рослин. Розвивається шкідник у двох поколіннях. Зимує в стадії гусениці останнього віку в грунті на глибині орного шару (10-25 см). Навесні вони піднімаються у верхній шар грунту де й заляльковуються.  Літ метеликів першого покоління починається у третій декаді травня. Самиці на нижній бік листків осоту, берізки польової, лободи та інших бурянів відкладають яйця по одному, іноді по 10-30 штук.За сприятливих умов один метелик може відкласти до 2000 яєць. Молоді гусениці  живляться листками бур*янів, а починаючи  з третього віку пошкоджують культурні рослини. Метелики другого покоління літають з середини липня до середини вересня. Гусениці другого покоління до жовтня живляться бур*янами, сходами озимих, бульбами картоплі, а потім залазять у глибші шари грунту на зимівлю. Для розвитку озимої совки сприятливою є суха

спекотна погода. Економічний поріг шкодочинності для кожної  культури  різний і становить від 1 до 8 гусениць на 1 м.кв.

Слід  зазначити, що в обмеженні чисельності совок дієвими та ефективними є агротехнічні заходи:належний обробіток грунту, міжрядне розпушування просапних та овочевих культур у період масового відкладання яєць метеликами або відразу після його закінчення , знищення бур*янів, глибока зяблева оранка полів не пізніше середини жовтня (до моменту відходу гусені на зимівлю. А також застосування трихограми – один з безпечних заходів від цього шкідника. В Україні була велика мережа лабораторій, які розмножували цих комах ентомофагів. Але зараз на жаль, рівень застосування цього заходу щораз падає. Можна застосовувати протруйники, грунтові інсектициди які діють постійно протягом всього чутливого періоду. Застосовуючи інсектициди на посівах, необхідно вловити момент, щоб інсектицид попав на личинку. Обробки проводять ввечері, коли гусінь харчується на рослинах застосовуючи Фунанон 1.2 л/га, Динадим Стабільний 1.0-1.5л/га  або інші  рекомендовані інсектициди згідно  «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

При роботі з засобами захисту рослин необхідно дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої гігієни.

Г.Масинець

                                                                       спеціаліст  відділу  контролю  за  обігом

                                                                                         засобів  захисту  рослин

Exit mobile version