Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Підхопити ВІЛ-інфекцію можна, роблячи пірсинг чи переливаючи кров

У нас вже стало традицією щорічно, в листопаді, проводити місячник по виявленню ВІЛ-інфікованих. Третій рік поспіль він проводився під гаслом «Дізнайся більше про ВІЛ, зроби тест в кабінеті «Довіра».

Наш кореспондент взяв інтерв’ю у лікаряінфекціоніста

Ярослава ВОРОНИ, який працює в цьому кабінеті.

– Пане Ярославе, чи сокальчани часто звертаються в кабінет «Довіра», щоб впевнитися, що вони здорові?

– Правду кажучи, таких людей, які хочуть знати чи вони здорові, поки що, на жаль, одиниці. Як правило, до нас звертаються заробітчани, які довгий час працювали за кордоном або їх «половинки» – чоловіки, дружини, які щось запідозрили. Я б рекомендував всім, хто мав «ризиковані» статеві контакти, обстежитися у нас. І обов’язково при появі підозрілих симптомів: тривалої гарячки, тривалому проносі, невмотивованій втраті ваги, збільшенні декількох груп лімфатичних вузлів, появі висипки на шкірі, повторних незрозумілих інфекційних захворюваннях, переливанні донорської крові та ін. Доцільно це також робити перед одруженням, при вагітності. Наголошую: ці обстеження, незалежно від їх результатів, є таємними і стосуються лише особи, яка обстежилась і медичного працівника, який проводить обстеження. Вони не можуть без згоди хворого передаватись іншим особам, окрім встановленого законом порядку.

Ми консультуємо та проводимо тестування безплатно, а у випадку ВІЛінфекції забезпечуємо доступ до диспансерного спостереження та надання спеціалізованої медичної допомоги, знайомимо з положеннями чинного законодавства щодо прав і обов’язків ВІЛінфікованих та хворих на СНІД.

– Яким шляхом передається ВІЛінфекція новонародженим?

– Від інфікованої матері до дитини вірус передається через плаценту, під час пологів, при годуванні грудним молоком. Тож особливу увагу приділяємо профілактиці передачі ВІЛінфекції від вагітної до дитини. Важливо, щоб вагітна жінка вчасно стала на диспансерний облік та в дванадцять тижнів вагітності пройшла обстеження і у випадку інфікування своєчасно проводилась профілактика передачі ВІЛінфекції від матері до дитини. Повторні обстеження проводяться в другій половині вагітності. Без проведення антиретровірусної профілактики та дотримання вказівок лікаря інфікування дитини становить до 30-50 відсотків.

Для інших це такі шляхи: незахищений статевий акт з ВІЛінфікованою особою; через кров: при татуюванні, пірсингу, манікюрі, проколюванні вух та ін. Інколи через декілька днів після інфікування можуть з’явитися висипання на шкірі, слабкість, підвищена температура тіла. Ці прояви схожі на застуду і згодом зникають. Тим часом інфекція уражає імунну систему і людина починає хворіти на різні інфекційні хвороби.

– Чи можна розпізнати хворобу за зовнішнім виглядом хворого і коли треба робити аналіз на ВІЛінфекцію?

– Зараження на ВІЛінфекцію неможливо розпізнати за зовнішнім виглядом хворого. Лише аналіз крові може виявити інфікована людина чи ні. Для цього в нас прийнято визначати наявність антитіл до вірусу в крові людини методом імуноферментного аналізу. У випадку зараження антитіла можна визначити не швидше як через три місяці.

Важливо також пам’ятати, як я уже казав, що аналіз на ВІЛінфекцію доцільно робити після «ризикованих» статевих контактів, та при інших ознаках захворювання.

– Особливо небезпечних розмірів це захворювання набуло в Україні в останні роки. Коли виявили першого хворого на Сокальщині і скільки їх є тепер?

– Першого ВІЛ-інфікованого у нас в районі виявили десять років тому, в 2001му, а нині їх маємо 55 осіб. 13 осіб, в т. ч. одна дитина до двох років (діагноз якої буде підтверджено чи ні після досягнення 18 місяців), стоять на диспансерному обліку. За час спостереження померло 8 осіб – від причин пов’язаних та не пов’язаних з ВІЛінфекцією, двоє з них – в цьому році. За час роботи кабінету «Довіра» 11 дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками, зняли з обліку після досягнення ними дворічного віку та відсутності антитіл до ВІЛ, тобто вони здорові. Крім того, є інфіковані та хворі на СНІД, яких виявили в інших лікувальних закладах і які за власним бажанням спостерігаються в обласному центрі СНІДу. Звичайно, ці цифри умовні, адже вказують на кількість пацієнтів, які звернулися до лікаря і пройшли обстеження.

– Чи можна заразитись цією хворобою під час побутових контактів з ВІЛ-інфікованими, наприклад, в басейні чи барі?

– Запам’ятайте, ВІЛ не передається: через рукостискання, обійми, поцілунки чи перебування в товаристві ВІЛ-інфікованої людини; через споживання їжі, при навчанні чи іграх; через повітря, при спільному користуванні ванною, басейном. Тобто, ВІЛ НЕ ПЕРЕДАЄТЬСЯ ПОБУТОВИМ ШЛЯХОМ. Однак уникайте інфікування кров’ю при проведенні медичних маніпуляцій, під час проколювання вух в перукарні, інших закладах, вимагайте в працівників цих закладів дотримання правил безпеки.

Треба зазначити, що, незважаючи на всі зусилля держави, епідемічний процес все більше охоплює благополучне щодо ризику інфікуватись населення. Це відбувається внаслідок малого впливу профілактичних програм на ризиковану поведінку, передусім молоді, небажання проходити тестування на ВІЛ та низької свідомості наших громадян. Сподіваюсь, що ця інформація переконала Вас в необхідності періодично, навіть в тих випадках, коли Ви є порядним сім’янином, пройти обстеження.

– Дякую за розмову.

Інтерв’ю взяла Валентина БЛУДОВА.

Exit mobile version