Часто в телепередачах розповідають про небезпеку використання пластмасової тари та посуду в побуті, для зберігання продуктів харчування. Все це ми чуємо, але вважаємо, що нас це не стосується.
«Медичний вісник України», посилаючись на публікації зарубіжних медичних інститутів та дослідницьких центрів Амстердама (Нідерланди), таких як Університет Південної Каліфорнії, Єльський університет та ін., інформує через Інтернет, що попадання частинок пластику в наш організм разом з їжею може призвести до порушення обміну речовин. Основними шкідливими компонентами пластмаси є бісфенол А, фталати. Вони порушують роботу мозку, щитовидної залози, репродуктивної системи. Особливу та найбільш значну шкоду ці речовини можуть нанести в ранньому віці, а також при формуванні та розвитку плоду в утробі матері. Бісфенол А також може викликати вроджені дефекти та затримки фізичного розвитку у дітей, провокує рак, діабет, ожиріння, синдром дефіциту уваги. Речовина може проникати в організм шляхом прямого контакту з пластмасою або через вживання їжі та напоїв, які надходять в пластмасовій тарі.
На думку дослідників, бісфенол А впливає на перебіг вагітності та розвиток в дітей різноманітних аномалій, включаючи синдром Дауна. Крім того, бісфенол А може стати причиною онкологічних захворювань у жінок та інших важких захворювань. Навіть незначні концентрації цієї речовини в напоях, розфасованих в пластикову тару, можуть негативно вплинути на здоров’я. Бісфенол А, потрапляючи в продукти з пластмасової тари, здатен накопичуватися в організмі людини протягом довгого часу та призводити до важких наслідків. Більшість країн Європи та Азії вже відмовились від пластмасової тари для продуктів харчування. Але на наших ринках продають молоко та олію в пластмасовій тарі, яку невідомо який раз використовують (нагадую: пластикова тара не лише шкідлива, але й одноразова, про що на кожній пляшці чи банці вказує виробник).
Та ще й справжню цінність – мед також якимось чином частенько продають в пластмасових банках, після чого внутрішня поверхня такої банки стає шорсткою. Це наслідок того, що мікроелементи меду при взаємодії руйнують пластмасу, і бісфенол А потрапляє в організм людини.Багато споживачів цього не знають та купують мед як ліки для хворих, дітей, вагітних жінок. А продавці мають виправдання – «у нас є сертифікат якості на пластмасову тару». Шкода тільки, що у них немає «сертифікату совісті», тому що таким чином вони наражають на небезпеку здоров’я інших людей.
Наталія КОЗАК, м. Сокаль.
Армия и военкомат, отсрочка от армии