Головна / Цікаво знати / З нагоди 575-ої річниці першої письмової згадки про село Воронів, що на Сокальщині

З нагоди 575-ої річниці першої письмової згадки про село Воронів, що на Сокальщині

Село Воронів лежить справа від річки Солокія, що впадає у Західний Буг. Воно є частиною Белзької землі. Тож усе, що написав Теофіль Коструба у книжці «Белз і Белзька Земля» (Нью-Йорк–Торонто, 1989), стосується і Воронова. А там на с. 90 читаємо: «Воронів згадка 1439».

Отже у цьому (2014) році воронівці відзначають 575-ту річницю, першої письмової згадки про своє рідне село Воронів. 

Перша письмова згадка… Значить село було вже до неї. У селі жили люди, народжувалися діти, вирувало життя. На цю землю, як і на всі українські, час від часу нападали чужинці. Тож воронівці, як і всі решта, мусили захищатися від нападників. Не раз воронівська земля була вкрита трупами, кістки яких навіки залишилися у ній. Може, саме через це і назвали люди своє село – Воронів. Адже, де трупи, туди і злітається гайвороння… Ворони.

Під час татарських набігів, які стали дуже частими у кінці ХVІ – на початку ХVІІ ст., село не раз було знищене. У боротьбі з нападниками гинули дорослі і діти. Про один такий бій читаємо у «Словнику Географічному», виданому в 1893 р.: «В році 1507 поблизу Воронова – Іван Камінецький, староста бузький розгромив татарів». А скільки таких розгромів було до нього?.. А скільки боїв було у ХХ-му столітті?.. У селі Вербиці (після Другої світової війни відійшло до Польщі) кожного року на Зелені свята збиралися українці з усієї округи на «Свято могил». Там на цвинтарі поховано понад 50 героїв – воїнів, що впали в бою при обороні рідної землі в часи визвольних змагань початку ХХ ст. Ходили на «Свято могил» і воронівці. Про це розповідали ровесники полеглих, які брали участь у цих походах. Свято починалося Службою Божою у церкві, а потім йшли на могили, де була панахида, проповідь священика і покладання вінків на вічну пошану і пам’ять полеглих. В тогочасних боях за Белз полягли і воронівці. Вони поховані у спільній могилі, що біля Белза.

Зі сторінок цього ж «Словника…» довідуємося, що у Воронові «В році 1890 було 38 хат, 194 мешканців у гміні, 4 доми, 23 мешканці на території двору. (198 грекокатоликів, 1 римокатолик, 19 ізраїлів; 189 Русинів (Українців), 1 Поляк, 27 Німців). Парафія римокатолицька в Знятині, грекокатолицька в Остобіжі. У селі є церква дерев’яна, збудована в 1760 р.». 

«Населення українці. Процент польського і жидівського невеликий». – Читаємо в історика Кубійовича. І далі: «Народню освіту вели самі селяни. 

Громадська влада була в українських руках. Еміграція селян до Канади почалася у 1920 роках. Спеціяльний промисел села кошикарство».

«У вересні 1920 р. польська армія при підтримці французів (так званих галєрчиків – О. В.) здобула перемогу. Галичину окупувала Польща».

«Великий процент поляків та колоністів це – результат спроваджування із західних польських земель після Першої світової війни».

Через 500 років з часу першої письмової згадки про Воронів (1439 р.) до села прийшли так звані «визволителі» в особі радянських військ за пактом МолотоваРіббентропа. Тож за Кубійовичем: «В 1939-41 воронівська громада належала до УРСР, в 1941-44 до Дистрикту Галичина, а від 1944 знов до УРСР». До цього адміністративного утворення (УРСР – Українська Радянська Соціалістична Республіка) воронівська громада належала до 1 грудня 1991 року. Тобто до дня Всеукраїнського референдуму, на якому український народ сказав: «Так! Україна Незалежна».

Пишу лише про бої на воронівській землі (і то не про всі), бо і зараз на східних українських землях йде війна,… ллється кров,… гинуть люди… Знову ростимуть сироти… 

Дорогі мої воронівці! Я сердечно вітаю Вас з 575-ою річницею першої письмової згадки про рідне село Воронів! Зичу Вам здоров’я, щастя, всяких гараздів. Щоб над Вороновом, як і над усією Україною та цілим Світом, не літали кулі, щоб не гинули в боях люди, щоб не росли сиротами діти.

 У День святого Миколая (Церковний празник) згадайте усіх, хто поліг, захищаючи рідну землю, Воронівщину, Белзчину та всю Україну.

Ольга ВОРОНІВСЬКА.

ВОРОНІВЦЯМ!

 

Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша поштова адреса не опублікується. Необхідні поля позначено *

*

5 × 5 =

закрити

Ми виявили що ви користуєтеся Ad Blocker!

Для того щоб ми були незалежними потрібно так мало - відображати рекламу!