«Бібліотека територія єдності» – саме з цим девізом української бібліотечної Асоціації щоденно працюють і наші бібліотеки. В кожній, навіть маленькій бібліотеці є декілька таких територій. Перша з них це територія "читач". Читач понад усе. Про це скаже кожен бібліотекар. Адже заради них ми формуємо свої фонди, проводимо всі масові заходи, фестивалі читань, для них оформляємо книжкові виставки, проводимо бенефіси читачів тощо. Територія читацького досьє також є в кожній бібліотеці. Вона зовсім маленька, але нема бібліотекаря, який би не знав свого читача. Ми їх розділили на кілька груп. Це книгомани, їх найбільше, до нас приходять і інтелектуали та юні таланти, які пишуть для нас, про нас, нам. А ще читачі, яких ми жартома називаємо "Інтернет-нишпорками".
Основною територією є сама бібліотека. Сьогодні нема людей, які скажуть, що бібліотека це тільки те місце, де видають і зберігають книги. Кожен знає, що бібліотека це маленька художня майстерня, де дитина може малювати, де вона може прилягти відпочити, це ігротека, де вона може побавитись, це велике "Читай-місто", де читають, малюють, розмальовують, і навіть кінотеатр, де можна подивитись мультиплікаційний чи художній фільм. У кожній бібліотеці є маленька територія бібліотечна лабораторія, де ми постійно вивчаємо і опрацьовуємо побажання читачів, щоб покращити їх обслуговування. Маленьку територію займає в бібліотеці бібліотекар. Він змушений працювати творчо, бо сучасне покоління потребує новинок, які приходять у суспільство. Він має бути психологом, який вислухає, дасть пораду, допоможе вилікувати душу книгою. Він є і вчителем, який допомагає виконати домашнє завдання дитині або навчить літню людину користуватися Інтернетом. Бібліотекар Інтернет-навігатор, який допоможе кожному щось знайти в Інтернеті чи виконати замовлення. Він є і художником, бо допомагає намалювати не тільки стіннівку, а й зробити маленький бодіарт на наших читачах.
Найбільшу площу займає територія ідей, адже тут народжуються найновіші форми нашої роботи. Серед найцікавіших дні голосного читання, коли бібліотекарі йдуть в школи та установи. Це читацькі вікенди, коли можна разом з читачами вирушити на відпочинок. Особливо часто їх проводять у Забузькій бібліотеці, останній вікенд був для дітей з особливими потребами. Велике місце в роботі бібліотек займає спілкування без кордонів. Завдяки скайпцентрам наші користувачі можуть знайти друзів, поспілкуватися з рідними в усіх куточках нашої планети. Це все відбувається в стінах бібліотеки і безкоштовно, що останнім часом дивує наших користувачів. І найбільша радість для всіх дітей і наших користувачів бібліотека на канікулах. Тоді дозволяється все: і намет розкласти, і приготувати якусь страву, і прочитати книжку про найцікавіші події в світі або заочно потрапити туди, куди не можеш поїхати фізично.
Територія творчості охоплює кожну бібліотеку. Ми малюємо, витинаємо, плетемо, ріжемо, шиємо, в'яжемо, робимо все для того, аби до нас прийшов читач. Маленький читач потребує того понад усе. Якщо ми його навчимо в дитячій бібліотеці, з тим багажем він прийде в дорослу бібліотеку, йому буде набагато легше. Тому таку територію ми маємо з року в рік. Сучасний бібліотекар не може сидіти тільки в стінах бібліотеки, він обов'язково виходить за її межі. Тому територія пленер-читань з'явилася в нас нещодавно. Наші бібліотекарі виходять у сквери, парки, на дитячі майданчики разом з книгою, читають її там, рекомендують, пропонують читачеві, малюють з дітьми ілюстрації до книг. І навіть прогулянка автобусом здається короткою, але ми і в цей час пропонуємо книгу читачеві. Кожна хвилина, проведена з читачем, повинна пропонувати їм книгу. Ще однією цікавою територією, яка з'явилась у нас, є читацький перфоменс. Читачі її люблять, їм подобається перевтілюватися в різних літературних героїв, вони можуть бути маленькими помічниками бібліотекарів, люблять відтворювати національну культуру нашої держави. Ще одна територія це флешмоби. Ми виходимо до громади, на великі площі, майдани біля своїх бібліотек і говоримо, що ми є, бібліотека є повсюди, читачі говорять наскільки вони люблять її. Ми закликаємо усіх жителів містечок і сіл читати книгу, бо читати сьогодні дуже модно. І найновіша територія це Мережа. Кожен бібліотекар повинен бути там, де є читач, адже наші читачі трохи занурилися в Мережу, і тому ми йдемо слідом за ними. Бібліотекарі мають створені блоги, де ми виставляємо новинки літератури, світлини проведених масових заходів, пропонуємо корисні поради щодо читання тих чи інших книжок, рекламуємо себе і свою роботу.
Територія єдності об'єднує всіх. Неважливо скільки вам років приходьте в бібліотеку чи дитячу, чи дорослу. Кожна з них чекає свого читача.
Христина ДАСЮК, директор районної бібліотеки для дітей.