Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Підхопити ВІЛ-інфекцію легко

Перші повідомлення про ВІЛ-інфекцію з’явились у 1981 р., коли американські медики виявили у чоловіків, які мали інтимні стосунки з чоловіками, дивне запалення легень, яке не піддавалось жодному лікуванню. Пізніше цю хворобу стали виявляти у споживачів ін’єкційних наркотиків, а згодом і в інших людей.

Першого ВІЛ-інфікованого на Сокальщині виявлено в 2001 році. А нині в нашому районі є понад 65 ВІЛ-інфікованих і щорічно ця цифра збільшується. Тільки за 9 місяців цього року вперше виявлено 9 ВІЛ-інфікованих. Окрім цього, є ВІЛ-інфіковані та хворі на СНІД, виявлені в інших лікувальних закладах. На жаль, не всі ВІЛ-інфіковані проходять детальне обстеження, що важливо для встановлення стадії захворювання, та стають на диспансерний облік. І як наслідок, більше половини ВІЛ-інфікованих, які стали на облік у Львівській області за 9 місяців ц. р., є в стадії СНІДу (173 із 330 хворих) і потребують противірусної терапії. Це є наслідком того, що тільки 48 відсотків виявлених ВІЛ-інфікованих перебувають під постійним наглядом медичних працівників, і в майбутньому це призведе до збільшення запущених форм захворювання.

За час спостереження в районі померли 12 ВІЛ-інфікованих, в т. ч. двоє в цьому році. 14 хворих – на антиретровірусній терапії по СНІДу, а в перспективі до 80 відсотків ВІЛ-інфікованих, які стоять на диспансерному обліку, потребуватимуть такого лікування.

На Львівщині на диспансерному обліку є 2,5 тис. ВІЛ-інфікованих (48 відсотків – виявлені ВІЛ-інфіковані). Серед них переважають споживачі ін’єкційних наркотиків, люди 40-50 років.

Щорічно в нашому районі обстежуються до 3,5 тис. осіб, а згідно з державною програмою необхідно обстежувати до 5 відсотків жителів району, в основному представників уразливих груп. Це чоловіки, що мають інтимні стосунки з чоловіками, споживачі ін’єкційних наркотиків, надавачі платних сексуальних послуг, хворі на захворювання, що передаються статевим шляхом, особи, що зловживають алкоголем, бездомні, звільнені з місць позбавлення волі, мігранти. Надалі особлива увага приділяється профілактиці передачі ВІЛ-інфекції від вагітної до дитини. Такі вагітні перебувають під наглядом лікаря-гінеколога та спеціаліста центру СНІДу, що дозволяє своєчасно пройти обстеження, правильно вибрати схему антиретровірусної профілактики та ведення пологів. Оскільки запідозрити чи діагностувати це захворювання за клінічними ознаками неможливо, єдиним достовірним способом встановити ВІЛ-інфекцію є лабораторне обстеження. У нас прийнято визначати наявність антитіл в крові людини методом імуноферментного аналізу. У випадку зараження антитіла можна визначити не швидше, як через три місяці після інфікування.

Аналіз крові на ВІЛ-інфекцію доцільно робити в першу чергу представникам уразливих груп, після «ризикованих» статевих контактів, при появі підозрілих ознак: тривала гарячка, тривалий пронос, втрата ваги, збільшення декількох груп лімфатичних вузлів, поява висипки на шкірі, повторні незрозумілі інфекційні захворювання, туберкульоз, після переливання донорської крові та її препаратів, вірусні гепатити В, С та інші, перед одруженням, за вагітності. Остерігайтесь інфікування під час татуювання, пірсингу, в перукарні, під час виконання медичних маніпуляцій. Мають ризик інфікуватись на робочому місці медичні працівники, працівники виправних установ, міліціонери, рятувальники, які контактують з людьми та кров’ю.

Обов’язковому лабораторному обстеженню на ВІЛ-інфекцію підлягають кров, інші тканини та органи донорів, пуповинна кров дитини, народженої ВІЛ-інфікованою жінкою, або якщо такі обстеження не проводились під час вагітності.

У всіх інших випадках консультування та тестування можна проводити тільки після усвідомленої добровільної письмової згоди пацієнта, або його законних представників (батьків дітей, молодших 14 років, опікунів). За бажанням пацієнта консультування та тестування можна проводити анонімно. Всі консультації та тестування є безкоштовні та конфіденційні і без письмової згоди не можуть надаватись нікому, окрім пацієнта.

Пам’ятайте, що зараження ВІЛ можна уникнути, для цього має бути один здоровий статевий партнер.

Кожен, хто хоче знати свій ВІЛ-статус, може пройти безкоштовне консультування та тестування в кабінеті «Довіра» районної поліклініки, який розташований на першому поверсі, а також за необхідності проконсультуватись у психолога.

Ярослав ВОРОНА,
лікар-інфекціоніст.

Exit mobile version