Цікаво знати

Посольства почали анульовувати вже видані громадянам України шенгенські візи

“Ми вирішили відпочити компанією на лижному курорті. Спинили вибір на Словаччині: природа чудова, снігу вдосталь, ціни помірні, та найважливіше – лояльне ставлення консульства до українського туриста", — розповідає газеті "" Олег Гоц.

Колеги із Закарпаття мали словацьку візу, а подружжя лікарів з Києва – ні. Забронювали готель для усієї компанії.

"Та для отримання словацької візи в Києві цього виявилося замало, – розповідає далі Олег. – Спочатку подружжю відмовили: у консульстві почали вимагати додаткові документи з готелю, бо підтвердження було не на офіційному бланку. Нарешті через два тижні візу таки дали. Але наступного дня друзі потрапили в аварію. Чоловік зламав ногу, довелося скасувати бронювання, а про зимовий відпочинок – забути. Та, коли чоловік ще лежав у лікарні на “витяжці”, з консульства прийшов лист з проханням з’явитися повторно.

Його дружині повідомили, що візу – скасовано, бо вони надурили консула. Мовляв, для отримання візи оформили фіктивне бронювання готелю. Отакої!” “Норма відкликання віз діє не перший рік, – каже генеральний консул Словацької Республіки в Ужгороді Янка Бур’янова. – Та думка, що лише тепер консульства почали прискіпливо ставитися до українських туристів – дурниці!

З початку року ми видали 6 тисяч віз, відкликали – 20. У двох випадках – за порушення.

Підставою відкликання візи може бути порушення правил шенгенської зони або законів країни, яку відвідуєте. Приміром, якщо консул виявить, що людина скасувала бронювання готелю, щойно отримавши візу, і не повідомила консульство про причину такої зміни, ми, як сторона, що видала візу, зобов’язані її відкликати. Та якщо виникають об’єктивні причини, громадянин повинен повідомити про це турагенцію, яка бронювала путівку, а туроператор поінформує консульство, чому особа не поїхала на відпочинок. Індивідуальні туристи, які самотужки бронюють готель, також повинні нас про таке інформували. Досить написати на e-mail в посольство, зазначивши дані паспорта, номер візи та причини зміни планів на відпочинок”.

Та якщо у словацькому та угорському консульствах візьмуться пояснювати, на якій підставі відкликали візу, то німці та чехи не дуже цим переймаються. “Моя мати була змушена змінити плани на відпочинок через сімейні обставини: померла наша бабуся, – каже Ольга Сташевич. –

Та, коли дізналася, що німецький консул відкликав її візу і навіть не намагався з’ясувати причину, спробувала дізнатися, чому потрапила в “немилість”. Згодом отримала скупу відповідь: вашу візу відкликано, бо підстав для її видачі більше не існує. Не допомогла виправити ситуацію й скарга на дії консула”. “Краще з консульством не сваритися, – пояснює туроператор Олена Слобадян. – Якщо візу скасовано – не скаржитися, а лояльно обгрунтувати причину зміни ваших планів, щоб не відмовили у візі в майбутньому. Нині іноземні консульства ретельніше перевіряють отримувачів віз, і не лише з України. Саме на статтю 34 Візового кодексу ЄС – анулювання та відкликання візи, який діє ще з 2010 року, покликаються дипломати, відкликаючи візи. Як розповіли у громадській організації "Європа без бар'єрів", ця стаття передбачає анулювання візи, якщо з’ясується, що на момент її видачі не були виконані умови, зокрема, якщо існують вагомі підстави вважати, що візу отримано нечесним способом.

Загалом, візу повинні анулювати уповноважені органи влади держави – члена ЄС, яка її видала.

Візу можуть анулювати й уповноважені органи влади іншої держави – члена ЄС, у такому випадку органи влади держави-члена ЄС, яка видала візу, повинні бути поінформовані про відповідне рішення щодо анулювання. Тобто, скасування бронювання готелю після отримання візи формально може бути причиною анулювання візи. "Ми тепер вимушені перевіряти, чи громадянин використовував видану візу коректно, – додає речник посольства Словаччини Павел Хробак. – Тому що міграційна поліція з’ясувала: кожен другий з тих, хто отримав “мультишенген”, жодного разу не перетнув кордон Словаччини". А найприскіпливіше до видачі "шенгену" українцям ставляться консули Німеччини, кажуть туроператори.

Еліна САВИЦЬКА, газета "Експрес" Експрес онлайн

Голос Сокальщини на GoogleNews