Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Підвищений тиск – зверніться до лікаря

Артеріальна гіпертензія – одна з головних проблем сучасної медици­ни, причина інвалідизації та смерт­ності осіб працездатного віку. Діагноз «гіпертонія» визначається у випадках, коли систолічний артері­альний тиск 140 мм. рт. ст. і вище, а діастолічний АТ – 90 мм. рт. ст. і вище. Це найбільш розповсюдже­не захворювання серцево-судинної системи, майже кожна третя доросла людина – хвора на гіпертонічну хворобу. В 2012 р. у Львівській області зареєстровано майже 600 тис. хворих на цю хворобу, 20 тис. – у Сокальському районі.

Існує безліч факторів ризику, що призводять до виникнення гіпертонії, а саме: спадковість, паління, переїдання, ожиріння, тривалі фізичні й нервові перевантаження.

Важкість клінічних проявів та прогноз хворих з артеріальною гіперто­нією визначається не тільки ступенем підвищення артеріального тиску, але й значною мірою – ураженням органів-мішеней. У хворих на артеріальну гіпертонію в сім разів частіше виникнення інсульту, в шість разів – серцево-судинної недостатності, в чотири рази – ішемічної хвороби серця, в два рази – ураження периферичних артерій.

При стабільному підвищенні діастолічного тиску на 5 мм. рт. ст. ризик інсульту підвищуєть­ся на 34 відсотки, інфаркту міокарда – на 21; при підвищенні діастоліч­ного тиску на 10 мм. рт. ст., відповідно, на 56 та 37 відсотків. Гіпертонію називають «тихим вбивцею», з кожним роком серцево-судинні захворювання, артеріальна гіпертонія в тому числі, стають причиною смерті сотень тисяч людей.

Вже не перший рік в структурі загальної смертності, перше місце зай­має смертність від серцево-судинних захворювань. За 2012 р. в Сокаль­ському районі загальна смертність від серцево-судинних захворювань складає 58 відсотків, з них 27 – у працездатному віці.

Але, попри те, гіпертонічну хворобу можна попереджувати та лікувати. Профілактика та своєчасне лікування зможуть продовжити не лише тривалість життя, а і його якість. Саме тому прийняті постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2012 р. «Про реалізацію пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою» та від 05.09.2012 р. «Про затвердження порядку часткового відшкодування вартості лікарських засобів для ліку­вання осіб з гіпертонічною хворобою». Для м. Львiв та Львівської області з державного бюджету виділено до 9 млн. грн., в тому числі – 400 тис. на Сокальський район. Завдяки цьому проекту, хворі на гіпертонічну хворобу у всіх регіонах країни мають змогу за відпо­відними ре­цептами купити гіпотензивні препарати за зниженими цінами. Щоб отримати рецепт, дос­татньо звернутися до сімейного лікаря сімейної амбулаторії, чи до дільничного терапевта, чи до кардіолога, чи до нев­ропатолога поліклініки. З метою ефективного використання бюджетних коштів для реалізації пілотного проекту, залучені стаціонарні відділення Сокальської ЦРЛ, а хворі, які лікуються в терапевтичному, кардіологіч­ному та неврологічному відділеннях, мають змогу отримати рецепти від лікуючого лікаря.

Купити лікарські засоби за рецептами лікарів можна в таких аптеках Сокальщини: «Сокаль-Фармація» (м. Сокаль, вул. Шептицького, 63); «Міжлікарняна аптека №287» (м. Сокаль, вул. Я. Мудрого, 26); «Аніс» по вул. Я. Мудрого та вул. Героїв УПА, 28; «Каріна» (вул. Шашкевича); «Аптека 31», аптека № 12 (м. Великі Мости, вул. Львівська, 76); «Скайінвест» №11 (м. Великі Мости, вул. Львівська, 27) на підставі укладеної угоди.

До реєстру лікарських засобів, які продають за зниженими цінами, входять не лише українські, а й європейські та азійські препарати. Знижки можливі від кількох гривень і до дев'яноста відсотків, в залеж­ності від препарату. На жаль, не всі бажані медикаменти увійшли в пілотний проект. Однак і ті, які можна придбати згідно з дозволеним реєстром, зможуть врятувати життя багатьом людям. Тому, якщо у вас виявили підвищення артеріального тиску, – обов'язково зверніться по медичну допомогу та скористайтесь своїм правом на отримання знижки на гіпотензивні препарати. Пам’ятайте! Попе­редити хворобу набагато легше та дешевше, ніж її потім лікувати.

Тетяна КЛЄШАНЦОВА,
районний терапевт.

Exit mobile version