Медики світу давно довели, що у разі нестачі йоду в організмі людини людство стає перед загрозою хвороб, пов’язаних з йододефіцитом. На жаль, у нашій області, як і по всій Україні, склалася тривожна ситуація із захворюваннями, пов’язаними з йодною недостатністю.
До чого призводить нестача йоду? Недостатня кількість йоду в організмі людини спричиняє зменшення кількості повноцінних гормонів, що, в свою чергу, призводить до вкрай небезпечних хвороб. У дорослих людей нестача гормонів щитовидної залози викликає суттєве погіршення діяльності нервової, серцевосудинної систем, шлунковокишкового тракту тощо.
Кому потрібно вживати йодовану сіль? Вона показана всім без винятку мешканцям нашого регіону, де існує природній дефіцит йоду і надходження його з їжею та водою є недостатнім. До того ж, це не ліки, а продукт харчування, придбати який можна не в аптеці за рецептом, а в звичайному магазині.
Як вживати йодовану сіль? Потрібно в такій самій кількості, як і звичайну. Доросла людина за добу споживає до шість грамів солі. При цьому треба мати на увазі, що, як мінімум, половина цієї кількості споживається в прихованому вигляді – з хлібом, ковбасою, консервами тощо. Тому для підсолювання лишається 23 грами – менше половини чайної ложки.
Використання йодованої солі для профілактики хвороб, пов’язаних з дефіцитом йоду, має ту безперечну перевагу, що нічого не треба робити спеціально. Просто замість звичайної солі треба вживати йодовану.
Які продукти мають максимальну кількість йоду? Це всі без винятку продукти моря (морська капуста, рибні консерви тощо), кубики «Галіна бланка», горіх грецький, вода «Йодіс», вода мінеральна природна столова «Йоданка» (с. Павлівка Іваничівського району Волинської області, треба відзначити, що ця вода має природній вміст йоду). Та і ряд іншої продукції, на упаковці якої можна пересвідчитись про наявність в його складі вмісту йоду.
Наталія БІЛИК, лікар з гігієни харчування ДЗ «Сокальська районна санітарноепідеміологічна станція».