Охорона праці – це система правових, соціальноекономічних, організаційнотехнічних, санітарногігієнічних і лікувальнопрофілактичних заходів та засобів, спрямованих на забезпечення життя, здоров”я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Основними причинами високого рівня виробничого травматизму залишається низька кваліфікація, виробнича і технологічна дисципліна працівників, відсутність контролю за проведенням робіт, недостатнє застосування примусових заходів впливу на порушників норм і правил охорони праці.
Щороку комісіями підприємств та спеціальними комісіями розслідуються нещасні випадки, складаються акти за формою Н1, встановлюються одні й ті ж причини травм: порушення трудової та виробничої дисципліни; незадовільна організація виконання робіт; допущення до виконання робіт персоналу, який не пройшов інструктаж та навчання з питань охорони праці, або перебував у стані алкогольного сп’яніння; відсутність контролю з боку інженерно – технічних працівників; не застосування засобів індивідуального захисту тощо.
За цими причинами криються недоліки у роботі посадових осіб, які своїми діями або бездіяльністю порушують законодавство про охорону праці. Потрібно, щоб працювали усі ланки ланцюга, який здійснює нагляд за дотриманням законодавчих і нормативноправових актів з охорони праці. Кожна ланка повинна забезпечити дотримання законів, і у цьому питанні слід кожному починати з себе.
Результат боротьби з травматизмом залежить від навченості та вихованості основної маси працюючих і їхнього ставлення (тобто розуміння небезпеки) до дотримання правил безпеки. Боротьбу з травматизмом і аварійністю необхідно починати вже на рівні постановки мети, тобто під час видачі наряду (завдання) на проведення робіт. Необхідно звернути увагу працюючих на можливі небезпечні ситуації та неправильні прийоми праці під час виконання робіт. На конкретних робочих місцях виникає різноманітність небезпечних ситуацій, але у кількісному відношенні вона обмежена і конкретна. Звідси постає потреба у складанні стосовно кожного виробничого процесу, операції та прийому праці переліків небезпек, а також у ознайомленні з ними працюючих. Такі переліки повинні входити складовою частиною до технологічних карт на виконання робіт, а у необхідних випадках – вивішуватися на робочих місцях у вигляді плакатів – пам”яток.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Сокальському районі здійснює заходи, спрямовані на запобігання нещасним випадкам, усунення загрози здоров”ю працівників, викликаної умовами праці, у тому числі:
• надає страхувальникам необхідні консультації, сприяє у створенні ними та реалізації ефективної системи управління охороною праці;
• бере участь у навчанні, підвищенні рівня знань працівників, які вирішують питання охорони праці;
• перевіряє стан профілактичної роботи та охорони праці на підприємствах, бере участь у розслідуванні нещасних випадків на виробництві, а також професійних захворювань;
• виконує інші профілактичні роботи.
За консультаціями з охорони праці просимо звертатися до відділення Фонду по вул. Шептицького,105, тел.: 73088.
Василь МАХНИК, страховий експерт з охорони праці відділення ФССНВ у Сокальському районі.