Цікаво знати

Працювати не в кабінетах, а з громадою

На Сокальщині триває реалізація пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою.

8 жовтня відбулося розширене засідання робочої групи, на яке запросили медичних працівників, фахівців з соціальної роботи РЦСССДМ та соціальних працівників районного територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг). Його вів головний лікар Сокальської ЦРЛ Роман Швед.

Голова райдержадміністрації Наталія Карташова наголосила, що пілотний проект розпочався ще торік, проте чимало громадян й досі не знають, що можуть скористатися пільговими ліками, хоча до реалізації пілотного проекту залучили фахівців з соціальної роботи РЦ СССДМ та соціальних працівників Терцентру, для проведення роз’яснювальної роботи та надання допомоги у придбанні лікарських засобів особам, хворим на гіпертонію. Вона закликала учасників засідання обговорити всі наболілі питання.

Головний лікар Сокальської ЦРЛ Роман Швед визнав, що зауваження до їх роботи щодо реалізації цього проекту з боку департаменту охорони здоров’я і голови райдержадміністрації є справедливими. На жаль, зроблено ще не достатньо, щоб кожен з хворих на гіпертонію знав про пільгові ліки і міг скористатися пільгою. Адже за статистичними даними, найбільше смертей стається через серцево-судинні захворювання. Мабуть, через це на державному рівні прийнята вище згадана програма для профілактичної роботи щодо цих захворювань. Адже гіпертонія призводить до серцево-судинних недуг і передчасної смерті осіб працездатного віку.

«Потрібні напрацювання, механізми, щоб успішно реалізувати проект. На жаль, інформація про нього ще не цілком донесена до мешканців району. І якщо пройтися по селах і спитати пересічного громадянина: чи з вами проведена розмова, то деякі з них скажуть, що нічого не знають. Це говорить про недостатню роботу нас усіх. Жителі Сокальщини мають отримувати якісну фахову медичну допомогу і відчувати турботу про себе з боку медичних працівників. Не можна підходити формально до виконання службових обов’язків», – зазначив Р. Швед.

Про зроблене у рамках реалізації проекту розповів головний лікар Великомостівської районної лікарні Ігор Дем’янчук.

Він, зокрема, зазначив, що для того, щоб вникнути в суть проекту, вивчали інформацію, проводили збори. Спільно думали, як допомогти пацієнтам нашої зони та лікарні. Є помітні позитивні зміни. Наприклад, у липні виписали 45 рецептів, у серпні – 141, у вересні – 377. А за дев’ять місяців – 694. Відповідно було залучено кошти в сумі 5831 гривня. Працює бригада лікарів, яка об’їжджає населені пункти Великомостівської зони, допомагає виявляти хворих на гіпертонічну хворобу. Їм одразу виписують пільгові рецепти. Безпосередній зв’язок з населенням мають дільничні терапевти та сімейні лікарі, які також розповідають про проект. Вони склали список хворих на гіпертонію, перевели його в електронний режим. У Великих Мостах працюють дві аптеки: «Ескайн-інвест» та «Каріна», перша видала за рецептами 380 ліків, друга – 33, бо чомусь до них ці препарати не поступали. Непорозуміння також спричинили відміна одних препаратів і введення інших, а це може позначитися на здоров’ї пацієнтів. І. Дем’янчук висловив декілька пропозицій.

Його колега – головний лікар Белзької районної лікарні – Ігор Кошовський зазначив, що найважливіша проблема – брак медикаментів в аптеках. У Белзі є лише одна аптека, де можна придбати ліки по цьому проекту. Лікарі робили і роблять об’їзди по амбулаторіях та селах. Складають списки хворих на гіпертонію на паперових та електронних носіях по ФАПах, які належать до Белзької районної лікарні та м. Белз. З 1 по 27 вересня виписано 129 рецептів, отоварено лише 62. У лікарні біля кабінетів сімейного лікаря та терапевта висять плакати, які розповідають про проект.

Про співпрацю соціальних фахівців ЦСССМ з фельдшерами вів мову в. о. директорa районного Центру ЦСССМ РДА Ігор Дещаківський, який розповів, що працівники проводять роз’яснювальну роботу серед населення.

Проте у голови РДА Наталії Карашової було чимало запитань до нього. Керівник району наголосила, що тут не може бути формального підходу до роботи. Потрібно, щоб у сільській місцевості кожна людина знала про проект, і, якщо вона хвора на гіпертонію, могла отримати ліки.

Думками поділилася фахівець з соціальної роботи с. Двірці Галина Гбур та просила надати їм повний перелік медикаментів, на які є пільга, щоб про них розказувати людям. А фельдшер ФАП с. Зубків Світлана Шевчук слушно зауважила, що хворіють на гіпертонію, в основному, люди старшого віку. Вони відмовляються їхати до райцентру в аптеку, бо якщо врахувати вартість проїзду в обидва боки, то краще купити ліки на місці.

Директор територіального центру Тетяна Бугай поінформувала присутніх про роботу соціальних робітників терцентру в цьому напрямі. На обліку тут перебувають 475 одиноких. Станом на 5 жовтня соціальні працівники взяли 147 рецептів для підопічних. У відділеннях соціально-медичних послуг у Сокалі та Белзі працюють лікарі, які надають фахову медичну допомогу людям літнього віку.

В терцентру є добра співпраця з працівниками охорони здоров’я. Це зазначила у виступі й голова РДА Наталія Карташова.

– На жаль, наш район на рівні області по реалізації даного проекту відстає від інших, – сказала заступник голови РДА Лариса Фарин. – І причина одна – ми всі недопрацьовуємо. Достатньо слабкою ланкою в інформуванні населення є соціальні фахівці. Щоб успішно реалізувати пілотний проект на Сокальщині, потрібна плідна співпраця усіх.

Районний терапевт Сокальської ЦРЛ Тетяна Клешанцова доповіла присутнім про досягнення в охороні здоров’я, а фельдшерам – надала корисні поради та інформацію. Зокрема, зазначила, що ситуація за останній місяць значно покращилася. Нині лікарі на дільницях дореєстровують хворих. Список щоразу поповнюється, бо фельдшери йдуть до людей вимірювати артеріальний тиск, виявляють гіпертоніків. Вона просила сімейних лікарів, фельдшерів, фахівців з соціальної роботи допомогти виявляти хворих на цю недугу у віддалених населенних пунктах. Таким чином можна буде охопити більше громадян. За 10 місяців виписали 5862 рецепти, з них 2774 лікарських засобів були частково відшкодoвані у рамках пілотного проекту. Відтак аптекам відшкодовано 36 000 гривень.

Завідувач Сокальської поліклініки Надія Сикиндюк наголосила, що робота буде ефективнішою, коли співпрацюватимуть з аптеками. Нині вони функціонують самостійно, і важко зрозуміти чому в аптечній мережі нема потрібних медикаментів.

Лікар Сокальської ЦРЛ Олена Ябковська закликала розумно підходити до реалізації проекту:«Перша заповідь у медицині – це не нашкодь. Заочно виписувати ліки, не бачачи хворого – це не вихід, бо так можна долікуватися невідомо до чого. Ми маємо думати, що буде з нашим пацієнтом через два-три роки. До проблеми треба підходити розумно, зокрема, дільничні терапевти та сімейні лікарі мають обов’язково оглядати хворих».

Головний лікар ЦРЛ Роман Швед згідний зі слушним зауваженням. Адже потрібний розумний та виважений підхід. Тож лікарі – кардіологи і терапевти, мають тримати це на контролі, а соціальні фахівці та фельдшери – проводити серед населення просвітницьку роботу.

Підсумувала засідання голова РДА Наталія Карташова, зосередивши увагу на посиленні роботи у сільських населених пунктах, й запропонувала забезпечити фахівців з соціальної роботи районного Центру СССДМ пакетом документації по пілотному проекту. Вони мають працювати не в кабінетах, а з громадою і населенням, вести серед них роз’яснювальну роботу. Але й медики мають подбати про те, щоб у закладах охорони здоров’я були стенди з інформацією про цей проект. Адже від лікарів, перш за все, залежить його успішна реалізація, бо саме вони щоденно стоять на сторожі здоров’я кожного з нас. Нагадуємо, що придбати гіпотензивні препарати зі знижкою можна лише за рецептами в аптечних закладах, що задіяні у проекті. Це аптеки «Аніс», Центральна аптека, аптека 287 (лікарняна), «Каріна», «Скайн-інвест», «3-І» (м. Великі Мости), ФОП «Мельник», аптечні пункти у м. Белз та м. Угнів. Рецепт дійсний

упродовж місяця з дня видачі.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.

А ТИМ ЧАСОМ…

У Сокальському районі побували представники департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА, які здійснили перевірку стану реалізації в районі пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою. Зокрема, перевірено Великомостівську районну лікарню та амбулаторію сімейної медицини у с. Савчин.

Комісія відзначила покращення реалізації проекту на Сокальщині та добру роботу координаційної групи, яку очолює голова райдержадміністрації Наталія Карташова. На сьогодні центральною районною лікарнею виписано 6866 рецептів, здійснено відшкодування на 3354 рецепти на загальну суму 41443 тисяч гривень.

Голос Сокальщини на GoogleNews