Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Репродуктивне здоров’я нації – запорука нашого майбутнього

Головною метою соціального розвитку держави є збереження здоров'я людини протягом всього її життя, попередження хвороб та втрати працездатності. Для цього найважливішим є "здоровий старт життя", який переважно зумовлений станом здоров'я дівчинкипідлітка, жінки-матері. Вирішення цих проблем в Україні забезпечується на основі реалізації основних державних та національних програм з охорони материнства та дитинства.

Здоров'я та його невід'ємний компонент  репродуктивне здоров'я  значною мірою визначається умовами розвитку жінки на різних етапах онтогенезу, тому надання якісної та всебічної допомоги на всіх етапах її життя із залученням фахівців багатьох галузей, у тому числі й психологів, є запорукою збереження та оптимізації репродуктивного здоров'я. Для успішної реалізації такої допомоги необхідним є проведення наукових досліджень з вивчення сучасного стану репродуктивного здоров'я, визначення основних факторів ризику його порушень, розроблення науково обґрунтованих заходів профілактики та їх здійснення.

Найбільше навантаження на репродуктивне здоров'я припадає на дітей підліткового віку та молодь, оскільки в цьому віці відбувається бурхливий розвиток індивіда як на соматичному, так і на психічному рівнях з формуванням усіх функціональних систем організму, в тому числі й репродуктивної, емоційноціннісної сфер та формуванням цілісної особистості. В цей період відбувається активний розвиток репродуктивної сфери та формуються основи репродуктивної поведінки. Тому зрозуміло, що одним із першочергових завдань сучасного суспільства є охорона здоров'я дівчат  майбутніх матерів, адже гармонійний розвиток у ранньому репродуктивному періоді багато в чому визначає наступне життя жінки у фізіологічному, психологічному та соціальному аспектах

Сучасний стан здоров'я молоді, який з року в рік погіршується, зумовлений не лише низьким економічним рівнем сімей, фізичними та психоемоційними навантаженнями, наявністю стресових ситуацій та іншими чинниками. Провідну роль відіграють і виявлені ознаки кризових явищ в ідеологічній та духовній сферах підлітків та молоді, наявність поширення шкідливих звичок та ризикової поведінки серед цієї категорії. До вагомих факторів, що впливають на стан репродуктивного здоров'я молоді, слід віднести й такі психосоціальні чинники, як вільне ставлення до шлюбу; недостатній рівень загальної та репродуктивної культури населення; високий рівень штучного переривання вагітності, що (особливо у ранньому репродуктивному віці) ставить під загрозу репродуктивні можливості жінки у майбутньому; трансформацію репродуктивної поведінки, що призводить до збільшення частоти захворювань, які передаються статевим шляхом, та непланованої вагітності, яка супроводжується великою кількістю ускладнень та недостатньою психологічною та соціальноекономічною підготовленістю молодих жінок до материнства і створення сім'ї.

Для кращого розуміння ситуації з трансформацією сексуальної поведінки молоді цікавими є дані соціологічних досліджень: так, загальною тенденцією, що виявляється багатьма дослідниками при вивченні особливостей сексуальної поведінки сучасної молоді, є зниження середнього віку початку статевого життя. Наявність сексуального досвіду в групі віком 14-17 років, за різними даними, визнають 25-48 відсотків респондентів, при цьому майже половина з них  до 16 років. Досвід випадкових статевих контактів зареєстрований серед 35-40% досліджуваних, приблизно 60 відсотків вважають своє статеве життя регулярним, майже 50% відмічають часту зміну сексуальних партнерів. Серед мотивів початку статевого життя найбільш часто називали кохання (35-40 %), цікавість (30-37 %), прагнення бути дорослими (15-17%), випадковість (27-30), наполегливість партнера (21-25), насильство (9-12 ), стан алкогольного чи наркотичного сп'яніння (13-21%). Вивчення інформованості серед молоді про засоби контрацепції та їх застосування на практиці свідчить, що приблизно 40 відсотків дівчат використовують контрацептиви постійно, 15  час від часу та 35  ніколи. Основним джерелом інформації стосовно питань контрацепції є друзі  для 45-55% респондентів, засоби масової інформації  для 25-30, спеціальна література  для 10-15, поради фахівців  для 7-1. Цікавими є результати вивчення поведінки молоді щодо побоювання зараження інфекціями, які передаються статевим шляхом, та незапланованої вагітності. Так, за даними досліджень, 38-40% обирали очікувальну тактику, сподіваючись, що "все минеться"; 24-27  починали самостійно застосовувати ті чи інші засоби; 18-20  зверталися за порадою до друзів, 42-48  до медичних установ (при цьому у 20-27% випадках до приватних лікарів чи недержавних медичних установ).

Згідно з статистичними даними є й позитивна динаміка за період незалежності України. Якщо в 1992 р. рівень материнської смертності в Україні становив 39,7 на 100000 немовлят, народжених живими, то в 2012ому цей показник зменшився до 12,5.

Рівень дитячої смертності також знизився з 14,7 на 1000 народжених живими у 1995 році до 8,14 у 2012ому, проте вона залишається вищою, ніж в країнах Європи.

Важливим чинником розладу репродуктивного здоров'я є аборти, які завдають непоправної шкоди здоров'ю і в першу чергу репродуктивному.

Упродовж останнього десятиріччя рівень абортів суттєво знижено  з 82 на 1000 жінок фертильного віку у 1990 році до 12,36 у 2012 р. Значно збільшилась кількість жінок, які користуються сучасними контрацептивами.

Позитивним зрушенням у вирішенні проблем сексуального та репродуктивного здоров'я сприяло створення мережі центрів планування сім'ї і гінекологічних кабінетів дитячого та підліткового віку, центрів репродуктивного здоров'я підлітків, які проводять гігієнічну і просвітницьку роботу серед підлітків і молоді, формують відповідальну сексуальну культуру.

Для вирішення цих проблем у більшості регіонів країни створено мережу служб планування сім'ї та дитячої і підліткової гінекології, а також мережу "Клінік, дружніх до молоді".

Міцна родина, віра в Бога, повага до матері та батька  споконвічні цінності українського народу, а дружна сім'я є головною складовою життя та успішності кожної людини.

Юрій ТЕЙКАЛО,
відповідальний за репродуктивне здоров'я і планування сім'ї у Сокальському районі.

Exit mobile version