Цікаво знати

Репродуктивне здоров”я – впевненість у завтрашньому дні

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров”я, репродуктивне здоров”я – це стан повного фізичного, розумового і соціального благополуччя, а не просто відсутність хвороб репродуктивної системи або порушення її функцій. Таким чином, репродуктивне здоров”я означає можливість задовільного та безпечного сексуального життя, здатність до відтворення та можливості вирішувати, коли і як часто це робити. Це, вочевидь, передбачає право чоловіків та жінок на інформацію та доступ до безпечних, ефективних, доступних за ціною та прийнятних методів планування сім”ї та інших обраних ними методів регулювання народжуваності, які не суперечать закону, а також право доступу до відповідних послуг з охорони здоров”я, які дають змогу жінці безпечно перенести вагітність, пологи і дають батькам найкращу можливість народити здорову дитину.

В сучасному світі вагітність повинна поділятись на планову і непланову але попри все вона завжди повинна бути бажаною

Основними проблемами репродуктивного здоров’я, розв’язання яких сприятиме його поліпшенню, є зниження соматичної, психічної та гінекологічної захворюваності, зокрема онкологічної захворюваності репродуктивної сфери, захворюваності на інфекції, які передаються статевим шляхом (ІПСШ), включаючи ВІЛ/СНІД, зменшення випадків безплідності, сприяння поширенню безпечного материнства, розвиток планування сім”ї насамперед як дієвої альтернативи абортам. Здоров”я жінки значною мірою визначається умовами її розвитку в утробі матері, в періоді новонародженості, дитинстві та у підлітковому віці. За статистичними даними, лише 6% дітей народжується практично здоровими.

До того часу, коли дівчинка вступає в репродуктивний період, вона вже має низку захворювань. Підстави для прогнозів щодо здоров”я майбутніх поколінь дає аналіз стану здоров”я вагітних, умов виношування плоду та результатів їх впливу на здоров”я майбутньої дитини. Негативні явища у відтворенні населення відбуваються на тлі погіршення здоров”я вагітних.

Жінка стає мамою вже з моменту зачаття і вже несе відповідальність за своє маленьке диво. Для початку подружня пара повинна підготувати свій організм до вагітності. В це входить:

  • відмома від шкідливих звичок (алкоголь, тютюнопаління)
  • нормалізація режиму праці, режиму дня
  • gрогулянки на свіжому повітрі, здоровий сон, заняття спортом.

При наявності супутніх захворювань, хронічних інфекцій обов’язкове консультування з профільним спеціалістом і їх лікування, як чоловіка так і жінки. Не можна займатись самолікуванням, оскільки це може призвести до розвитку ускладнень, чи стійкості до лікарських препаратів. Важливе значення має спадковість, при наявності генетичної патології в роду, слід пройти консультування в лікаря-генетика. Слід уникати тісного контакту з домашніми тваринами, особливо кішками, які можуть переносити певні інфекції.

Також при ускладненнях попередніх вагітностей (викидні, завмерлі вагітності) треба пройти обов’язкове обстеження на комплекс ТОРЧ – інфекцій, а ідеалі ще до настання першої вагітності. Підготовка до вагітності так звана прегравідарна підготовка також включає здорове харчування. Їжа повинна бути вітамінізована, свіжа, не містити консервантів, екстрагуючих речовин, стабілізаторів. При потребі можна також застосовувати таблетовані полівітамінні та мінеральні комплекси. Зважаючи на наш регіон, де зустрічається багато йододефіцитних станів слід використовувати препарати йоду та фолієвої кислоти, оскільки їх застосування зменшує ризик виникнення вроджених вад нервової системи у плода.

При настанні вагітності слід звернутись до лікаря акушер-гінеколога, який призначить ряд обстежень і дасть індивідуальні рекомендації вагітній. Не варто відтерміновувати візити до гінеколога, оскільки краще пройти комплекс обстежень ще на ранніх термінах вагітності і проводити корекцію і профілактику певних станів, які можуть ускладнити перебіг пологів і післяпологового періоду. З сучасними діагностичними можливостями не варто відмовлятись від обстежень для виявлення генетичної патології у плода, це так званий подвійний та потрійний тест, який проводиться ще в ранні терміни вагітності.

Одним із найважливіших показників репродуктивного здоров”я, що впливає на демографічну ситуацію в країні, є невиношування вагітності, що стало актуальною проблемою вже протягом багатьох десятиліть, здебільшого як результат значного поширення абортів, захворювань, що передаються статевим шляхом, ендокринної патології та ін. Профілактика захворювань, викликаних інфекціями, які передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ, сприяє не лише поліпшенню репродуктивного здоров”я жінок, зокрема, зниженню рівня їх безпліддя, а й зменшенню смертності новонароджених, спричиненої наявністю у матері інфекцій перинатального періоду, які є причиною виникнення у новонароджених вроджених вад, пневмоній, гіпотрофій, септичних захворювань. Значною проблемою репродуктивного здоров”я є онкологічна захворюваність жінок в Україні

З впровадженням служби планування сім”ї право населення на інформацію і освіту в цій галузі стало задовольнятись значно краще.

Обізнаність населення про засоби контрацепції за результатами соціологічного дослідження: про презервативи поінформовані 99% населення, про ВМС – 95%, про гормональні контрацептиви – 90%, про сперміциди – 61%, про жіночу стерилізацію – 65%, про імплантанти – 19%.

Збереження здоров”я населення в Україні виходить за рамки суто медичної проблематики і стає загальнодержавною, яка потребує вирішення на національному рівні. Сучасна ситуація стану здоров”я вимагає нових ефективних шляхів розв”язання проблем його збереження та поліпшення. Стратегія охорони репродуктивного здоров”я значною мірою залежить від формування пріоритету здорового способу життя, зменшення негативного впливу на здоров”я.

Покращити репродуктивне здоров’я українців можна завдяки завчасній профілактиці, здоровому способу життя та сучасним методам лікування. Однак найважливіше – це бажання людей реалізуватися в дітях і розуміння, що багато дітей – це справді престижно.

Юрій ТЕЙКАЛО,
відповідальний за репродуктивне здоров’я і планування сім’ї району, лікар акушер-гінеколог.

Голос Сокальщини на GoogleNews