Головна / Цікаво знати / Цукровий діабет називають епідемією ХХІ століття

Цукровий діабет називають епідемією ХХІ століття

Цукровий діабет  хронічне захворювання, яке проявляється стійким підвищенням рівня глюкози в крові, порушенням всіх видів обміну речовин. Цукровий діабет називають епідемією ХХІ століття. Щороку кількість хворих на нього зростає. У світі понад триста мільйонів людей мають цю недугу, а в Україні на цукровий діабет хворіє один мільйон 500 тисяч населення. 

Одною з головних причин виникнення цукрового діабету є спадкова неповноцінність бета клітин острівків підшлункової залози, яка проявляється порушенням нормального утворення в них інсуліну. 

В залежності від причин і механізму розвитку захворювання розрізняють два типи: інсулінозалежний цукровий діабет та інсулінонезалежний.

Цукровий діабет першого типу виникає у юнацькому та дитячому віці, в осіб до 30 років. Він розвивається швидко, з втратою маси тіла, спрагою, частим сечовипусканням, вираженою загальною слабкістю. Такі хворі потребують лікування лише інсуліном. 

Цукровий діабет ІІ типу, як правило, виникає в осіб з надлишковою масою тіла, ожирінням, характеризується повільним розвитком, менш важким протіканням. У хворих частіше спостерігається атеросклероз, ішемічна та гіпертонічна хвороби, які характеризуються спадковою схильністю. 

Виникненню цукрового діабету сприяють: вірусні інфекції, зокрема, кір, паротит, вірусний гепатит, вірус коксакі В4; переїдання, особливо в умовах гіподинамії; зловживання солодощами; часті стреси; гіпертонічна хвороба, атеросклероз, інфаркт міокарда, інсульт, тромбоз судин головного мозку; похилий вік; вживання деяких ліків, в першу чергу, глюкокортикоїдів, сечогінних.

Основними симптомами цукрового діабету є спрага (хворий випиває 46 літрів рідини протягом доби), часте сечовипускання в т. ч. в ночі, слабкість, підвищена втомлюваність, втрата маси тіла (переважно в молодих) при збереженому апетиті, свербіж статевих органів, промежини, часті фурункульоз і гнійничкові захворювання, виразки, які довго не загоюються, біль та затерпання ніг, погіршення зору, пародонтоз. Варто зазначити, що у хворих з ожирінням, такі симптоми як спрага, часте випускання, втрата маси тіла можуть бути відсутні, особливо, на початках захворювання, що вказують на необхідність обов'язкового обстеження на рівень цукру в крові в усіх хворих з ожирінням. Нормою вважається рівень цукру в крові від 3,35,5 ммоль/л.

Найбільша проблема – це пізнє виявлення недуги. Зазвичай ті, хто занедужує на діабет ІІ типу звертаються до лікаря через 78 років після виникнення хвороби, коли вже виникають незворотні зміни з боку нирок, очей, ніг, серця. Ускладнення цукрового діабету страшні  це гангрени, які ведуть до ампутації кінцівок, ниркова недостатність, сліпота, інфаркти, інсульти. Тому важливим моментом є профілактика. Особливо це важливо для тих, хто має надмірну вагу та шкідливі звички. Головне, щоб людина сама тримала це питання на контролі, а також дотримувалася правильного режиму харчування. Треба мати на увазі: якщо хвороба виникла, повернути назад не можливо. Треба вчитися з нею жити. 

Профілактика цукрового діабету зводиться, в основному, до здорового способу життя, зокрема, раціонального харчування з врахуванням віку, професії, енергетичних затрат маси тіла і фізичної активності. 

При ожирінні потрібно зменшити загальний калораж їжі на 20-50%, виключити продукти, які містять цукор, обмежити вживання хлібобулочних, борошняних, круп'яних виробів, картоплю, жири тваринного походження, підвищити фізичну активність. Систематичного лікування вимагають такі захворювання як атеросклероз, ішемічна хвороба серця, гіпертонічна хвороба та інші. 

 Любов ПРИСТУПА, районний ендокринолог КЗ СРРЛО “Сокальська ЦРЛ”. 

Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша поштова адреса не опублікується. Необхідні поля позначено *

*

fifteen − ten =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

закрити

Ми виявили що ви користуєтеся Ad Blocker!

Для того щоб ми були незалежними потрібно так мало - відображати рекламу!