1. Даруйте дитині максимум уваги. Ніякі дарунки, ніякі родичі не замінять дитині вас. Ваша постійна відсутність, зайнятість чи ще гірш байдужість сприятимуть розвитку численних дитячих комплексів, які з часом будуть лише поглиблюватися і саме з ними їй доведеться боротися все життя. Впливайте, розвивайте, виховуйте, повчайте дитину тоді, коли вона їм легко піддається, а не тоді, коли у неї вже сформований власний правильний чи хибний погляд на світ.
2. Будьте дитині гідним прикладом: а) не розмовляйте з дитиною на високих тонах, б) не використовуйте у мовленні лайливих, вульгарних слів, в) виявляйте терпеливість до дитини, г) не вихваляйтесь надміру і не надто вихваляйте дитину, виховуйте у ній розуміння, що кожен її успіх – це причина вашої гордості і похвали, кожна невдача – стимул для нового початку, ґ) будьте послідовними: якщо щось пообіцяли – виконуйте, д) ніколи не підтримуйте конфлікту при дитині тощо.
3. Будьте уважні до дитячої допитливості. Відповідайте на всі адресовані вам питання небагатослівно, зрозуміло.
4. Не встановлюйте в сім’ї багато заборон, але й не допускайте вседозволеності. Якщо вже встановили певні правила, виконуйте їх самі і привчайте до цього дітей.
5. Майте мужність визнати свою неправоту.
6. Якщо, на вашу думку, дитина провинилася, то покарайте її, однак запам’ятайте: не покарання вашого повинна боятись дитина, а вашого засмучення.
7. Привчайте дитину до слухняності: а) дотримуватися правил поведінки у сім’ї,•б) виконувати шкільні обов’язки, правила та не порушувати розпорядку школи, в) бути завжди ввічливими тощо.
8. Якщо не впевнені у правильності застосування міри покарання, то не карайте.
9. Не обмежуйте дитячого спілкування з родичами, ровесниками, друзями чи шкільними товаришами.
10. Не карайте дитину за колишню неслухняність. Покарання повинне бути вчасним і зрозумілим дитині.
Підготувала Мирослава БИЦЬКА.