Цікаво знати

Школа імені Коронавіруса: як відучити дитину чіпати обличчя?

Ми всі знаємо правила — як часто мити руки, куди кашляти, що не чіпати. Розповімо, як допомогти дітям виробити правильні звички в розпал пандемії.

Оскільки кількість підтверджених випадків коронавіруса у всьому світі продовжує зростати, люди приймають всілякі заходи, щоб запобігти зараженню COVID-19. Світові експерти і раніше рекомендують мити руки, не торкатися до обличчя і зберігати спокій.

Не чіпати обличчя — складно, але можна. Алt зробити це важко навіть дорослим, тому дітям доводиться особливо несолодко.

Намагатися контролювати кипучу дитячу енергію — заняття безглузде настільки ж, наскільки і трудомістке. Якщо ви будете сидіти поруч з чадом і тримати його за руки, втомитеся ви, дитина втомиться, справи не будуть зроблені, а в квартирі запанує хаос.

Тbм не менш, є ряд дрібниць, які ви можете інтегрувати в повсякденне життя, щоб знизити ризики передачі коронавіруса. Ми зібрали рекомендації експертів — вони розповіли нам, як змусити дитячі ручки триматися подалі від осіб, і як батьки можуть берегти здоров’я малюків у такий складний час.

Використовуйте позитивні підкріплення

Діти, як правило, краще реагують на позитивні підкріплення, ніж критику або виправлення вже досконалої помилки.

Дуже важливо помічати моменти, коли малюк не торкається обличчя, і хвалити саме тоді. Не навпаки! «Відмінна робота, розумниця» — це прості слова, які вимагають від вас всього лише спостережливості. Можна навіть використовувати маленькі нагороди. Наклейки, невеликі пазли, додаткові хвилини в обнімку з планшетом, корисні ласощі… Ми не хочемо порівнювати дітей з собаками, але важко заперечити: і ті, і інші чудово реагують на похвалу, ласку і смакоту (та чого там, з дорослими теж працює!).

Якщо ви проти підкупу і страв, не переживайте — компліменти працюють не гірше. Ви, зрештою, найголовніша людина в житті дитини, користуйтеся цим ресурсом.

Звертайте увагу на жести дитини

Позитивні підкріплення — ключ до успіху. Але важливо також вказувати, не лаючи, на тt, що пустотливі ручки знову тягнуться до носа, очей і губ. Не додавайте стресу окриком, не соромте і не причитайте. Просто спокійно скажіть, що дитина відволікkfся і забуkfся.

Не менш важливо бути прикладом для дітей. Не тріть своє обличчя, проповідуючи недоторканність щік. У кінці статті ми нагадаємо, як бути з власними шкідливими звичками.

Допоможіть малюкам

Вільні руки — ваш головний ворог. Запропонуйте дитині ліплення, малювання, кінетичний пісок, слайми — щось, що можна м’яти, гладити і чіпати. Сама назва «жуйка для рук» каже про багато що.

Школа им. Коронавируса: как отучить ребенка трогать лицо?

Все просто: краще замінювати проблемну поведінку правильним є, ніж просто просити дітей НЕ робити що-небудь. Заборони та усвідомленість вимагають повністю функціонуючої префронтальної корі головного мозку, а вона остаточно сформується лише до 25 років.

Звичайно, ви можете почепити на малюка рукавички або змусити його не пхати пальці в рот, нафарбувавши нігтики гірким лаком (такі випускають для тих, хто хоче відучитися гризти нігті). Але це варіанти на крайній випадок, і немає ніякої впевненості в тому, що вони  будуть ефективні на 100%.

Розкажіть про мікробів

Якщо дитині вже більше трьох років, з ним цілком можна розмовляти про такі речі. Що таке бактерії і віруси? Як хвороба поширюється по тілу? Чому треба прикривати рот хусткою або згином ліктя, коли чхаєш і кашляєш? Пояснення причин завжди краще простих вказівок і наказів, воно втягує дитину в ситуацію і дає йому особистий інтерес.

Сфокусуйтеся на миття рук

Зрештою, діти — це діти. Вони брудняться, всі забувають, чіпають собі, предмети і оточуючих брудними руками. Не переживайте через те, що дитина не може якимось чарівним способом тримати себе в руках (оцініть каламбур!) 24 години на добу.

Можливо, навіть важливіше зосередитися на здорових звичок замість заборон. Заохочуйте дітей частіше мити руки, розтирайте разом з ними санітайзер по руках, подавайте серветку, коли вони чхають. І не змушуйте дитину панікувати разом з вами, це не принесе користі ні вам, ні йому.

Ми поговорили про те, як допомогти дітям, але ваша гігієна грає не меншу (а то й більшу) роль, коли мова заходить про збереження здоров’я всієї родини.

Коронавірус отримав статус пандемії, і ми чудово знаємо, що потрібно робити. Мити руки, і, як вже не раз йшлося вище, не чіпати обличчя.

Якщо ми вже більш-менш звикли до того, що варто вимити руки зайвий раз, нам, також, як і дітям, доладно пам ” ятати ще і про особу. Зазвичай про заборону дотиків згадується вже постфактум.

Щодо дорослих?

Згідно з дослідженнями, статистика не на нашій стороні. Вчені знімали на відео лекцію для студентів-медиків і потім рахували, скільки разів ті торкалися до лиця. В середньому, кожен з студентів робив це 23 рази в годину, і не менше половини дотиків зачіпали слизові — рот, ніс та очі, головні ворота для інфекції.

Так які ж методи підходять для дорослих? Що робити, якщо поруч з нами немає мами чи тата, щоб стежити і спиняти?

Розвивайте усвідомленість

Перший крок до викорінювання звички — знайте її причину. Вам нудно? Неспокійно? Хочеться заземлитися?

Зрозуміло, ви трете очі або пощіпуєте себе за губу несвідомо. Ці дії об’єднує те, що вони, повністю минаючи свідомість, йдуть з самої примітивної нашої частини, лімбічної системи. Знайдіть свої тригери і переведіть їх в розумну «дорослу» частина розуму.

Чіпайте щось ще

Примусьте ваші руки працювати. Клацніть ручкою, гладьте кільце на пальці, мніть м ячик-антистрес або спеціальну іграшку. Якщо ви не можете змусити себе перестати щось чіпати, перенесіть фокус з особи на інший об’єкт.

Головне — вчасно і правильно дезінфікують руки і той предмет, на який відволікаєтеся.

Ускладніть собі життя

Зазвичай ми радимо прагнути до спрощення, але у даному разі цим правилом можна знехтувати.

Чому б не зробити дотики неприємними, незручними і дискомфортними? Надіньте рукавички (під них можна нанести крем), окуляри, нанесіть складний макіяж — і вам не захочеться торкатися до обличчя зайвій раз.

Поставте нагадування

Доручіть дьоргання зовнішнім силам. Стікер на моніторі може суворо нагадувати «ПРИБЕРИ РУКИ ВІД ОБЛИЧЧЯ», таймер на телефоні буде пищати кожні десять-п’ятнадцять хвилин, нагадуючи про те, що блудна рука потягнулася до рота. Навіть нові шпалери на смартфоні здатні допомогти в нелегкій справі боротьби з пандемією. Також можна влаштувати «сусідський патруль», домовившись з колегами або домашніми про взаємне нагляду. Головне — не перебілбшуйте.

Будьте реалісткою

Не переживайте, якщо швидко викорінити звичку вам не під силу. Будь звичкою потрібні роки, щоб сформуватися, і за один день ви від неї не позбудетеся, ставте перед собою реальні цілі. Поступові зміни куди важливіше швидких і радикальних, якщо мова не йде про життя і смерті (а це поки що не так, видихайте).

Поки ви нагадуєте собі тримати руки на столі, зосередьтеся на інших способах убезпечитися. Мийте руки, дотримуйтесь гігієну, харчуйтеся правильно і висипайтеся як слід.

Чому ми так боїмося коронавіруса? Він, безумовно, небезпечний, але куди страшніше невідомість і раптовість. Саме існування нового вірусу підживлює параною і тривожність, і тим важливіше зберігати спокій, утримувати себе від необдуманих вчинків і не піддаватися істерії. Навіть якщо дуже хочеться.

Краще просто ще раз гарненько помийте руки.

Голос Сокальщини на GoogleNews