24 грудня відбулася XXIX сесія VI скликання Сокальської міської ради, яку відкрив і вів Сокальський міський голова Богдан Зарічний. У роботі сесії взяли участь 26 із 36 народних обранців.
На початку роботи Сокальський міський голова привітав депутатів, які нещодавно відсвяткували свої дні народження. Він також поінформував присутніх, що депутатська фракція «За зміни» у міській раді припинила свою діяльність. Про це написав у заяві її голова Роман Сташко.
Опісля голова фракції ВО «Свобода» у міській раді Юрій Товарянський зачитав звернення депутатів міської ради до Президента України Віктора Януковича та голів депутатських груп та фракцій у Верховній Раді України з вимогою негайної відставки Кабінету Міністрів України, притягнення до кримінальної відповідальності міністра МВС Віталія Захарченка та припинення політичних переслідувань. Присутні підтримали його одноголосно.
Депутатський корпус, на знак підтримки євроінтеграційного курсу України, ухвалив рішення вивішувати стяги Євросоюзу та національно-визвольної боротьби поряд з державним прапором на флагштоці у Сокалі біля пам’ятника Т. Г. Шевченку і на будівлі Сокальської міської ради, та рекомендував керівникам підприємств, установ та організацій міста вивішувати їх у святкові дні, визначені у додатку до цього рішення, і під час проведення міжнародних заходів.
На сесії розглянули питання порядку денного, попередньо обговореного на засіданні депутатських комісій, його прийняли за основу. Пленарне засідання відбувалося злагоджено та конструктивно. Насамперед, народні обранці прийняли ряд важливих для життєдіяльності міста рішень, а саме: «Про внесення змін до показників бюджету міста Сокаль на 2013 рік»; «Про внесення змін до рішення сесії Сокальської міської ради від 23.02.2012 р. № 72 «Про затвердження положення про інспекцію з благоустрою міста Сокаля»; «Про звільнення у 2014 році засуджених, що відбувають покарання у виправних закладах, від сплати державного мита за видачу певних видів документів»; «Про затвердження протоколу комісії з відбору виконавців послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавця земельних торгів на конкурентних засадах» та інші…
Також надали дозвіл на списання основних засобів, що є спільною власністю територіальної громади міста Сокаль, як таких, що не придатні до експлуатації та не підлягають ремонту: з балансу «Сокальтеплокомуненерго» – лічильників теплової енергії й автомобіль УАЗ 3303 №7393 ЛВН, а з балансу «Сокальводоканал» – насоси НФ-450/22, СД-160/44, 50МЦУ/3К-45/301, щити – шафний панельний КВПіА й шафний ЩТ-АСД. Тепер комунальні підприємства Сокальської міської ради «Сокальтеплокомуненерго» та «Сокальводоканал» мають списати вищеназвані основні засоби згідно з діючим законодавством.
Наступні питання були дещо дискусійними. І депутати довго їх обговорювали та зважували, щоб прийняти правильне рішення. Зокрема, багато часу зайняв розгляд подання прокурора Сокальського району про усунення порушень вимог закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Йшлося про повірку лічильників води та встановлення плати за цю послугу. Жителі Сокаля робили повірку за свої кошти. Прокуратура стверджує, що це є неправомірним, і вимагає скасувати рішення виконавчого комітету Сокальської міської ради від 17.10.11 №290 «Про надання дозволу МКП «Сокальводоканал» на проведення періодичної повірки і установку засобів обліку води».
Над вивченням цього питання працювала постійна комісія з питань депутатської етики та регламенту, законності, правопорядку та місцевого самоврядування. Її голова Ігор Сидор пояснив депутатам, що питання складне, бо у нас, на жаль, «закон – як дишло, куди хочеш, туди повернеш». «Однак у ст. 3 ч. 28 закону «Про метрологію та метрологічну діяльність» говориться чітко, що демонтаж, транспортування, повірка, встановлення мають проводитися коштом виконавця. Однак є ряд правочинних актів, на які посилається МКП «Водоканал», й на підставі яких вони зверталися до виконавчого комітету про надання їм такого дозволу. Це роз’яснення їхнього міністерства, які дозволяють робити такі дії. Але є закон, який має вищу юридичну силу над всіма нормативними актами», – сказав він.
Співдоповідач з цього питання, Сокальський міський голова Богдан Зарічний розповів: «Щоб вникнути в суть довелося вивчити багато різних законодавчих актів у цій галузі. Окремі з них суперечать один одному. Тому так важко знайти відповідь. Проте міська рада, керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», законом України «Про житлово-комунальні послуги», постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», а також, вивчивши рішення суддів України з цього питання, вважає, що є всі підстави, щоб відхилити вимоги прокурора Сокальського району, викладені в поданні №56-2697 від 04.11.2013 року, оскільки повірка лічильників на воду не входить до переліку послуг, які надає КП «Житлокомунсервіс» чи МКП «Водоканал». До того ж в ст. 46 закону «Про метрологію та метрологічну діяльність» сказано, що перевірку лічильника мають проводити ті, у кого він на балансі, тобто мешканці міста». Підсумовуючи сказане, пан Зарічний пояснив, чому мешканці мають сплачувати за повірку лічильника води. По-перше, квартирні прилади обліку води є власністю абонентів-споживачів, а не МКП «Сокальводоканал». І віднести витрати з проведення періодичної перевірки квартирних засобів обліку холодної води до складу витрат збуту послуг централізованого водопостачання і водовідведення не можна. По-друге, до тарифу на утримання прибудинкових територій витрати з проведення періодичної перевірки квартирних приладів обліку холодної води не включено. По-третє, лічильники є власністю споживачів, тож вони мають їх утримувати, тобто за свої кошти проводити їх повірку. Це чітко прописано в Цивільному кодексі України, в ст. 46 закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», а також затверджено іншими актами законодавства України.
Своє бачення проблеми висловив й директор КП «Водоканал» Тарас Рибіцький. Опісля депутати отримали відповіді на свої запитання.
На підставі почутої інформації, зваживши всі «за» і «проти», депутати Сокальської міської ради залишили в силі рішення виконкому Сокальської міської ради від 17.10.11 №290 «Про надання дозволу МКП «Сокальводоканал» на проведення періодичної повірки і установку засобів обліку води», тобто власник житла має право самостійно здійснити демонтаж, повірку лічильника і його монтаж або укласти угоду з МКП «Сокальводоканал» чи іншою спеціалізованою організацією на проведення періодичної повірки лічильника. Вартість повірки лічильника у м. Червонограді складає 34 грн. 50 коп., тобто мешканець може самостійно здійснити таку повірку, при цьому зняття та встановлення пломб на лічильнику здійснюється МКП «Сокальводоканал» безкоштовно.
Далі окремим блоком розглянули земельні питання. Доповідач, спеціаліст І категорії, землевпорядник Любомир Миколайчук зупинився на кожному випадку. Суперечка між депутатами виникла щодо надання дозволу на розміщення дитячого кафе по вулиці Тартаківській, з боку багатоквартирних будинків по вулиці Героїв УПА №№ 31, 32, 33. Депутати через ряд об’єктивних причин у дозволі відмовили.
Депутатський корпус надав дозволи на виготовлення детальних планів територій, затвердив експертну грошову оцінку землі в м. Сокаль, технічну документацію щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування ОЖБ, ведення особистих селянських господарств, садівництва, обслуговування гаражів та затвердження проектів землеустрою, технічної документації щодо відведення земельних ділянок та інше.
Серед низки земельних питань депутати уже вкотре розглядали: щодо погодження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки релігійній громаді ХВЄ м. Сокаль по вулиці Героїв УПА. І знову в цьому питанні не дійшли згоди, тож рішення не прийняли.
Далі депутат Юрій Товарянський звернувся до депутатського корпусу підтримати його депутатські запити. Вони стосувалися роботи виконкому, депутатських комісій та міської ради. На його думку, за три роки у місті нічого не змінилося, як і раніше немає гласності та відкритості у діяльності міського виконавчого органу. Міський бюджет недоотримує кошти за оренду землі, порушується право громадян на отримання земельних ділянок та інше. На що Богдан Зарічний відповів: «З ініціативи Юрія Товарянського проводилось ряд перевірок із земельних питань, однак прокуратура не виявила порушень з боку посадових осіб. На жаль, результати цих запитів для громади міста принесли тільки негатив. Через скасування рішень сесій, бюджет недоотримав майже півмільйона гривень у 2013 році… Ми працюємо згідно з діючим законодавством, і це добре знає пан Товарянський. Адже він бере участь у роботі виконкому, і, як голова земельної комісії, обізнаний з усім, бо розглядає всі заяви громадян, які стосуються врегулювання земельних відносин».
З п’яти депутатських запитів, запропонованих Ю. Товарянським, депутати підтримали тільки один: щодо роботи КП «Сокальжитлокомунсервіс».
У «різному» йшлося про встановлення новорічної ялинки. Депутати Євген Музика, Єлизавета Цар, Тетяна Бугай, Ольга Петринка, Володимир Зіньків, Юрій Товарянський висловили свою позицію: не встановлювати ялинку на площі на Новий рік. Після бурхливого обговорення, більшість проголосувала за встановлення ялинки до Нового року.
Не менше часу забрало наступне питання: робота комунальних підприємств у зимовий період. На сесії заслухали директорів КП «Сокальтеплокомуненерго» й «Сокальжитлокомунсервіс» Володимира Кіпеня та Романа Мочульського, які доповіли, що підприємства готові до роботи у зимовий період, охарактеризували економічну ситуацію у своїх підприємствах, детально зупинилися на спільних проблемах, одна з них – недостатнє фінансування. На жаль, нині коштів не вистачає на заробітну плату та сплату податків. Підприємства на межі виживання, а їм вкрай потрібна модернізація. За таких умов вони не можуть працювати як належить й надавати жителям Сокаля повний спектр послуг. Тому, мабуть, чи не в кожного депутата були зауваження до їхньої роботи. Дісталося панові Мочульському за сміття та переповнені контейнери, за погане освітлення та недостатній благоустрій вулиць, за дороги у вибоїнах, ремонт дахів та неналежну готовність багатоквартирних будинків до опалювального сезону… Критичні зауваження висловили Роман Пашковський, Надія Багрій, Володимир Огінський, Ольга Петринка, Тетяна Бугай, Єлизавета Цар, Валентина Михайлюк, Віктор Олейчук, Євген Музика, Ігор Сидор, Юрій Товарянський та інші… Кожен мав змогу сказати про наболіле… За пропозицією депутата міської ради Віктора Зіньківа, присутні вирішили заслухати звіт про роботу комунальних підприємств одразу після зими.
На цьому ХХІХ сесія Сокальської міської ради завершила свою роботу.
Любов ПУЗИЧ.