Згідно з інформацією Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України, відповідно до повідомлень Россільгоспнагляду, з початку 2013 року в Російській федерації зареєстровано 18 випадків африканської чуми свиней. Небезпечне захворювання виявили у трьох домашніх та 15 диких тварин, зокрема, у Тверській області – 9, Московській – 2, Тульській – 2, Воронезькій – 1, Ярославській – 1, Республіці Північної Осетії – Аланії – 2, Краснодарському краю – 1.
Упродовж п’яти років в Російській Федерації зареєстровано більше 400 неблагополучних пунктів. Основним джерелом передачі збудника африканської чуми свиней є харчові відходи.
30 липня 2012 року в с. Комишуватка Приморського району Запорізької області в особистому селянському господарстві громадянина виявили падіж трьох свиней. При дослідженні патологічного матеріалу свиней виявлено в ДНК вірус африканської чуми. Детальну інфорамцію про цю небезпечну хворобу ми дізналися завдяки порталу новин http://news.mistinfo.com. News.MistInfo.com – це актуальні , портал, на якому відвідувач може ознайомитись з актуальними новинами України та світу. Залишити свої відгуки.
В результаті проведених заходів, з метою локалізації та недопущення розповсюдження збудника хвороби, в с. Комишуватка знищили безкровним методом та спалили все поголів’я – 208 голів свиней. Проведено механічне очищення та дезінфекцію приміщень та 49 подвір’їв.
Власникам тварин коштом резерв•ного фонду державного бюджету відшкодували матеріальні збитки за вилучених тварин. При проведенні оздоровчих заходів з особистих господарств населення та колективних господарств загрозливої зони (10 км) вивезли все поголів’я свиней: для переробки на м’ясні консерви 1429 голів та 1046 – некондиційного поголів’я для утилізації на Токмацькому ветсанзаводі.
Залишається складною та не повністю вивченою епізоотична ситуація щодо африканської чуми свиней на території Республіки Білорусь.
Відповідно до отриманої інформації, 16.02.2012 року в с. Незноново, Новогрудського району Гродненської області Республіки Білорусь вилучили та та спалили все поголів’я свиней з приватних господарств громадян. В цьому ж році, аналогічно, проведено заходи у селах Оленевичі та Головичі Барановичівського району Брестської області. Осіннюзимою в цьому ж районі біля сіл Оленевичі, Селявичі та в урочищі Маляровщина масово гинули дикі кабани, епіцентр захворювання – границя Барановичівського та Новогрудського районів. В діаметрі 35 км від епіцентру загинуло більше 100 кабанів. Відстріляно 160 та направлено на дослідження. Туші спалено.
Отримана інформація засвідчує непоодинокі випадки захворювання свиней смертельним інфекційним вірусом на прикордонній з Україною території Республіки Білорусь, що може нести потенційну загрозу виникнення захворювання на території області та Сокальського району. В травні поточного року державною ветеринарною службою Республіки Білорусь у Барановицькому районі Брестської області виявлено факти загибелі свиней від інфекційного вірусного захворювання – ймовірно, африканської чуми, а згодом було зареєстровано небезпечний вірус у с. Чапінь Ів’євського району Гродненської області.
Зазначена ситуація викликає занепокоєння громадськості прикордонних районів Брестської області, Республіки Польща та побоювання з приводу можливого розповсюдження м’ясопродуктів, виготовлених із хворих тварин, на території регіону. Враховуючи територіальне розміщення – 80 км до українськобілоруського кордону – місця спалаху вказаного захворювання, яке межує з Любешівським, Ратнівським районами, є реальна загроза розповсюдження невстановленої вірусної інфекції (можливо – африканської чуми свиней) на території Волинської області.
Беручи до уваги «прозорість» кордону та його велику протяжність (120 км), існує реальна загроза неоцінної реалізації м’ясопродукції за заниженими цінами на території прикордонних українських областей. Ситуація ускладнюється тим, що громадяни України, які отримують постійний заробіток на перепродажі білоруських продуктів в регіоні, контрабандно транспортують м’ясні туші автомобільним чи гужовим транспортом поза пунктами пропуску прикордонних переходів. Вважаю за доцільне посилити ветеринарний та санітарноепідеміологічний контроль на території району. Актуальними залишаються проблеми дієвого контролю за перевезенням тваринницької продукції, дотримання на підприємствах по вирощуванню свиней «закритого» режиму роботи, неорганізована торгівля продуктами харчування в невстановлених місцях, на стихійних ринках.
З метою недопущення занесення збудника африканської чуми свиней на територію району, станом на 9 липня цього року спеціалістами ветеринарної медицини встановлено, що з наявних 15 свиногосподарств в «закритому» режимі роботи працює 12. При перевірці таких підприємств до адміністративної відповідності притягнуто 1 особу, накладено штраф (153 грн.). Вакциновано та ревакциновано проти КЧС в 2012 р. – 13510 голів, за шість місяців 2013 р. – 7100 голів.
Протягом мисливського сезону в січні цього року мисливцями району добуто 6 голів диких кабанів. Від двох (33,3%) відібрали і направили проби крові для вірусологічного дослідження на АЧС. В надісланих пробах сироваток крові від диких кабанів антитіл до збудника африканської чуми та класичної чуми свиней не виявлено.
Олег КРИШТОФ, начальник Сокальської райдержветлікарні.