Цікаво знати

Сокальчанин Ярослав Наконечний – видавець першого українсько-австрійського огляд-журналу “Галіція”

Журнал "Галіція" видає Всеукраїнська громадська організація "Українсько-австрійське товариство "Галіція" з 2008 року. Це перший українсько-австрійський огляд-журнал з питань історії сьогодення і минулого, культури, туризму, бізнесу, науки та народної дипломатії. Виходить німецькою та українською мовами. Видавець – Ярослав Андрійович Наконечний, котрий народився 16 серпня 1938 року в Сокалі в родині Андрія Теодоровича і Анастасії Михайлівни. Від батьків Ярослав, його брат Ігор, сестри Надія і Мирослава, лікарі, отримали перші уроки чесності, порядності, любові до праці.

Ярослав Наконечний закінчив школу у 1956 році, навчався на факультеті енергетики Львівського політехнічного інституту, де здобув освіту за спеціальністю "Електричні станції, мережі та системи". Тридцять п’ять років пропрацював у тресті "Південьзахіделектромережбуд", пройшов шлях від старшого інженера до керівника. Споруджував магістральні лінії електропередач та електропідстанцій напругою 110-750 кіловат як у європейській частині, так і на сході СРСР та за кордоном. Активно співпрацював з АТ "Австрійська енергетика". У 1975-1977 рр. Ярослав Наконечний перебував у закордонному відрядженні в Алжирі. Був ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС.

За трудові досягнення та активну громадську діяльність Я. Наконечний удостоєний низки відзнак та нагород. 20 лютого 2002 року Міністерство закордонних справ України та Кабінет Міністрів України призначили його Почесним Консулом Австрійської Республіки у Львові.

Ювілеї бувають не лише святковими. Є й річниці, що викликають сум чи навіть скорботу. Однак ми їх теж відзначаємо – як данину пам'яті про минуле, як пересторогу для сьогодення, як гіркий урок на майбутнє. Ось і цей номер нашого журналу приурочений до 100-річчя початку Першої світової війни. Як відомо, вона розпочалася 1 серпня 1914 року і стала першим глобальним воєнним конфліктом, який розгорівся не лише в Європі, а й зачепив інші континенти. Ще ніколи перед тим у війну не було втягнуто так багато держав і народів. Вперше бойові дії велися не лише на суші й на морі, а й у повітрі. Ціна за все це виявилася воістину величезною. Загинуло понад дев'ять мільйонів військових і цивільних жителів.
Вогняним смерчем пронеслася Перша світова й територією, яка входить нині до консульського округу Почесного консульства Республіки Австрії у Львові по Західній Україні. Зокрема, тут відбулася Галицька битва – одна з перших у тому жахливому за наслідками збройному конфлікті. На західних землях України розгорталися і трагічні події Волинського прориву, який увійшов в історію як Брусилівський. Прорив, здійснений російськими військами на фронті від Луцька до Чернівців, став чи не найбільш кровопролитною подією Першої світової війни і залишив по собі майже двомільйонні жертви з обох сторін. Запеклі бої впродовж тривалого часу точилися під Перемишлем. Війна принесла жахливі руйнування. Було зруйновано й чотири імперії – Австро-Угорська, Німецька, Османська, Російська. Виявилася перекроєною карта Європи, з'яви¬лися нові держави.
Минуло століття. І після Другої світової, що стала ще більш руйнівною і жорстокою, світ нарешті почав змінюватися на краще. Ми віримо в мудрість народів і терпимість політиків. Європа об'єднується і до її спільного дому долучається все більше держав. Недалекий той час, коли перелік новобранців Євросоюзу поповнить і Україна. Там, де колись палала земля, заорюється добром грунт добросусідства. Ми пам'ятаємо про події сторічної давнини. Але нині це служить не ворожнечі, а обопільній повазі до цієї пам'яті. Тут слід згадати шляхетну діяльність Австрійського Чорного хреста – організації, яка відновлює і доглядає військові поховання. Консульство Австрії по Західній Україні пишається плідною співпрацею з організацією Австрійського Чорного Хреста, яка триває вже більше 11 років

Ярослав НАКОНЕЧНИЙ,
почесний Консул Республіки Австрія у Львові по Західній Україні.

Голос Сокальщини на GoogleNews