Цікаво знати

Сонячна енергетика в Україні: уряд виявився неготовим до такого стрімкого зростання

Розвиток сонячної енергетики в Україні – це справжній бум, тільки за три квартали 2019 року загальна  потужність сонячних електростанцій зросла більш, чим в 2 рази, в Україні запущена друга за потужністю в Європі фотоелектрична станція в Дніпропетровській області. Інвестори готові вкластися в ще кілька великих проектів, і це дає підстави припускати, що країна виконує свої міжнародні зобов’язання про частку відновлюваної енергетики в загальній структурі енергосистеми. Але при цьому все гостріше заявляють про себе дві проблеми:

  • Різке зростання розмірів платежів за викуплену у виробників «зелену» електроенергію вже привели до дефіциту коштів у «Гарантованого покупця» і утворення заборгованості. У майбутньому році, після введення в експлуатацію ще кількох потужних об’єктів альтернативної енергетики, неплатежі можуть стати звичним явищем.
  • Щоб гарантувати безпеку і надійність енергосистеми, при тих темпах зростання, які зараз демонструє сонячна енергетика в Україні, країні знадобиться до 2 ГВт нових високоманевременних генеруючих потужностей, а це – майже 1,5 млрд інвестицій. В іншому випадку, доведеться вдатися до старого способу вирішення проблеми – віялових відключень споживачів.

Сонячна енергетика в Україні: в режимі очікування

Поки що керівництво країни не може визначитися, як воно бачить розвиток сонячної енергетики в Україні. Президент викликав занепокоєння інвесторів, заявивши, що зелений тариф треба знижувати. Цілком можливий іспанський сценарій, де уряд, не маючи достатньо коштів, в односторонньому порядку пішов на зниження тарифів «заднім числом». Як результат – позови в міжнародних арбітражних судах від розгніваних інвесторів, які склали близько 1 млрд гривень.

Найбільші українські інвестори вже виступили із заявою, що в разі перегляду тарифів так само можуть звернутися до міжнародного арбітражу – і рішення буде явно не на користь держави. Провідні гравці готові узгоджувати умови для нових проектів зі значним зниженням зеленого тарифу – істотне падіння вартості обладнання (перш за все – зниження вартості сонячних батарей) при одночасному зростанні його ефективності відкривають широкі можливості для маневру. І питання не тільки в альтернативній енергетиці – ретроспективне зниження зеленого тарифу стане негативним сигналом для всіх інвесторів, яких новий уряд так активно залучає в країну. Так що керівництво країни буде змушене йти на переговори з інвесторами.

Голос Сокальщини на GoogleNews