Як відомо, минулого тижня прем’єр-міністр України дав вказівку призупинити підготовку до укладання Угоди з Європейським Союзом. У підписаній ним постанові сказано, що це "з метою вжиття заходів щодо забезпечення нацбезпеки…" Хоча вже майже всі надіялися, що Угода у Вільнюсі буде підписана. Чому так сталося? Наша розмова з народним депутатом України від виборчого округу №124 Степаном КУРПІЛЕМ, головою підкомітету з питань політичного діалогу, міжлюдських контактів та співробітництва між Україною та ЄС у сфері юстиції та внутрішніх справ, координації технічної допомоги ЄС Верховній Раді України Комітету з питань європейської інтеграції.
– Прокоментуйте, будь ласка, останні події, пов’язані з постановою уряду.
– Рішення уряду призупинити процес підготовки до підписання Угоди про асоціацію України з ЄС обурило, практично, всю Україну. Адже понад 60 відсотків українців прагнуть вступу України до Європейського Союзу і асоціацію розглядають, як перший крок на цьому важливому шляху. Тому піднялася вся Україна. Піднялись Львів, Донецьк, Дніпропетровськ, Крим, Одеса… Практично всі великі міста й містечка України, і не тільки. Україна перетворилася на один великий майдан. У неділю понад 150 тисяч українців вийшли на Європейську площу Києва. Частина з них залишалися під час велелюдного віча на Майдані Незалежності, щоб не дати змоги силовикам захопити його. Кілька разів цієї ночі "Беркут" намагався витіснити протестувальників із Європейської площі й Майдану Незалежності, де розбито наметові містечка. Однак майдани вистояли – і один, і другий. У ці хвилини (понеділок, 11.25 год. – авт.), коли даю інтерв'ю, біля Кабінету Міністрів зібралося близько 1000 осіб, які скандують гасла про відставку уряду, відставку Азарова.
Ми досі не знаємо реакції Президента. Опозиція вимагає провести важливу позачергову сесію в середу, незважаючи на те, що спікер поїхав у Канаду. В цю мить висловлюють свою позицію громадські організації, політичні партії, опозиція. Воля народу має бути почута. І Президент наважиться, незважаючи на колосальний опір Росії, підписати Угоду про асоціацію. Двері до Європейського Союзу поки що відкриті. Про це нас запевняють лідери країн ЄС, комісар Євросоюзу. Треба скористатися тим моментом, тому що це – шанс для України реформувати нашу державу, щоб вона була заможною, демократичною і процвітаючою.
– Чому останні закони, які мала прийняти Верховна Рада, на жаль, не проголосовано?..
– Верховна Рада мала прийняти Закон "Про прокуратуру". Проголосовано у першому читанні Закон про зміни до Виборчого кодексу, точніше – Закон "Про вибори". І також мала прийняти закон про лікування засуджених за кордоном. Однак, останній – "провалено". Робоча група, яка мала напрацювати консолідований законопроект, не подала його, через блокування її роботи депутатами від Партії регіонів і комуністів. Вони затягували роботу над виробленням консолідованого законопроекту, постійно виставляли якісь нові погодження і вимоги. У зв'язку з тим, що всі законопроекти провалено, наш депутат Сергій Сас запропонував свій варіант закону, щоб знову більшість не казала, що у Верховній Раді нема ніякого законопроекту, що вони не можуть цього зробити. Але у Європейському Союзі натякнули, що можуть почекати на прийняття цих законопроектів уже після саміту, що готові підписати Угоду про Асоціацію, навіть, якщо ці останні три законопроекти не будуть прийняті. Головне, щоб український Президент сказав своє вагоме слово, що законопроекти будуть проголосовані. Юлія Тимошенко також звернулася до Президента зі закликом підписати Угоду про асоціацію. В такому випадку вона не наполягає на ухваленні закону про її звільнення і скерування на лікування. Тобто українська влада має розв'язані руки для того, щоб підписати Угоду про асоціацію. Спочатку Партія регіонів і Президент намагалися перекласти відповідальність за зрив угоди на опозицію: мовляв, вона гальмує; на Юлію Тимошенко, яка хотіла, щоб її доля була вирішена позитивно. Та зараз уже всі обмеження знято. Опозиція готова голосувати за будь-які законопроекти, щоб тільки не стати на заваді підписання угоди про асоціацію. Тому рішення уряду зірвало всі маски. Просто Президент і Уряд злякалися. Злякалися Росії, злякалися необхідності реформувати країну. Злякалися того, що треба реально, а не на словах боротися з корупцією, а також потрібно буде закінчувати з тендерним пограбуванням країни. Злякалися, очевидно, що вибори 2015-го року доведеться проводити демократично і прозоро. Але, найбільше я думаю, вони мають злякатися свого народу, який хоче мати цивілізовану державу і хоче жити як європейці.
– 28-29 листопада проходитиме саміт ЄС у Вільнюсі. Який Ваш прогноз на ці дні, адже за Угоду про асоціацію виступає більшість населення України…
– Ще нічого не втрачено. Мій прогноз: п’ятдесят на п’ятдесят. Дуже хотів би, щоб ті "за" переважили.
Таким рішенням здивовані вся Європа, Америка, Канада. Українці, які там мешкають, виступають "за" вхід в Євросоюз.
– Але, як кажуть, у Росії, напевно, більше виторгували грошей?
– Росія нічого Україні не дасть. Все це є блеф і обман, тому що з 1991 року, відколи Україна стала незалежною, йде постійний тиск на нашу державу. З дуже простої причини, бо вони не змирилися з існуванням України, як незалежної. І зараз, використовуючи енергетичні важелі, Путін намагається відтворити історію чи то Митного Союзу, чи то Євразійського союзу, застосовує для цього, в основному, шантаж. З досвіду зі спілкування з Росією можна зробити висновок, що, по-перше, у них нема ресурсів, щоб допомагати Україні, піднімати економіку. По-друге, у них нема такого зацікавлення. Навпаки, у них є зацікавленість ослабити Україну і в такому стані, власне, взяти голими руками. Тому ми повинні розуміти, що порятунок України, порятунок її незалежності, є якраз в Європейському Союзі. Це унікальна можливість, бо ніколи раніше Європейський Союз, Європа так не хотіли допомогти Україні. Зараз політична ситуація змінилася. Маємо справжнього реального союзника – Європейський Союз, і ми повинні зрозуміти це, прийняти і потиснути цю руку допомоги, яку надає нам Європа. Угода про асоціацію – не просто угода про зону вільної торгівлі чи про європейські цінності, і не тільки угода про модернізацію України, а це угода про збереження української незалежності.
– Все таки сподіваємося, що у четвер саміт ЄС дасть "зелене світло" для нашої держави…
Записав Василь СОРОЧУК.