У центрі Бутин, біля церкви, у невеличкому будиночку розмістилася амбулаторія загальної практики сімейної медицини. Кожного дня сюди йдуть жителі сіл Бутини, Двірці, Пристань, Волиця: хто на процедури, хтось на лікування, а дехто – просто по пораду. Для них цей медичний заклад – рятівна соломинка, бо з Пристані та Бутин до Великомостівської районної лікарні дорога неблизька, та й швидко туди не дістанешся по ямах та вибоїнах. На обслуговуванні у сільської амбулаторії 4695 осіб, з них 780 дітей до 14-ти років й 68 – до року. Турботливі руки місцевих медиків, добрі серця, щирі усмішки допомагають хворим вгамувати біль, а здоровим – дарують гарний настрій на весь день. У селах до лікарів ставляться з особливою повагою. У них бачать не тільки вартових здоров’я, а передусім освічених мудрих людей, добрих порадників.
Всередині медичної установи панує особлива атмосфера, не притаманна міським закладам. Тут не відчувається поспіху й метушні, немає великого натовпу відвідувачів: сільські люди не дуже люблять набридати медикам. Та й всі вони – добре знайомі між собою, тож ставляться один до одного з повагою та розумінням. На місці лікують лише «легких» хворих: гіпертонічна хвороба, анемія, проблеми шлунково-кишкового тракту, забої, порізи тощо. Зі складнішими – скеровують до Великомостівської чи Сокальської лікарень.
Санітарка Марія Булик, яка 26 років слідкує за чистотою, розповіла, що цьому приміщенню майже 100 років. Це колишня плебанія, в якій з 1989-го «поселили» сільську медицину. Відтоді у середині практично нічого не змінилося. Сьогодні з фінансами сутужно, тож працівники проводять ремонт власними силами.
В амбулаторії трудяться 9 працівників – терапевт, стоматолог, фельдшер, акушерка, медсестри сімейної медицини, лаборант, медсестра фізкабінету, санітарка. До послуг пацієнтів кабінет сімейного лікаря, стоматологічний та оглядовий, маніпуляційна, фізкабінет, лабораторія, де роблять аналізи сечі та крові, працює денний стаціонар.
Головний лікар амбулаторії терапевт Галина Рись приймає хворих і обслуговує виклики на дому. Призначення лікаря виконують фельдшер Христина Березюк, медсестри Марія Турчинська, Марія Кулинич та Любов Кудрик, акушерка Галина Білецька.
Запитую, чи важко працювати медиком у сільській місцевості, адже кажуть, що на периферію молодих спеціалістів і калачем не заманиш. А тут – третина колективу молодь. «Нелегко. Але людина втягується і звикає. І у місті, і в селі наш обов’язок допомагати хворим – лікувати їх. Відмінність у технічному оснащенні. У великих містах до послуг лікарів сучасне обладнання, а у сільській амбулаторії вся надія на самого себе. Проте тут швидше можна набратися досвіду», – каже медсестра Марія Турчинська. А фельдшер Христина Березюк зізнається, хоча невисока заробітна плата, не бачить себе в іншій професії.
Сільські медики констатують, що село старіє, а люди звертаються до них частіше. Зок-рема, зростає кількість хворих на гіпертонічну хворобу, захворювання опорно-рухового апарату, серцево-судинні, онкологію. На жаль, з кожним роком молодшає рак. Медики кажуть, що потрібно дбати про своє здоров’я, приходити на обстеження. Проте люди легковажать і не звертають на себе уваги. Й приходять, коли захворювання наближається до стадії, коли не завжди можна допомогти.
В амбулаторії приймає стоматолог Галина Білецька, тож місцевим жителям не потрібно їхати у Великі Мости, щоб полікувати зуби. На місці хворі можуть пройти процедури УВЧ та інгаляції. В фізкабінеті працює досвідчена медсестра Марія Кулинич, яка виконує фізпроцедури.Та хворі їх не завжди можуть отримати, бо в амбулаторії через стару проводку часто вибиває струм. Та це не єдина наболіла проблема для медиків. У кабінетах восени та взимку холодно, бо опалення, яке тут зробили ще у 1989 році, вийшло з ладу. В осінньо-зимовий період всі працівники сидять в одному кабінеті, який опалюють пічкою. «Мами приносять немовлят на щеплення та зважування. Уявіть, як тут перепеленати немовлятко чи послухати хворого. Нашій амбулаторії вкрай потрібні належне опалення і водопостачання», – каже фельдшер Христина Березюк.
Головний лікар Великомостівської районної лікарні Ігор Дем’янчук підкреслив, що Бутинська амбулаторія загальної практики сімейної медицини у старому приміщенні, через що й всі проблеми. Сюди треба підвести газ, відновити водопостачання. Будуть спільно думати, щоб створити в цьому закладі охорони здоров’я умови для повноцінної роботи медиків, щоб пацієнтам було тепло, комфортно та затишною. Головне, тут є хороший колектив, який дбає про здоров’я мешканців та намагається їм на місці надати фахову медичну допомогу.
Енергійність та оптимізм дружного колективу амбулаторії у селі Бутини вселяють надію, що зі здоров'ям у сільських мешканців, незважаючи ні на що, буде все гаразд. До того ж село Бутини нещодавно газифікували, тож зробити опалення їм буде значно простіше.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.