Цікаво знати

Доля України в наших руках!

 Після другої Служби Божої, яка правилась у кафедральному храмі св. ап. Петра і Павла, заглянула на кілька виборчих дільниць, аби зорієнтуватися, як голосують сокальчани, яка їх активність, як працюють виборчі комісії. Спочатку побувала на виборчій дільниці №3461248, розташованій у Сокальській ЗШ №2. У школі було тепло, чисто і затишно. Члени комісії працювали у просторому вестибюлі на другому поверсі. Люди підходили до столів, відповідно до своїх адрес, показували запрошення, паспорти і брали по два бюлетені. Було дуже багато спостерігачів від різних партій, кандидатів у народні депутати та ЗМІ. Звернулася до них чи мали якісь зауваження до роботи членів комісії, але на цей час все було спокійно, ніхто не порушував закону.

 
Про роботу виборчої комісії розповіла її голова Євгенія Михайлова:
 
– Колектив у нас хороший, усі члени комісії дуже відповідальні, ретельні у роботі, свідомі і досвідчені, виконують всі обов`язки, згідно з вимогами закону. Щодо активності, то ми спочатку були стурбовані. Вранці, коли ми ще співали Державний гімн України, вже перші виборці прийшли. Проте потім було трохи затишшя. Але в обідню пору активність підвищилася. Люди йдуть і голосують. Значить, зацікавлені в тому, щоб ми жили краще. Мені приємно було вітати тих, хто голосувавуперше. Серед них – випускник нашого дитсадка №7 Тарас Владичко. Здається, ще недавно був дошкільням, а вже йому виповнилося вісімнадцять. А одна старенька жінка, котра була в списку тих, до кого ми мали приїхати, телефонувала до нас ще о дев’ятій годині ранку, і хоча ми пояснили їй, що приїдемо пізніше, вона не захотіла чекати, прийшла й проголосувала. З урною члени нашої комісії заїдуть у домівки 31 мешканця Сокаля, які за станом здоров`я не можуть самостійно прийти і віддати свій голос. На нашій дільниці працює п`ятнадцять спостерігачів, представників різних партій. Вчора заходили спостерігачі з ОБСЄ, Данії і Канади. І залишились задоволеними умовами, в яких працюємо.
 
На дільниці №461247, у їдальні Сокальської гімназії імені Олега Романіва, дуже просторо і зручно. Виборці, які ще не визначилися, мали змогу з інформацією про кандидатів у народні депутати познайомитися в коридорі. Спостерігачі сиділи на окремих кріслах, не було стовпотворіння. Кожен виборець, прочитавши на таблиці свою адресу, підходив до члена комісії, а потім йшли у кабінки, черг не було. Приходили родинами. А старшого віку сокальчанка Ганна Аргірова перехрестила урну і тоді кинула свої бюлетені.
 
– Я переживаю, – каже вона, – щоб більше українців було у парламенті, щоб не вернулися ті комуністичні часи, щоб не посягали на нашу незалежність. Щаслива, що дожила до вільної України, але дуже б хотіла, щоб вона міцніла, і українці, справжні патріоти керували нашою державою.
 
Не лише мені сподобались умови на дільниці у Сокальській гімназії, в яких працювали і голосували сокальчани, а й спостерігачам зі Швеції, Польщі, Канади.
 
– І наші спостерігачі, представники різних політичних сил, прийшли з відповідними документами, ми їх зареєстрували, – ділиться враженнями про перебіг голосування голова комісії Ярослава Пудлик. – Без проблем працює у нас відеоспостереження. А було й таке: на виборчу дільницю прийшла дівчина, якій виповнилося вісімнадцять років. Вона мала вперше проголосувати, але її в списках не було. Тоді мама звернулася в суд, і все було позитивно вирішено. На тринадцяту годину на дільниці проголосувало 28 відсотків виборців.
 
Виборча дільниця №461252 розмістилась цього разу у приміщенні хореографічного залу Сокальського народного дому. Досить далеко, скажімо, для мешканців будинків вкінці вулиці Шашкевича. По дорозі на дільницю зустріла двох стареньких мешканок цієї вулиці: одній, Стефанії Гораль, понад дев`яносто, другій – Ярославі Іванець – понад вісімдесят п`ять літ.
 
Поволі йшли на виборчу дільницю.
 
– Трохи далеко, – каже пані Стефанія Гораль, – але є люди тяжко хворі, лежачі, то до них треба їхати, а я помаленьку дійду. Тішуся, що можу проголосувати за патріотів України. Бо ж і від цих парламентських виборів залежить майбутнє України.
 
А пані Ярослава Іванець додає:
 
– Я увесь передвиборний період роздавала агітацію за українських кандидатів у народні депутати, за українські патріотичні сили. Як вони потрібні в нашій Верховній Раді! Дуже хвилююся, щоб не було фальсифікацій.
 
Коли прийшла на дільницю в Народному домі, то побачила, що там було тіснувато. Не надто просторо і для членів виборчої комісії, і для спостерігачів, і для виборців. Хоча виборці поводили себе культурно, коли доводилось почекати біля кабінок – чекали. Члени комісії працювали злагоджено, спостерігачів було доволі багато, вони сиділи неподалік урн, де люди кидали бюлетені. 
 
Голова виборчої комісії дільниці №461252 Ольга Гаврилюк ділиться враженнями про перебіг голосування на цій дільниці:
 
– До списку виборців у нас внесено 2159 осіб. На дванадцяту годину дня проголосувало 419, це поки що досить невеликий відсоток, але це лише середина дня, після обіду, думаю, ситуація покращиться. Приміщення нашої дільниці облаштоване добре, це відзначали і спостерігачі з Канади. Члени комісії – досвідчені, працюють уважно, терпляче пояснюють виборцям, де підписатися. Зі спостерігачами у нас взаєморозуміння. Немає якихось надзвичайних проблем, хіба окремі, де у списки виборців не внесені деякі прізвища, суд їм відмовляє.
Незважаючи на досить холодну осінню погоду, сокальчани йшли віддати свій голос за кандидатів у народні депутати та за партію, програма якої їм найбільше до душі. Вже вкотре сподіваючись, що народні обранці, яких обрали, працюватимуть задля зміцнення Української держави, а не заради свого збагачення.
 
Оксана ПРОЦЬ.
 
* * *
 
Активно проходило голосування на виборчій дільниці 461229, що в Народному домі с. Фусів. Голова ДВК Любов Ференц була задоволена: у приміщенні тепло, члени дільничної виборчої комісії видавали бюлетені у вишиванках. Адже, за їх словами, це підкреслювало виборцям, що ми голосуємо на рідній землі, й обираємо партії та кандидатів, котрі відстоюватимуть незалежність України, дбатимуть про людей. Всього на дільниці 374 виборці, станом на 14.00 годину   більшість з них прoголосували. А на той час прийшли Клавдія Борис, Марія Якимчук, Анатолій Борис, Валентина Нижньова. До виборців (всього їх 32), котрі не змогли за станом здоров’я, прийти на виборчу дільницю, ходили Андрій Ференц, Оксана Чех та Тетяна Секлій. Тож всі вони виконали свій громадянський обов’язок. Загалом на цій дільниці проголосувало 256 виборців. Вони віддали свої голоси за ВО «Батьківщина», Партію регіонів, «Удар» і «Свободу». Найбільше голосів набрав кандидат у народні депутати Степан Курпіль.
 
Майже п’ятсот виборців внесено до списку для голосування на ДВК №461230 у с. Перв’ятичі, яка також була розташована у Народному домі. Голова ДВК Ірина Крохмаль відзначила, що виборці йдуть голосувати охоче. На 14.50 це зробило вже 240 осіб. 
 
Голова дільничної виборчої комісії №461237, що у Тартакові (Народний дім), Оксана Прус повідомила, що тут на шістнадцяту годину з 1288 виборців проголосувало 610. На всіх ДВК були спостерігачі від партій та кандидатів у народні депутати, а в Тартакові – ще й від ОБСЄ.
Хто уважно стежив за виборами, міг подивитися в Інтернеті, як голосують на будь-якій дільниці будь-якого округу. Адже на кожній ДВК  встановили камери спостереження, скеровані на скриньки для голосування та виборчу комісію. Нам вдалося переглянути чимало ДВК, але зі Шарпанець, Лучиць, Бутин було заставка «Вибачте, на даний момент трансляція технічно неможлива. Здійснюється запис, збереження інформації». І так протягом всього дня голосування. 
 
Все ж таки хочеться, щоб голосувати на вибори приходило більше людей. Адже ми обираємо наше майбутнє, майбутнє дітей та внуків, хочемо, щоб Україна розквітала і була заможною. То ж пам’ятаймо: все починається з кожного з нас.
 
Василь СОРОЧУК.
 
* * *
 
На виборчій дільниці № 461246, яка розмістилась у Сокальському професійному ліцеї о пів на першу було спокійно, а у приміщенні – комфортно й тепло. У центрі – прозорі скриньки, праворуч – кабінки для голосування. На стіні вінок з соняхів, збоку – вигаптувані рушники та ґердани, які додали затишку залу. Члени комісії працювали без напруження. Сюди, аби зробити волевиявлення і віддати голос кандидату та політичній силі, яким симпатизують найбільше, заходили поодинокі громадяни, подружжя з дітьми, літні люди. Серед них виділялися хлопці та дівчата, які голосували вперше. 
 
На цей час, як повідомила голова виборчої дільниці Олена Назарова, з 2245 виборців проголосувало лише 520 осіб. З самого ранку явка людей була невисока: понад 20 відсотків. Вибори проходили без жодних непорозумінь. Лише двох громадян довелося скерувати до суду, бо тих не внесли до списку виборців.
 
Члени дільничних виборчих комісій забезпечили вільний процес голосування, а за дотриманням демократичних процедур стежили спостерігачі. Заступник голови виборчої комісії Галина Кучер розповіла, що вибори на дільниці проходять спокійно, люди задоволені. Не було ніяких непорозумінь, все йшло гаразд. Спостерігач Марія Партика відзначила, що люди активно голосують. І розповіла, що виборча дільниця була ще закрита, а громадяни вже стояли під дверима, хотіли першими проголосувати. На дільниці є всі умови, аби виборцям та членам комісії було зручно. Ніяких порушень спостерігачі не зафіксували. А Світлана Андрусів додала, що цьогоріч адміністрація ліцею потурбувалася, аби тут було всім зручно.
 
Літнім людям, які зле бачили чи потребували сторонньої допомоги при пересуванні, допомагали виборці. 57 громадян попередньо написали заяви з проханням проголосувати вдома, бо не можуть прийти на дільницю за станом здоров’я чи через поважний вік. Для них організували дві машини. Закріпили по три члени дільничної виборчої комісії, які взяли з собою дві переносні виборчі скриньки. Найстаршим виборцем на дільниці є Устина Павлівна Федина, 1916 року народження.
 
…Невдовзі відвідувачів на дільниці побільшало. Громадяни отримували по два бюлетені: жовтого кольору – зі списком партій, зеленого – з переліком кандидатів-ма- жоритарників. Хто не визначився вдома, за кого буде голосувати, уважно вивчав списки кандидатів у депутати та партій, чекаючи коли звільниться кабінка. На відміну від минулих парламентських виборів, нинішні відбувалися за змішаною, пропорційно-мажоритарною системою.
 
Член виборчої комісії Ігор Кучер пильно стежив за тим, щоб не було якихось порушень. Чоловік уже вчетверте працює на виборах, тож добре знає обов’язки. Він відзначає, що з кожними виборами об’єктивно покращується якість виборчих списків.
 
Уперше взяли участь у виборах як члени виборчої комісії Ірина Бойко та Лариса Черній. Вони кажуть, що їхні колеги працюють злагоджено, є дисципліна, кожен чітко виконує свої обов’язки. Великого напливу людей нема, тільки з самого ранку, коли відкрилася дільниця, зібралося багато громадян, які вирішили спершу проголосувати, а потім йти на роботу чи до церкви.
 
Після Служби Божої проголосувала Ганна Парацій – пенсіонерка, колишня вчителька. Жінка сказала, що голосувала за Степана Курпіля та Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина". Її сусідка Ольга Кокотень віддала свій голос ВО "Свобода". "Я довіряю їм, вважаю, що вони покликані для народу, тож маю надію, що ввійдуть до парламенту". І додала, що на цій дільниці голосує багато років. Тут завжди є порядок, все добре організовано, люди привітні та уважні до старших, їй навіть допомогли зійти зі сходів…
 
Прийшов виконати свій конститу ційний обов’язок Володимир Татарко. На його думку, нині у парламенті бракує господарників та людей діла, тому й проголосував за Миколу Криштопу та ВО "Свобода". Нехай у Верховну Раду йдуть нові люди, з’являються нові обличчя, бо ж від виборів до виборів вибираємо тих самих, а толку нема ніякого. Ось уже живемо в незалежній Україні 21 рік, а нічого не змінюється на краще. Попередні горе- депутати прийняли багато антиукраїнських законів. Тож чого від них чекати ще? Треба щось міняти. Тому і прийшов на вибори.
 
… Голову виборчої дільниці Олену Назарову можна було побачити скрізь. Вона встигала відповідати на дзвінки з окружної виборчої комісії та запитання громадян, спілкуватися з журналістами та спостерігачами. Я запитала, як це їй вдається? Пані Олена скромно відповіла, що просто у неї вже є досвід, бо бере участь у сьомих виборах, з них – на чотирьох очолшювала виборчу комісію. Вона відзначила, що адміністрація ліцею створила належні умови для їхньої роботи, тут тепло: ні виборці, ні члени комісії не мерзнуть. Усім зручно та комфортно. Директор професійного ліцею Ольга Красільчук виділила комп’ютер, ксерокс, все, що було потрібно для роботи членам виборчої комісії. І члени виборчої дільниці вдячні їй за це.
 
Порівнюючи минулі вибори з нинішніми, голова комісії відзначила, що краще спрацював Державний реєстр виборців. Списки добре складені, що дозволило швидко реагувати на будь-які зауваження. Члени комісії не писали запрошення вручну. Виборці отримали іменні запрошення, що зекономило час і дозволило їм прийти і перевірити себе у списках. Вона також відзначила активність виборців, які завчасу приходили і цікавилися, чи є вони у списку.
 
Цьогорічна виборча кампанія відбувалася в умовах відкритої конкуренції. За голоси виборців активно змагалися десятки кандидатів, які сповідують різні ідеології та підходи до розвитку країни. Тож як серед них зробити вибір? Один з виборців – пан Віктор, на жаль, прізвища назвати не захотів, слушно зауважив, що нині люди розчаровані, бо час минає, а нічого не змінюється. Ніхто про простих людей не дбає. Тож потрібно, щоб нові молоді люди приходили до парламенту, а старше покоління політиків відійшло від влади. Думаю, тільки тоді будуть зміни.
Що ж чекають сокальці від чергових виборів до парламенту? – спитала у виборців, які вже проголосували.
 
– Думаю, що у нашому регіоні переможе демократія, тому й проголосувала за ВО "Свобода", – каже Ірина Тимошик. – Знаєте, мені не 10 і не 15 років. Я вже прожила багато літ. З розповідів дідів та батьків знаю, що були для українців нелегкі часи, але якщо українець не буде мати сво-єї держави, значить, він не потрібний нікому. Наш народ працьовитий, але, на жаль, не вміє за себе постояти. Чекаю від виборів справедливості, але для цього вони мають пройти чесно і прозоро, у відповідності до чинного законодавства.
 
Сокальчанка Іванна Сікорська, зауважила, що кожен з нас йшов на вибори з надією, що от цього разу прибуть розумні та фахові люди, які зроблять щось добре для держави. Сьогодні жінка віддала свій голос за ВО "Свобода", бо переживає за майбутнє дітей та онуків, бо хоче щоб вони росли в українській державі, а вибори – це шанс щось змінити на краще. Адже у цей день визначається майбутнє України на наступні п’ять років.
 
Нажаль, не всі виборці проявили активну громадянську позицію і прийшли на виборчу дільницю. 32245 осіб, які були внесені до списку виборців, проголосувало лише 1375 громадян. Просто люди вже не вірять, що їхній голос може вплинути на майбутнє. Одна з пенсіонерок розчаровано мені сказала: бачите, люди не хочуть голосувати, бо вже розчарувалися в політиках, які лише перед виборами вміють гарно обіцяти, а коли потраплять у парламент, нічого не роблять для простих громадян. Тож, як Бог благословить нас, так і буде, матимемо тих керманичів, яких варті…
 
Любов ПУЗИЧ.

Голос Сокальщини на GoogleNews