Цікаво знати

Вже 24-й навчально-виховний комплекс відкритий останнім часом у селах Сокальщини

Дитячі садки у сільській місцевості з`являються як гриби після дощу. Але з`являються вони не просто так. Перед тим начальник відділу освіти Сокальської РДА Роман Монастирський добре вивчає це питання, моніторить, як нині модно казати. І думає аж ніяк не про день сьогоднішній, а про майбутнє. Бо ж ми на порозі реформування місцевого самоврядування і навчально-виховні комплекси чи то першого, чи першого і другого ступенів, дитсадки будуть тими острівцями освіченості, культури, де виховуватимуть направду український генофонд. Бо без просвіти, без освіти, без культури село пропаде. І саме тому начальник відділу освіти і його команда робить все для того, щоб освіта у селі залишилася. Залучає керівників шкіл до написання програм, до участі у різних конкурсах, чи то українських, чи польсько-українсько-білоруських, щоб виграти гранд, який можна використати на благо школи. Скільки було вже тих програм: енергозбереження, комп’ютеризація шкіл, "шкільні туалети". І завдяки цьому навчально-виховний процес у сільських школах мало чим відрізняється від міських. Навчальні заклади комп`ютеризовані, щороку у школах замінюють вікна, двері, дахи, облаштовують туалети і створюють дитячі садки.

Далеко від райцентру село Діброва, але ж гарне, мальовниче, наче загубилося в гущавині прадавнього лісу. І тут нещодавно у Дібровській школі відкрили НВК. Ініціатором його відкриття стала директор школи Ганна Сікорська, яка написала програму, а також школа взяла участь у проекті "Польща Білорусь-Україна". Стала призером, виграла гранд. І спільно: педагоги, громада, Домашівська сільська рада взялися за добру справу. Кажуть, що тут під час облаштування дитсадка мало не днювала і ночувала директор школи Ганна Сікорська, батьки власними силами робили ремонт, а начальник відділу освіти РДА Роман Монастирський, головний спеціаліст Леся Ковалишин були частими гостями у Діброві, як і в тих селах, де відкривали НВК.

І ось свято. Дібровський НВК III ст.дитячий садок очікує гостей. Маленькі хлопчики та дівчатка, такі милі у своїх українських строях, а біля них батьки, теж у вишиванках, під оплески учнів школи, педагогів, громади заходять у зал: хтось з них ще тулиться до мами, хтось втирає сльозу, а хтось гордо стоїть на сцені, очікуючи, коли ж і мені дадуть той мікрофон, щоб продекламувати віршик. Учні школи підготували для них гарний концерт.

За українським звичаєм благословляє діточок, мовить своє напутнє слово священик о. Степан: "Прошу Бога, щоб держава повернулася до села, і молодь залишалася тут, створювала сім`ї, народжувала діточок, щоб у Діброві не пустували хати. У кожній громаді є три інституції, три вогнища, біля яких формується все громадське життя: родинна оселя, церква, школа. Саме тут виховують порядних людей, добрих християн, справжніх українців. І сподіваюся, що у дитсадку працюватимуть фахівці, які з цих маленьких діточок виховуватимуть справжніх патріотів України. Хочу, щоб була тісна і плідна співпраця між школою, батьками і церквою. Отоді матимемо добрий фундамент української нації".
Далі були найщиріші привітання від гостей, представників влади, керівництва школи, батьків.

Ігор ДАЦЮК, голова Сокальської районної ради:

Мені надзвичайно приємно, коли в черговий раз приїжджаю до села на відкриття навчально-виховного комплексу. Спочатку є сумніви, чи потрібний у цьому селі дитсадок чи ні. А з часом життя показує наскільки це важлива і корисна річ. Ці двадцять маленьких діток, які переступили поріг дитсадка, саме у цих стінах навчаться дружити, спілкуватися з однолітками, тут вони здобуватимуть перші ази знань. Спочатку вивчатимуть віршики, розповідатимуть казочки, малюватимуть, ліпитимуть аплікації, рахуватимуть, читатимуть… Це для дитини у ранньому віці дуже важливо, буде безболісним перехід з дитячого садка до школи. Тут у їхні душі закладуть зерна любові до України, поваги до старших, бажання вчитися. Це дуже добре, що відділ освіти в черговий раз виграв проекти, і тепер є можливість закупити обладнання, меблі. Сподіваюся, що з часом зможемо відкрити повноцінну дошкільну групу, щоб діти у садку були цілий день, тут бавилися, навчалися, харчувалися і відпочивали. Бо лише за умови, що в селі є церква, школа, а тепер ще й дитсадок, воно буде жити.

Роман МОНАСТИРСЬКИЙ, начальник відділу освіти Сокальської РДА:

Сьогодні це свято, якого ми очікували ще з минулого року. Хоча ремонт був зроблений ще торік, але затримались кошти, які ми мали використати для закупівлі обладнання та інвентаря. Ми сьогодні живемо у непростий час, час, коли всі говорять про реформи і розуміємо, що вона не омине і вашу громаду. Але я переконаний в одному, що принаймні садочок і початкова школа в селі будуть. Ми сьогодні вже заклали той фундамент. Приємно, що маємо можливість наповнити ті приміщення дошкільною групою і виховувати тут наших дітей. Хочу подякувати, перш за все, громаді, бо результат цієї всієї роботи, це наші з вами спільні зусилля. Ми відкрили НВК, а тепер плануємо у Дібровському НВК практично повністю поміняти вікна. І це завдяки директору школи Ганні Сікорській та депутату районної ради Богдану Петрашкевичу. Ще раз вітаю вас з цим великим святом в історії вашого навчального закладу, і вашого села. І нехай ці дітки будуть гідними продовжувачами української нації.

Ольга ВАЩИШИН, Домашівський сільський голова:

Яка то радість, коли в селі народжується дитинка. Ми тішимось, село має майбутнє. А ще більша радість від того, що нині ці маленькі діточки мають можливість відвідувати дитсадок, де ними піклуватимуться, де їх навчатимуть. Горда з того, що у Діброві громада підтримала ідею відділу освіти, педагогів школи відкрити дитсадок. Допомагали батьки як могли. Радію за своїх земляків і обіцяю підтримувати і допомагати їм чим можу. Бо такий острівок освіти потрібний у кожному селі. Дасть Бог і тут завирує життя. Не втрачаймо нашого отчого дому і краю. Лише спільно можемо навести лад у нашій українській хаті.

Оксана ОСТАПИК, мама дошкільняти:

Ми дочекалися відкриття дитячого садка. Дорогі діти, бажаю вам усім радості, веселості, будьте слухняними, добре вчіться і поводьтеся гарно. Щоб у цих стінах лунав сміх, спів. Нехай Ісус Христос вас береже, Матінка Божа вам ласку зсилає.

Ганна СІКОРСЬКА, директор Дібровського НВК III ст.дитсадок:

Я вірю в те, що відкриття дитсадка  це продовження життя нашої школи. Не одне покоління дітей чекали сьогоднішньої події. І ось вона настала. Сьогодні малята потраплять у чудову країну знань, добра, нових вражень, знайомств, чудових мрій. Нині вони щасливі, як і щасливі їх батьки. Щиро дякую усім, хто був причетний до відкриття дитячого садочка. Щиро вдячна начальнику відділу освіти Роману  Монастирському, головному спеціалісту Лесі Ковалишин і всім батькам за розуміння, допомогу, а також педагогічному колективу. Бо спільними зусиллями можемо зробити дуже багато.

…Настала та довгоочікувана мить. Символічна стрічка перерізана, і дітки з вихователями Марією Заремською та Оксаною Демчук, їх батьки, гості, громада заходять у казкове приміщення дошкільнят. Їм подобається сидіти за зручними столиками, дуже кортить погратися новими іграшками. Священик о. Степан окропив приміщення, щоб діти мали Божу опіку.

Біля входу у приміщення стояли дві старші жінки, підійшла до них, розговорилася, поцікавилася, чи часом не правнуків привели у дитсадок? А одна з них і каже: "Ото, дитино, москаля розіб`єм, як колись у сорокових роках виганяли його з нашої української землі, і нині не дамо її сплюндрувати, отоді я обов`язково своїх правнуків приведу у дитсадок, щоб росли розумними, чемними, і головне  патріотами нашої неньки-України. Щоб жили на ній, а не вмирали за неї у такому молодому віці, як нині гинуть наші сини і внуки". І стерла з лиця гірку непрохану сльозу. А друга додала: "Та коли відкриваємо дитсадки, то Україна житиме, Україна буде". Такі прості жінки, такі прості слова. Відкриваємо дитсадок – Україна буде.

Оксана ПРОЦЬ.

Фото автора.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

9 + 12 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.