Цікаво знати

У лютому 2015-ого виповнюється рік від кривавих подій на Майдані в Києві

У лютому 2015-ого виповнюється рік від кривавих подій на Майдані в Києві, а якісних змін, яких вимагало і чекає громадянське суспільство, у країні не відбулось.

Зміни в країні – це зміна існуючої системи в цілому. А система – це комплекс суспільно-політичних, економічних та фінансових взаємовідносин у суспільстві, які базуються на певному світобаченні громадян. В останні роки народу України нав'язано хибне світобачення, і вся бюрократична і заскорубла, корумпована і безвідповідальна машина працює на те, щоби ми нічого не змінили навіть після річниці Революції гідності та смертей героїв на сході України в наші дні!..

В діючій системі шляхи для самореалізації здорових природніх (розумових та моральних) здібностей людини практично відсутні. Бути собою, бути вільним, бути незалежним у суcпільстві зі збоченими цінностями – шансів у простої людини досить мало, або майже немає. 

Як бути, якщо у цьому кривавому спектаклі корупційності і хабарництва, «кумівства» і «рішаловщини», зловживань і безвідповідальності брати участь честь і совість не дозволяють? Таким громадянам необхідно об’єднуватись, сміливо ставати в ряди тих, хто впевнено хоче зламати ганебну систему, хто прагне втілювати нові підходи, європейські цінності. Дуже багато людей після річниці Майдану, подій на сході подають себе урапатріотами, героями, люстраторами. А жити продовжують постарому, хоча починати треба з себе. Спробуйте жити чесно, справедливо, по закону, бути правдивими, жити на зароблене працею, прозоро сплачувати податки і спонукати до цього інших. Це в існуючій системі нелегко.

Лі Куан Ю, автор «сінгапурського економічного дива» говорив, що розпочати із проповідування високих моральних принципів, твердих переконань і найкращих намірів викоренити корупцію – легко. А от жити згідно із цими добрими намірами – важко. Для цього потрібні сильні лідери й рішучість боротися з усіма порушниками, без усяких виключень. 

Не достатньо сьогодні в Україні говорити і писати про корупцію – потрібна сміливість і воля на її знищення. Чесність і порядність, законослухняність і справедливість, відповідальність і високі моральні устої повинні стати невід'ємними рисами громадян і кожного з нас зокрема. Влада може стати чесною і справедливою тільки в тому випадку, якщо чесні й здібні люди будуть проявляти бажання боротися на виборах, брати участь в конкурсах і йти на керівні посади за сприяння та підтримки громадянського суспільства. Якщо такого розуміння у громадян немає, систему зламати буде важко. Бо змінам, реформуванню надзвичайно великий спротив бюрократичного апарату на грані бездіяльності і саботажу, інколи брехливого заперечення. І, на жаль, відсутнє розуміння необхідності змін громадянським суспільством – яке, не утвердившись, можливо, на межі прірви…

«Яким є наше завдання? Ті ідеали, які прозвучали на Майдані, треба здійснювати в усіх видах нашого життя: чи то буде Верховна Рада, уряд, міністерства, суди, господарства, підприємства. Усюди маємо духовні цінності Майдану реалізувати…

Нам не треба, щоби замінити одних на других. Нам треба замінити людей, які не були чесні – на людей, які є чесні, які є справжніми патріотами, які мають серце на властивому місці. Того нам потрібно, але над цим треба працювати».

(«Майдан: усна історія». Розмова з Любомиром Гузаром. «Українська правда», 12 грудня 2014 року).

«Треба переосмислити не тільки свій особистий життєвий досвід, і не лише уточнити свої позиції, але й переглянути загальне розуміння ходу історії, цінностей, які є, і які бажані. Це ще все попереду».

(«Майдан: усна історія». Розмова з Мирославом Поповичем. «Українська правда», 11 лютого 2015 року).

Постійна боротьба з безвідповідальністю, корупцією, а часто і саботажем виконання законів держави і рішень вищестоящих органів, заслужених вимог громадянського суспільства мають стати основою діяльності органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, керівників усіх рівнів. І в цьому є надія лише на особистостей, громадянське суспільство, які готові на самопожертву. Події Майдану і на сході України підтверджують, що такі громадяни у нас є, і свідома самопожертва не втрачає цінності ніколи. Адекватні, чесні, сміливі люди сьогодні затребувані. 

Прийшов час, коли дуже важливо і необхідно говорити правду, якою б вона не була. Бо існує потреба розібратися, що відбувається навколо нас, розставити все по місцях, зрозуміти причини стану, визначити завдання і досягти результативності в боротьбі за справедливость. Прозорі та зрозумілі цілі і рішення, їх реалізація і дія завжди сприймаються громадською більшістю. Нові цінності – вимога Майдану!

А що ж відбувається в повсякденному житті у нас, на Сокальщині?

Ні прозорості, ні публічності, ні справедливості чи законності, ні усталених моральних чеснот в діях місцевих владоможців не спостерігається. Місцева влада у нас реально не відповідає політичним запитам громадян району. Післяреволюційний період, а вже минув рік після кривавих подій на Майдані, ще сумніший, – при посадах залишились майже всі, хто працював в часи Януковича і до цього. І навіть вибори до Верховної ради 26 жовтня 2014 року, які зробили яскравий зріз політичних уподобань жителів Сокальського району, нічого не змінили. Надія людей на закон «Про очищення влади» також пропадає. Сильних, адекватних, поновому мислячих лідерів не виведено на «передову», де вони повинні б сьогодні бути, в цей тяжкий час, і підставляти плече Президенту та уряду України, проводити радикальні зміни на місцевому рівні. Громадянське суспільство часу на довгі роздуми не залишає, сприймаються активні, прозорі і зрозумілі дії. 

Що показали вибори? 

Вони показали, що громадяни в нашому районі довірили і покладають надію в основному на представників «Народного фронту», Блоку Петра Порошенка та «Самопомочі». В результаті – це вагома підтримка виборців.  Довіра мала б бути репрезентована у відповідальність, оскільки інші сили мають незначну підтримку. 

Однак при владі в районі продовжують залишатися ті ж самі, які беззмінно десятиліттями керували, розставляли своїх людей, розподіляли мільйонні кошти і сьогодні продовжують це робити. Свої кадри, кругова порука, «кумівство», кошти і підряди для своїх, корупція і хабарництво – це їхніх рук справа. І цю систему в районі не подолати без зміни основних виконавців – головних осіб цієї системи. Частина підприємців і бізнесу також орієнтовані на них і активно допомагають «освоювати» бюджетні кошти. В органах влади їхній вплив, на жаль, поки що також значний. І це є система районного масштабу, не зламавши якої в нас нічого змінюватися не буде. Скоріше навпаки. Тому й зараз продовжується підкилимне призначення «своїх людей» на керівні посади, скрите зловживання бюджетними коштами, незаконне використання земельних та місцевих природних ресурсів, безвідповідальність за мовчазної згоди керівництва державної адміністрації та бездіяльності правоохоронних органів. Бо в нашому районі, як ніде, жодних дій для наведення порядку, встановлення справедливості, поки що, не здійснюється. З представниками активної громадськості ніхто не рахується. А волі та сміливості у теперішнього керівництва району здійснювати системні зміни, поки що, немає. 

Що необхідно робити? 

В першу чергу. Необхідно відійти від кулуарності в роботі та непрозорості прийняття важливих рішень органами влади району. Напередодні ухвалення відповідальних рішень необхідно забезпечити громадські слухання, консультaції з метою врахування зауважень і пропозицій ширшого кола громадянського суспільства та депутатів усіх рівнів. Всі керівники підрозділів і структур, що розпоряджаються бюджетними коштами, повинні створити при своїх керівних органах громадські ради із залученням фахівців та представників громадських організацій. Адже що менший відрив влади від громадськості, людей, то краще і ефективніше працює структура. Нині у нас дуже значний розрив. Все вирішують без нас за наші гроші – податки.

Подруге. Прийняття та призначення на посади керівників усіх органів виконавчої влади та керівників закладів та установ має відбуватись на конкурсній основі. І це варто робити невідкладно, провівши загальне очищення влади на місцевому рівні через процедуру прозорого публічного конкурсного, можливо, повторного призначення. Це чесно, справедливо і на порядку денному. Порядність і результативність роботи будуть оцінені, легітимність перед громадою підтверджена, зауваження в роботі враховані. Органи місцевого самоврядування процедуру очищення мають пройти через вибори, але на новій правовій основі.

Третє. Прозорість в роботі. Виконання робіт, придбання товарів і послуг має відбуватися прозоро, на конкурсній основі всіма, хто розпоряджається бюджетними коштами, незалежно від вимог законодавства. Досвід територіальних громад, учасників європейського проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» в районі, а саме Ванівської, Варязької, Волсвинської і Тартаківської сільських рад підтверджує правильність такого підходу. Забезпечується прозорість, економія і ефективність використання коштів, унеможливлюються зловживання. Зростає активність громад і довіра до влади. 

Четверте. Посилення боротьби з корупцією. Відновлення та посилення відповідальності за будьякі порушення чинного законодавства України. Якщо це порушення керівних осіб з нанесенням матеріальних збитків – відповідальність також і матеріальна за їхній кошт. Відповідальність, справедливість і закон для всіх. Перед законом усі рівні. Це питання і пропозиція до прокуратури, правоохоронних органів і суддів, що працюють на території району і мають забезпечити законність. Служити закону і громадянам, а не прислужувати посадовцям і за гроші. Судити по закону і справедливості, – лише тоді буде повернута довіра людей до правоохоронних структур.

П'яте і основне. Маємо зрозуміти відповідальність і обов’язок перед майбутнім кожного з нас, хто б де і ким не працював і чим би не займався, перебував на заслуженому відпочинку чи навіть тимчасово безробітний, – змінюватись і змінювати систему маємо починати з себе і змушувати це робити тих, хто нас оточує. Свідомо, жертовно, активно. Не брати і не давати хабарів, не красти, не бути байдужим, не боятись, бути самоорганізованим і допомагати іншим. Мати особисту гідність і поважати інших. Сьогодні суспільству необхідні державники, які залишились і проявились в нових умовах, змужніли молоді і прогресивні. 

Бо виконати вимогу Майдану – можливо за участю свідомо налаштованих жертовних патріотів, громадських організацій, територіальних громад, які, долучившись до впровадження європейських цінностей, боротьби за справедливість, зобов'язані забезпечити втілення ідеалів і продовження Революції гідності на місцевому рівні. Об'єднуймося для забезпечення реалізації змін на краще. Україна починається з нас iз вами. Втілювати європейські цінності маємо починати з себе. Тоді станемо європейцями і європейською державою. Самопожертва наших Героїв гідна наслідування. 

Слава Україні! Героям Слава!

Володимир ЧУБ, заступник голови Сокальської районної ради.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews