Середа, 28 березня для голів та секретарів місцевого самоврядування Сокальщини була насиченою на події. Спершу вони стали учасниками традиційної наради-семінару, яка проводиться щомісяця, де обговорюють актуальні та наболілі проблеми. Вів нараду заступник голови районної ради Володимир Чуб. Цього разу представники органів місцевого самоврядування району почули про соціальні ініціативи Президента України; про проведення місячника озеленення, прибирання і благоустрою та Дня довкілля; про посилення протипожежної безпеки у веснянолітній період 2012 року; про порядок заповнення та подання декларації про майно, доходи і витрати і зобов”язання фінансового характеру посадовими особами органів місцевого самоврядування та депутатами місцевих рад. Про це відповідно доповідали начальник управління праці та соціального захисту населення Сокальської РДА Володимир Огінський, перший заступник голови РДА Володимир Катерина, інспектор Сокальського РВ ГУ Держтехногенбезпеки у Львівській області, старший лейтенант служби цивільного захисту Олег Борис, радник голови районної ради з юридичних питань Людмила Пилип’юк.
У Сокальському районі стартував Проект Європейського Союзу та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» за напрямком «Відтворення методології МРГ», спрямований на підтримання сільських громад у вирішенні найважливіших потреб її розвитку та поліпшення умов життя. Саме про це і йшла мова на районному семінарі, який відбувся одразу після цієї наради. У ньому взяли участь голова райдержадміністрації Микола Мисак, його заступники, заступник голови районної ради Володимир Чуб, керівник апарату, начальники ряду управлінь, відділів і служб РДА та районної ради, голови та секретарі місцевих рад району, представники місцевих ЗМІ та громадських організацій.
Упродовж багатьох років Європейський Союз та Програма розвитку ООН в Україні сприяють місцевому розвитку, орієнтованому на громади в Україні. Важливим компонентом підходу, що базується на місцевому розвитку за активної участі громадян, є те, що вони навчають місцеві громади колективно вирішувати наболілі проблеми. У своїй діяльності експерти Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» намагаються змінити світогляд людей, залучити їх до роботи щодо покращення соціальної та комунальної інфраструктур територій. Особливістю Проекту є те, що місцеві органи самоврядування виступають партнерами громад і надають суттєву підтримку реалізації цих ініціатив. На цьому акцентував увагу на семінарі координатор проекту у Львівській області Ігор Назар. Згодом присутні побачили коротку презентацію цього Проекту та ознайомилися із планом дій щодо його впровадження на Сокальщині.
Ігор Назар відзначив, що підхід, який покладений в основу проекту, а саме «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», передбачає те, що місцеві громади, органи місцевої виконавчої влади та самоврядування спільно визначатимуть пріоритети розвитку, плануватимуть та реалізовуватимуть заходи для сталого розвитку свого села, селища чи міста. Громада отримає нагоду визначити пріоритетні напрямки розвитку населеного пункту, які покращать умови життя усіх мешканців. Пріоритетними сферами для підтримки громадських ініціатив є охорона здоров’я (підтримка мережі фельдшерськоакушерських пунктів); енергетика (енергозберігаючі заходи, збільшення використання відновних джерел енергії тощо); навколишнє середовище (утилізація відходів, знешкодження запасів пестицидів тощо); комунальне водопостачання. Проект матиме бюджет 17,1 млн. євро і триватиме чотири роки.
Для участі у Проекті за напрямом «Відтворення методології МРГ» відібрано з резерву чотири райони Львівської області: Дрогобицький, Золочівський, Сокальський та Радехівський. Проект за основною квотою працює у Самбірському, Старосамбірському, Жовківському, Бродівському, Перемишлянському, Буському, Турківському та Сколівському районах. Під час семінару оголосили про початок конкурсного відбору чотирьох населених пунктів на участь у ньому за напрямом «Відтворення методології МРГ». Учасниками проекту можуть стати села, селища та малі міста з населенням до 10 тисяч осіб. Місцеві територіальні громади мають подати заявки на участь у Проекті у районну раду до 10 квітня. Бланк заявки можна отримати у районному ресурсному центрі громад (або на сайті у розділі «Партнерство на сільському/міському рівні»), який створено у районі для сприяння підтримки громад у процесі впровадження мікропроектів у своїх населених пунктах.
Після аналізу заявок відбудеться рейтингування згідно з визначеними критеріями. Комітет з відбору відбере чотири місцевих ради в основний список та стільки ж в резервний. Мікропроекти громад фінансуватимуться Проектом (20%, до 2,6 тис. доларів США), місцевим бюджетом (від 75%) та громадою (5%).
Під час семінару представники районної влади підписали Угоду про партнерство між Сокальськими райдержадміністрацією, районною радою і представниками Проекту.
До речі, він зацікавив учасників семінару, які задавали запитання, розпитували, яку з наболілих проблем можна виокремити, і яка з них може стати пріоритетним напрямком розвитку, вносили пропозиції та активно обговорювали почуте.
На завершення присутні переглянули фільм, який розповідав про досвід роботи сільських громад у Старосамбірському районі, де уже успішно реалізується цей проект. Фільм наглядно переконував, що кожній територіальній громаді варто спробувати свої сили та в такий спосіб вирішити одну з наболілих проблем. Організатори сподіваються, що проект у партнерстві з місцевою владою допоможе сільським громадам покращити умови проживання та активізує громадян до участі у громадському житті.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.