Цікаво знати

У Варязькій школі відбулося засідання вчителів історії Забузького округу, тема якого – «Історичні постаті»

18 листопада у Варязькій школі відбулося засідання вчителів історії Забузького округу, тема якого – «Історичні постаті». Вчитель історії Світлана Закревська підготувала конференцію «Митрополит Андрей Шептицький». У конференції брали участь учні 810 класів, вчитель християнської етики Варязької школи – Валентина Слижук. Гості та учні школи мали змогу дізнатися багато не тільки цікавого, а й унікального з життя і діяльності не просто Митрополита, а й великого українського патріота, жертовної, мужньої і безстрашної людини. Андрей Шептицький мав величезний вплив на духовність свого народу. 1906 року він організував першу в Україні прощу до Святої Землі – Єрусалимa, в якій брало участь понад 500 чоловік. 1903 року заснував Народну лічницю, в якій могли безкоштовно лікуватися бідні люди, а сестрамижалібницями працювали монахині. Розвиває народну та середню освіту, фінансуючи різні освітні заклади: купує будинки для народних шкіл, за власний кошт вивчає науковців, купує землю навколо площі св. Юра для Українського університету, віддав в оренду на 99 років за один золотий землі на г. Сокіл для організації «Пласт», будує Велику Бурсу Рідної школи на 120 учнів у Львові, опікується Українською Дівочою гімназією і дарує їм землю під будинок, щедро обдаровує школи, гімназії, бурси, читальні «Просвіта». А також висловлює протест проти винищення євреїв, переховує їх. 

Ця конференція стала початком роботи над проектом «Слідами Митрополита Андрея Шептицького», який складається з таких напрямків роботи:

1. Андрей Шептицький – глава Української Церкви, Митрополит Галицький, Архиєпископ Львівський.

2. Роль Митрополита Андрея Шептицького у суспільнополітичному житті України та українського народу.

3. Митрополит Андрей Шептицький – меценат, культурний діяч та сподвижник.

У працях Митрополита знаходимо актуальні пророчі слова:

«Не у зовнішніх обставинах, і не в політичній констеляції лежить розв'язка великих завдань народу, а тільки у внутрішній силі його культури… занепад культури якогось народу та її творчої сили – це більша трагедія, як упадок держави, яка є тільки найважливішим засобом для розвитку культури. Державу інколи легше відзискати, як відродити силу своєї культури». «Якщо Україна хоче жити вільним життям, то мусить відокремитися від Москви. Вона мусить стати незалежною державою, шукати собі союзників між іншими вільними народами і державами, які б піддержали її слушні вимоги та допомогли б в боротьбі проти московської агресії…» 

Завершилася конференція спільною молитвою А. Шептицького «За Україну і український народ»:

«Всемогучий Боже і Царю всесвіту, спасителю наш, Ісусе Христе, що всім серцем любиш увесь людський рід і своїм безмежним промислом опікуєшся кожним народом зосібна! Споглянь милосердно і на наш український нарід… Дай йому волю, щоб міг свобідно розвивати свої природні, Тобою дані, сили… Провідникам нашого народу дай світло Твоєї премудрости з неба… Заопікуйся молоддю… Благослови всі наші родини… Просвіти всіх нас…

А Ти, Пресвята Богородице, Мати і Царице України, святий Архангеле Михаїле і ви всі, покровителі українського народу, опікуйтеся завжди цим народом, щоб він став народом святим, щоб сповнив своє Боже післанництво, щоб навернув увесь Схід до світла віри, щоб причинився до світлого добра людського роду…» 

Ярослав ГАВРИЛІВ,директор Варязької ЗШ  І-IІІ ст.

 

 

Голос Сокальщини на GoogleNews