Цікаво знати

Ваші ноги: 10 проблем, про які потрібно знати

1. Плоскостопість

За даними ВООЗ, 80% людей на планеті мають патології стоп. І, мабуть, найчастіше лікарі стикаються з плоскостопістю. Чи помічали, що підошва у взуття сильніше зношується з внутрішньої сторони? Найімовірніше, проблема плоскостопості вам знайома. Однак точний діагноз зможе поставити тільки лікар-Подіатрія. Він візуально оцінить стан опорно-рухового апарату, а також досліджує стопи на спеціальному пристосуванні – подоскопе. Комплексне обстеження дозволить поставити точний діагноз.

Основні фактори ризику:

  • модельне взуття (причому Подіатрія звинувачують в проблемах як занадто високий каблук, так і його повна відсутність);
  • гіподинамія;
  • робота, пов’язана з довгим стоянням на ногах;
  • деякі види спорту з підвищеним навантаженням на ОДА (фігурне катання, стрибки у висоту і т. д.);
    нерідко плоскостопість маніфестує в період вагітності, приблизно з другого триместру, коли вага
  • починає рости, а зв’язки всього тіла під впливом гормонів схильні гіперрастяженію.

Як це лікується?

В арсеналі лікувальна гімнастика і ортопедичні пристрої (ортези), які підбираються індивідуально. У комплексі це працює як постійне тренування м’язів стопи і профілактика її распластиванія.

2. «Кісточка»

Мовою лікарів ця деформація називається hallux valgus. По суті, це викривлення першого пальця стопи назовні. У міру прогресування захворювання будь-яке пересування заподіює біль через хронічне запалення в суглобової сумці плюснефалангового суглоба. Головні причини появи «кісточки» – поперечна плоскостопість, а також тривале носіння шпильок. Коли передній відділ стопи і, зокрема, плюснефаланговий суглоб великого пальця відчувають неприродну навантаження, сухожилля великого пальця змушені розтягуватися, буквально примушуючи його вигинатися назовні.

Як це лікується?

Перш за все важливі профілактичні дії, спрямовані на усунення причин hallux valgus. Тобто лікувальна гімнастика і ортезотерапія, а також перегляд взуттєвого гардероба. Якщо є надлишкова маса тіла, то зниження ваги також сприяє профілактиці «кісточки». У ряді випадків без хірургічної реконструкції стопи вже не обійтися. Але ось що важливо розуміти: навіть після операції можна зіткнутися з рецидивом патології, якщо ігнорувати профілактичні заходи, призначені лікарем.

3. Молоткообразний палець

Ще одна деформація, пов’язана з перевантаженням переднього відділу стопи. Поширена проблема у балерин і … любительок шпильок. Одні й другі при ходьбі на пуантах і в туфлях на підборах (особливо вузьконосих) перевантажують згиначі і розгиначі пальців. Сукупність цих м’язів контролює рухи пальця. Якщо неправильно функціонує хоча б один м’яз, порушується біомеханіка всієї стопи. І, як наслідок, ми отримуємо помітне викривлення пальця. Він буквально вигинається вгору в першому суглобі.

Як це лікується?

І знову лікувальна гімнастика, ортезотерапія і відмова від незручного взуття грають провідну роль.

4. Погрубіння шкіри, мозолі

Для початку важливо зрозуміти, що наявність омозолелості на шкірі стоп – спроба організму захистити м’які тканини від надмірного впливу. У місцях сильного тиску шкіра грубіє – утворюється органічне потовщення її рогового шару. Як правило, формування мозолів відбувається, коли ми носимо невідповідну (нефізіологічна) взуття. Неоптимальний руховий стереотип ходьби також може викликати звичне освіту натоптишів.

Як це лікується?

Мокрі мозолі, що з’явилися після носіння невдалої пари взуття, як правило, загоюються самі. Великі тверді мозолі зі «стрижнем» повинен прибирати подолог. Самостійне використання аптечних засобів з кислотою або кератолітіков небезпечно опіками, а так звана мікрохірургія в ванній чревата інфікуванням і довгим подальшим лікуванням.

Згадки про видалення мозолів на стопах можна зустріти ще в працях Гіппократа. Він винайшов для цієї мети скребки для шкіри. Історики присвоїли їм звання перших в історії скальпелів!

Але, мабуть, найголовніше все ж – встановити причину рецидивуючих мозолів, і в цьому допоможе саме лікар. У випадках проблем з біомеханіки полегшення приносять правильно підібрані ортопедичні устілки, рівномірно перерозподіляють вага тіла по всій площі стопи.

5. Вросший ніготь

Так званий оніхокріптоз знайомий теж багатьом. Нігтьова пластина вростає в навколишні тканини, заподіює біль і провокує запалення. Всупереч усталеній думці, патологія виникає не тільки внаслідок некоректної обрізання нігтя. Оніхокріптоз можуть провокувати носіння тісного взуття, травми. І також він часто розвивається при особливому природженому будові пальців, коли надмірно опуклий ніготь поєднується з виступаючим нігтьового валика.

Як це лікується?

Якщо має місце генетична особливість, може бути рекомендована корекція форми нігтьової пластини за допомогою брекет-системи (ортоніксія). Але в більшості випадків досить переглянути модні пристрасті (не носити туфлі з дуже вузькими носами) і перестати глибоко зрізати кути нігтьової пластини.

Getty Images

6. Неврома Мортона

Ще одна неприємність, знайома любителькам екстремально високих каблуків. Йдеться про доброякісне новоутворення, викликане розростанням фіброзної тканини в області подошвеного нерва. Як правило, розвивається між середнім і безіменним пальцями стопи. Стан часто описують як «відчуття камінчика в черевику». Тільки розлучитися з ним немає ніякої можливості. Симптоми також включають біль, печіння і навіть оніміння в ураженій області.

Як це лікується?

В першу чергу, носінням вільної і зручного взуття. Відмовою від високих каблуків. У деяких випадках може знадобитися хірургічне видалення пухлини.

7. Подагра

Якщо «кісточка» та інші деформації, пов’язані з носінням модельного взуття, переважно вражають жінок, то на подагру частіше страждають чоловіки. Це хвороба обміну речовин. Надлишок солей сечової кислоти випадає в навколосуглобових тканинах, запускаючи гостру запальну реакцію. Найбільш уразливі плюснефаланговие суглоби великих пальців ніг.

Як це лікується?

Подагру неспроста називали «хворобою королів». Монархи і придворні вельможі мали доступ до надмірного харчування і стикалися з цією проблемою. Так що основне лікування неприємності – сувора дієта. Потрібно виключити з раціону: яловичину, свинину, субпродукти, сардини, оселедець, алкоголь, каву, чай, гриби, горох, спаржу, цвітну капусту, томати.

Якщо подагру не лікувати, з часом можуть статися безповоротні зміни в суглобі великого пальця. У запущених випадках він може бути настільки зношений, що буде потрібно оперативне втручання.

8. П’яткова шпора

Часто біль в стопі є наслідком синдрому п’яткової шпори. Подіатрія називають її «хворобою цивілізації»: з перших кроків ми пересуваємося по твердих поверхнях (стать, асфальт). І отримуємо постійне перенапруження і травмування тканин стопи з наступним хронічним запаленням. Погано фіксується на стопі взуття також може сприяти виникненню проблеми. Так, при носінні сланців, спадаючих тапочок і т. Д., Силкуючись утримати взуття на місці, ми відчуваємо перевантаження згиначів пальців і підошовного апоневрозу.

Як це лікується?

Видаліть з гардероба «винну» взуття. Добре себе зарекомендували індивідуальні ортези, що перерозподіляють вага тіла по всій стопі. Також лікар може рекомендувати фізіотерапію для зняття гіпертонусу. В якості домашніх процедур допомагають теплі ножні ванни з морською сіллю, поліпшують кровообіг.

9. Різна довжина ніг

Ви не повірите, наскільки це поширена проблема! Різниця в довжині нижніх кінцівок за деякими даними зустрічається у 90% населення. Найвідоміший випадок – з біографії Девіда Бекхема. Одного разу під час диспансеризації в розпал своєї кар’єри він дізнався, що його ноги різної довжини (на щастя, це тоді не завадило Девіду укласти черговий багатомільйонний контракт).

Але, хоча «перепад висот» – історія часта, варіантом норми її лікарі не називають. Просто тому, що наслідки для всього опорно-рухового апарату неминучі. Різна довжина ніг компенсується неприродним нахилом таза і викривленням хребта. У довгостроковій перспективі можливі деформація і руйнування суглобів, всілякі больові синдроми.

Як це лікується?

Можлива корекція за допомогою так званої ліфт-терапії – використовується ортопедичний вкладиш ( «подпяточнік»).

10. Деформація Хаглунд

Цей різновид патологій називають романтично: «Синдром Попелюшки». Тільки задумайтеся, які нелюдські муки мала відчувати дівчина, «разнашівая» туфельки з кришталю? Жорсткий задник, що врізається в задню частину ступні, – справжні тортури. І причина серйозної патології. Сучасні модниці, які здобули собі туфлі з трохи вигнутим і надто жорстким задником, знайомі з нею не з чуток. Результат постійної травматизації – кістковий наріст, «шишка» на задній поверхні п’яти. Саме він і носить назву деформація Хаглунд.

Як це лікується?

Як правило, проблема носить спадковий характер. Якщо мама чи бабуся стикалися з цією неприємністю, вибирайте взуття з м’яким, але формоустойчивая задником. Якщо проблема вже існує, лікар призначить фізіотерапію.

 

Ваши ноги: 10 проблем, о которых нужно знать

Getty Images

585940996
Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.