Вітрянка – інфекційне захворювання, яке вважається дитячим. Проте в деяких випадках підхопити цю заразну хворобу можуть і дорослі люди.
Найчастіше на вітрянку хворіють маленькі діти. Після перенесеного захворювання в організмі виробляється стійкий імунітет на все життя. У дорослої людини, якій вдалося уникнути зараження в дитячому віці, вітрянка може розвинутися після контакту з хворим або носієм інфекції на фоні зниженого імунітету.
Передається вітрянка повітряно-крапельним шляхом з великою швидкістю. При цьому джерелом інфекції є хвора або тільки заразилася чоловік. Вірус вітрянки можна підхопити, перебуваючи з хворим в одній кімнаті.
У дорослих перебіг хвороби відбувається набагато складніше, ніж у дітей. Починається хвороба з підйому температури до 39 – 40о. При цьому стан людини різко погіршується, виникає болісний головний біль. Хвороба супроводжується ломота в суглобах і м’язах. Поступово на тілі з’являються висипання червоного кольору. Вони мають вигляд запалених горбків. Через 1 – 2 дні горбки починають лопатися. При цьому виділяється каламутна рідина. Висипання поширюються по всьому тілу, утворюючи на шкірі щільну корочку. Іноді висипання можуть з’являтися на слизових оболонках рота, носа, очей і статевих органів. Відмінною особливістю вітрянки є сильний свербіж. Під час обстеження лікар може виявити збільшені лімфовузли. При цьому вони сильно напружені і болючі. Якщо вітрянка торкнулася статеві органи, з’являється болючість при сечовипусканні.
Закінчується хвороба приблизно через 1,5 тижні. За цей час поступово зникає висип, нормалізується температура тіла, зменшуються лімфовузли. Іноді вітрянка може тривати протягом трьох тижнів (разом з інкубаційним періодом).
Вітрянка – досить небезпечне захворювання. І головна небезпека підстерігає хворого в період одужання. В цей час висипання сильно сверблять, що часто призводить до їх розчісування. Інфекція, що знаходиться всередині запаленого горбка, поширюється по всьому організму через кров. На фоні зниженого імунітету це може спровокувати розвиток важких наслідків: запалення легенів, менінгіту, ураження рогівки ока.
Лікування вітрянки спрямоване на усунення симптомів захворювання (температури, сверблячки). Для цього застосовують жарознижуючі та антигістамінні препарати. Крім того, змащують уражені ділянки шкіри антисептичними розчинами. Якщо хвороба протікає важко, призначають антибіотики. Показано рясне пиття, так як організм втрачає багато рідини. У період хвороби слід дотримуватися суворої гігієну тіла. Щодня необхідно приймати душ з милом. Однак не варто користуватися мочалками, так як вони можуть роздряпати запалені горбки, що призведе до поширення інфекції.
Профілактика вітрянки полягає в своєчасному проходженні імунізації. Зробивши щеплення від вітряної віспи, людина буде надійно захищений на найближчі шість років. А тим, хто не має бажання ставити собі укол, слід в період сезонних загострень уникати людних місць і громадського транспорту. Так можна значно зменшити ризик зараження вітрянкою.