Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Вперше вірус вбиває жінок менше, ніж чоловіків. Чому? Відповідають вчені

Los Angeles Times запитала вчених, які вивчають імунітет, легеневі захворювання та коронавіруси, чому новий вірус виявився небезпечнішим для чоловіків. І дізнався, що ніхто не знає: жінок майже не вивчають. Але здогадуються!

Видання Los Angeles Times опублікувало статтю, в якій вчені відповідають на питання: чи дійсно коронавірус менше небезпечний для жінок. Якщо виносити підсумок – так, але можна лише здогадуватися, чому, тому що насправді жінок наука майже не досліджує. Але деякі дані та припущення є!

Статистика за хворим і померлим у Китаї і Південній Кореї, яку наводить видання, показує, що чоловіки демонструють ознаки захворювання новим вірусом приблизно вдвічі частіше, ніж жінки (в Італії поки що суттєвої різниці не відмічено). При тому вірогідність смертельного результату для заражених чоловіків — у півтора і більше (за корейським даними, майже в два рази вище, ніж для інфікованих жінок.

Різниця в захворюваності спостерігається навіть у дитячому та підлітковому віці, що видно зі звіту з Уханьської дитячої лікарні.

Найперше і поспішне пояснення полягає в тому, що чоловіки курять набагато більше жінок. Так, число курців в Італії — 28% від чоловічого населення і 20% від жіночого. В Азії розрив виразніше. Тільки 3,4% китаянок коли-небудь курили, при тому, що серед китайців палити 54% і кинуло курити 8,4% (дані по жінкам — 2016 року, за чоловікам — 2010). У Південній Кореї співвідношення курців і курців, відповідно, 50% і 4%.

 

Але найпростіше пояснення не завжди найправильніше. Адже при інших вірусах, що дають ускладнення на легені, страждають якраз в першу чергу жінки. Про це говорити щорічна статистика щодо грипу: і ускладнення частіше зустрічаються у жіночої статі, і смертність від них вище. Картина COVID-19 дуже нетипова… Якщо сприймати новий коронавірус як щось на зразок аналога грипу.

Фахівець по коронавірусам доктор Стенлі Перлман з Університету Айови розповів Los Angeles Times, що йому доводилося проводити в 2016 і 2017 роках експерименти по зараження мишей двома коронавірусами з респіраторними ускладненнями. В обох випадках самці виявилися більш схильніші за самок до інфекцій.

Картина змінювалася, якщо самикам видаляли яєчники або давали засіб, що знижує вироблення естрогену, основного жіночого гормону. Тоді смертність серед них різко підвищувалася. Очевидно, естроген робить самок стійкіше саме до коронавірусу. Імунолог Сюзан Ковац з Оклахоми впевнена, що естроген якимось чином робить більш ефективним саме первинну імунну відповідь. Адже вмирають в основному від того, що імунітет запускає свої найважчі гармати, коли не може позбутися від вірусу занадто довго, і надмірна імунна відповідь добиває клітини легенів, вже пошкоджені вірусом до того.

Значить, низька смертність у жінок пов’язана з тим, що імунітет відбиває атаку коронавірус ще на рівні своїх найпростіших захисних механізмів. Той факт, що і розвивається хвороба у жінок рідше, тільки підтверджує це. Звичайно, така перевага є тільки у жінок з досить високим естрогеном, що (в статті цього так і не сказано, але висновок очевидний) робить жінок після менопаузи такими самими вразливими, як чоловіки.

Проблема в тому, що ніхто не знає, як це працює точно.

Бо, як зізнається каліфорнійський навчань Кент Пінкертон, який вивчає різницю в легеневих захворюваннях у жінок і чоловіків, фактично імунологи десятиліттями вивчали тільки ссавців чоловічої статі, адже жіночі гормони робили результати складнішими. Доводилося б їх довго розплутувати, це не так приємно, як отримати швидкий результат, який дають організми самців і людських чоловіків. Він додає, що варто було б нарешті вивчати обидві статі, і коронавірус наочно це демонструє вченим.

Мова про те, що робота жіночого організму не до кінця вивчена.

Exit mobile version