Людство стало свідком швидкого росту використання сонячного теплопостачання. Найбільш масштабно енергія сонця використовується в технологіях нагріву води в сонячних колекторах. Технічні інновації, підвищена продуктивність, тривалий термін і простота в використанні роблять ці системи дуже привабливими.
Встановлення сонячних водонагрівачів стало нормою в країнах з великою кількістю сонячного тепла – це країни Середземномор’я, а також Японія і Австралія. Плоскі колектори для нагрівання води у США використовували ще в 20х роках минулого століття, але найбільшу зацікавленість до сонячного опалення стали виявляти після нафтової кризи 1973 року. Нині там експлуатують сонячні колектори загальною площею більш як 10 млн. кв. м, що забезпечує країні економію палива більше як 1,5 млн. тонн на рік. Що стосується Європи, то тут щороку вводять в експлуатацію більше 3 млн. кв. м плоских сонячних колекторів, що еквівалентно тепловій потужності у 15 Мвт.
Сонячний плоский колектор – це ізольований теплообмінник проточного типу. В ньому вода може нагріватися до 95°С. Останнім часом також широко застосовують вакуумні трубчасті сонячні колектори, які високоефективні і у зимовий час. Сонячні колектори цього типу є найбільш розповсюдженими і доступними за ціною. У країнах ЄС їх рекомендують застосовувати у комбінації з тепловим насосом. Такі колектори здатні нагрівати теплоносії влітку до 250°С і не менш як до 35°С взимку, навіть у хмарну погоду.
Світовим лідером з виробництва і встановлення сонячних водонагрівачів є Китай. Тільки в 2009 р. у цій країні було встановлено сонячних установок площею 42 млн. кв. м (29 Гвт) і цього достатньо для забезпечення гарячим водопостачанням приблизно 60 млн. господарств.
Широке застосування сонячні батареї отримали в багатьох країнах. Зокрема, в Ізраїлі 95% квартир обладнані такими системами. В 1980 р. в цій державі прийняли закон, згідно з яким вимагається обов’язкове встановлення сонячних систем у всіх новозбудованих будинках. В результаті Ізраїль став світовим лідером з використання сонячної енергії на душу населення. У багатьох країнах світу існують державні програми, які стимулюють забудовників, буді•вельні компанії встановлювати сонячні колектори.
В Україні такі системи не мають широкого застосування. Більшість населення у нас користується старими газовими колонками, бойлерами, електронагрівачами з досить низьким коефіцієнтом корисної дії. Не існує єдиної державної програми, яка б розпочала роботу в тому інформаційному просторі, в першу чергу пояснила, що при таких високих цінах на газ нашим господиням буде дешевше кожного разу купувати новий посуд, аніж його мити теплою водою з газової колонки. Цілеспрямовані банківські кредитні програми на придбання та встановлення сучасних геліосистем дали б можливість найближчим часом скоротити витрати газу та вугілля на 3540 відсотків. В першу чергу звертаємось до приватних забудовників: проектуйте свої будинки із врахуванням того, що на даху буде розташований сонячний колектор і Ваші витрати окупляться буквально за півтора року. Пам’ятайте, що енергія сонця вічна і поки що безкоштовна.
Василь КУРАЧ, директор ТзОВ «Компанія Регіон-Захід».